Yer fıstığı alerjisi erken tedaviyle önlenebilir

Sonuçları Lancet dergisinde yayımlanan araştırma kapsamında, kayran fıstığı toleranslarını çoğaltmak için 1-3 yaşlarındaki 146 pespaye çocuğa artan miktarlarda meydan fıstığı proteini tozu verildi. Deneyin başlangıcından 2 buçuk sene sonradan, çocuklarının yüzdelik 71’inin 16 fıstığa büyüklüğünde alerjik tepki göstermediği görülürken deneyin bitiminden 6 kamer bilahare çocukların yüzdelik 21’inin deney bitimindeki fıstık toleranslarını koruduğu gözlemlendi.

Araştırmacılar, makbul ağızcıl immunoterapinin daha alelade yaşta ve hafif alerjisi olan çocuklarda elan etkili olduğunu belirtti.

University of Arkansas’fecir Dr. Stacie Jones, çalışmanın bulgularının erken yaşta fıstık alerjisi tedavisi üzere tıpkısı punt kapısı açtığını, bunun yanında immunoterapinin etkilerinin ne büyüklüğünde süreceğinin belirlenmesi amacıyla daha çok araştırı yapılması gerektiğini vurguladı.

ÇAKER’birlikte fıstık alerjisi üzere 4 yaş ve cisim kişilerde onaylı tıpkısı otama bulunuyor ancak beş altı miktarda fıstığa maruz kalmaya müteveccih esirgeme sağlıyor. Çocukların yüzdelik 2’sinin fıstık ezmesi alerjisi olan ABD’bile, sağlık uzmanları çocukların alerji geliştirmesini geciktirmek amacıyla ailelere bebeklerini ercecik fıstık içeren gıdalarla tanıştırmalarını tavsiye ediyor.

İklim değişikliği alerjiyi birlikte etkiledi

 

Facebook’un mevhum gerçeklik kulaklığında alerji iddiası

 

Share: