Yazılımda 58 bilyon dolarlık bakım ihracatı

Ege İhracatçı Birliği’nin karı sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıda YABİSAK-Yazılım ve Bilişim Sanayicileri Biriktirme Derneği Umumi Heyet Başkanı Dr. Faruk Güler, “Sayısal Dönüşüm ve dördüncü sanayi devrimi, tüketici alışkanlıklarını, iz ve hizmetler ilkin kalkmak için tüm değerler zincirini rastgele geçen zaman kalan hızda değiştirdiği kabilinden, rekabetin kurallarını bile yeniden yazıyor. Görüyoruz ki sayısal tahavvül, çağımızda rastgele anlamda anne cereyan ve mühim tıpkısı bahis haline mevrut durumda. Yaşanan bu büyük dönüşümün özünde inovasyon, kullanılmamış hareket modelleri ve teknoloji olmakla birlikte, tekmil bu etkileşimin merkezinde yazılım tabanlı kompetitif yarar vadi alıyor” açıklamasını yaptı.

Dünyanın yeryüzü nazik 10 şirketinin 5’i yazılım odaklı

Güler 2000’dahi, meydan değeri sunu erdemli küresel şirketler beyninde çıktı petrol, reçete, para ve buna eş farklı sektörlerde saha düzlük şirketler öne çıkarken, ilk onda hemen benzeri uygulayım bilimi şirketi Microsoft’un bulunduğunu anımsattı ve ekledi:

Günümüzde ise dünyanın en şişman 10 şirketinin yedisi uygulayım bilimi firmalarından oluşuyor (Apple, Microsoft, Alphabet, Amazon, Facebook, Alibaba ve Tencent). Bu devler incelendiğinde beşi neredeyse tamamen yazılım odaklı iken, üç firmanın ise yakaladığı rekabetçi üstünlükte yazılımın eleştiri öneme cemaat olduğunu görüyoruz. Mevki adına etraflı yıllardır artarak bitmeme fail teknokent yatırımları, Ar-Ge, inovasyon teşvikleri ve özel sektör startup iş birlikleri ile büyüyen bir girişimcilik ekosistemine sahibiz.

‘Global yazılım ekosisteminde adalet ettiğimiz payı alabilmiş değiliz’

Faruk Güler, “Ancak global yazılım ekosisteminde türe ettiğimiz payı elan alabilmiş durumda değiliz. Bugün burada toplanmamızın de nedeni olan; doğrudan bilişime odaklanmış destek ve teşviklerle, yazılım ekosisteminin yükseltmek için somut adımlar atıldığını vira etmek berenarı atılganlık vericidir. Yazılım ekosisteminin gelişmesine müteveccih atılacak seçme adımın, ülkemizin yazılım işaret ve hizmet üretiminde daha bilinir olmasına ve ihracatının artmasına katkı sağlayacağına inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

‘Sektörün gerekseme duyduğu aksiyon gücüne erişimi, genişlik vazgeçilmez sorundur’

2021’mağara başında İzmir’üstelik, önde mevrut kurumlar, şirketler ve üniversiteler ile alay malay bodur adı YABİSAK olan Yazılım ve Enformatik Sanayicileri Kümelenme Derneği’ni kurulduğunu anlatan Güler, şunları kaydetti:

YABİSAK, İzmir’in sonuç yıllarda inovasyon, girişimcilik, Ar-Ge ve endüstri 4.0 alanlarında kaydettiği başarıyı daha bile yükseltmek ve kenti yazılım ve enformatik sektöründen yerel ve ecnebi firmaların kümelendiği bir çekicilik format haline anlatmak için müesses bir dernektir. YABİSAK adına iş birliği fırsatlarının geliştirilmesi, terbiye ve istihdam olanaklarının artırılması, finansmana muvasala, arsıulusal pazarlara sağ açıklık ve altyapının geliştirilmesi kabil birçok başlıkta üyelerimize ve birlik sektöre hizmet vermek için icraat yürütmekteyiz. Üniversitelerle işbirliği zarfında sektöre olgun aksiyon gücü kazandırmaya yönelik bir proje üzerinde çalışıyoruz. Zira biliyoruz kim, bu sektör âdem odaklı gelişen tıpkı seksiyon. Sektörün ihtiyaç duyduğu iş gücüne erişimi, bildirme vazgeçilmez sorundur.

Bakım ihracatında 10 bilyon dolarlık artım

Hizmet İhracatçıları Birliği Umumi Sekreteri Fatih Özer, “Cümle zir sektörlerimiz desteklerden faydalanıyor. Bakım ihracatımızda 10 milyar dolarlık artış var. Sabık sene 58,1 bilyon dolarlık hizmet ihracatı gerçekleştirdik. Mutluluk ekonomisine 25 milyar dolarlık yardım sağladık. Yazılım ve bilişim ihracatı eksiksiz sektörlere bağlantı ediyor” diye niteleyerek konuştu.

‘2021’i yüzde 61 büyümeyle 58 bilyon dolarlık ihracatla kapattık’

Hizmet İhracatçıları Birliği Yazılım ve Bilişim Alt Kurul Başbuğ Yardımcısı Atak Sertcan, “Bakım sektörleri önemli aynı alan. 2021 yılını yüzde 61 büyümeyle 58 milyar dolarlık ihracatla kapattık. 25 bilyon dolarlık hizmet ticareti ilavesi vererek talih ekonomisine iri yardım sağladık. Hizmet ihracatını iki katına çıkarmayı hedefliyoruz. Yazılım ihracatımız sabık sene yüzde 20 artışla 2,5 bilyon dolara ulaştı. Önümüzdeki dönemde 15 milyar dolara aksettirmek hedefindeyiz. 2025 yılında 110 milyar dolarlık hizmet ihracatına erişme hedefindeyiz” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye Enformatik Sektörünün Uluslararasılaşması ve E-Turquality (Bilişimin Yıldızları) Programı

Tecim Bakanlığı Uluslararası Bakım Ticareti Genel Müdürü Emre Orhan Öztelli, “Bakım ihracatında destek kalemlerini artırdık. Turquality’i revize ettik. Enformatik sektörüne Türkiye Bilişim Sektörünün Uluslararasılaşması ve e-Turquality Bilişimin Yıldızları başlığında bambaşka bir destek mekanizması paketi yaptık. 44 destek kaleminden oluşuyor” şeklinde konuştu.

Toplantıya katılan isimler

Tecim Bakanlığı Enformatik Sektörü Destekleri Bilgilendirme Toplantısı Türkiye Enformatik Sektörünün Uluslararasılaşması ve E-Turquality (Bilişimin Yıldızları) Programı detayları, Hizmet İhracatçıları Birliği Genel Sekreteri Fatih Özer, YABİSAK-Yazılım ve Bilişim Sanayicileri Biriktirme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Faruk Güler, Ticaret Bakanlığı Uluslararası Bakım Ticareti Umumi Müdürü Emre Orhan Öztelli, Hizmet İhracatçıları Birliği Yazılım ve Bilişim Komite Başkan Yardımcısı Akış Sertcan’ın küşat konuşmalarıyla Iye İhracatçı Birliği’nin ev sahipliğinde yapıldı.

Ticaret Bakanlığı Arsıulusal Hizmet Ticareti Genel Müdürlüğü Enformatik, Yazılım, Dijital ve İletişim Hizmetleri Kat Başkanı Hürol Karlı ise Hizmet Destekleriyle ilgilendiren bilgilendirme sunumu yaptı.

Katılımcı firmaların güç ilgisini calip derinti, teferruatlı süren istifham- yanıt oturumunun ardından, uygun tanışıklık ve networking etkinliği ile bitti.

Yazılım ihracatında kasıt büyüdü

HAVELSAN’ın milli yazılımı ilk defa benzeri tatbikatta kullanıldı!

Tecim Bakanlığı’ndan yazılım ve oyun ihracatına destek paketi

Türkiye’nin yazılım ekosistemi güçleniyor

SİBERAY’dan ‘fidyeci yazılım’ uyarısı

Share: