Yatırımcılar kripto mevcudat amacıyla kemiksiz kavait istiyor

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ DUYUM SERVİSİ

Kripto paraların kurumsal şirketler vasıtasıyla kabul görmesiyle alay malay şirketlerin mali yapısı yeniden mercek altına alınmaya başlandı. Finansgundem.com’un derlediği bilgilere göre şirketlerin dengelem raporlarında bahis konusu sayısal varlıkların değeri nazik tıpkı önem taşıyor. Financial Times yazarı Francine Mckenna konuyla ilgili yazısında saklı yazı varlıklara yönelik net saymanlık kurallarının olmamasını eleştirdi. Mckenna’evet bakarak, düzenleyici kurallardan mahrum olan şirketler kripto paralara üzerinden mali stratejilerini yönlendirebilir hale geldiler. Para yazarı bilanço kayıtlarındaki bu yasalı boşlukların yatırımcı kararlarını kusurlu yönlendirebileceğine dikkat çekiyor. İşte Mckenna’nın o yazısı:

“Dijital varlıkların artan kullanımına karşın, şirketler bu varlıkları tuttuğunda hangi yapılması gerektiğine ait saymanlık kuralları hala şişman benzeri meyan içeriyor. Yatırımcılar bu akıbet rütbe değişken yatırımlarda henüz aşkın netliği adalet ediyor.

Hangi ABD’de hangi birlikte uluslararası alanda muhasebe kuralları hele Bitcoin yahut stablecoinler üzere dijital varlıklardan bahsetmiyor. Bugüne büyüklüğünde hoppadak, Amerikan Yeminli Finansal Müşavirler Enstitüsü’nden bu yönde bağlayıcı olmayan saymanlık yönergesi geldi ve bu direktif Haziran 2019’üstelik Arsıulusal Finansal Raporlama Standartları’nın aranjör yönergeleriyle analog yönde ilerliyor.

Kuruluşların yönergeleri yoruma tabidir, ancak temas ikisi de saklı yazı yatırımlarının maddesel olmayan varlıklar namına hesaplanması gerektiğini öne sürmektedir. Değerlerindeki ayarlamalarsa sadece bedel düşüşleri üzere yapılır. Varlıklarda, koca yapılana kadar kazançların değerini yansıtacak geçici üst taraflı ayarlamalar yapılmasına izin verilmez.

amma velakin, bu yönergeyle, borsalarda listelenen şirketlerin oynaklığı erdemli saklı yazı varlıklarına erbap olması, yatırımcılara yapılan sunumlarda ve matbuat bültenlerinde lazım dosyalamaları semirtmek amacıyla tatbikat yapabilme üzerine mübarek miktarda imkan sağlıyor. Bu intihabat, şirketlerin kripto stratejileri ile ait piyasa anlatısını şekillendirecektir.

Kısaca 125.000 Bitcoin’i elinde bulundurarak dünyanın bölüt bulutsuz bildirme balaban Bitcoin varlığının sahibi olduğunu sav fail yazılım şirketi Microstrategy’yi ele alalım. Mevcut ortalık oranlarında, bu miktar kısaca 5 milyar dolar değerindedir.

Microstrategy’nin Bitcoin varlıklarını yatırımcılara sunması cihetiyle 7 Ekim tarihinde ESIR Söylenegelmiş Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) şirketi incelemeye aldı.

Müşareket, “bir tane uyum hesap planı” (GAAP) adına bildik kurallar kapsamında kanuni adisyon bildirimini yaptı ve varlıklarının değerine ait bozuklukları açıkladı. Dördüncü çeyrek altın sonucunda 146,6 milyon dolarlık benzeri Bitcoin ayar kaybı bildirdi.

amma velakin, Microstrategy daha ilk Bitcoin varlıklarındaki dengesizlikleri dışlayan dengelem matbuat bültenlerinde GAAP dışı kâr ve zarar rakamları de sunmuştu. Bu cins mütenavip ölçümler aldatıcı kabil, zira yatırımcıları şirketin finansal sonuçları karşı muallel ayrımsız hikaye anlatan rakamlara akıllıca yönlendirirler.

Microstrategy, SEC’e verdiği yanıtta, bazen yatırımcıların “Bitcoin akça dışı değer kaybı kayıplarının, çevre değerindeki artışları eşit önemle dikkate almadan altın hikmet kendisine görülemeyeceğini” savundu. Firma Bitcoin satın almanın amiyane hareket operasyonlarının tıpkı parçası olduğunu iddia etse da, saklı yazı dünyalık birimindeki derece düşüşü kaynaklı kayıpların bildirilmesinin, yatırımcı analizlerinde dikkatleri şirketin anne iş kolu olan yazılım analitiğinden eksantrik tıpkı yöne akıllıca dağıtabileceğini söyledi.

Fakat SEC elan sonradan Microstrategy’nin yaklaşımına itiraz etmeye değişmeyen verdi. Bu itiraz, SEC mektubunun 20 Ocak’ta açıklanmasından sonradan şirketin nasip fiyatında yüzdelik 20’lik aynı düşüşü tetikleyecek büyüklüğünde maddiydi.

SEC önünde böylece rastgele saklı yazı varlık sahibi şirketin bilançolarında GAAP dışı ayarlamaların kullanımını durdurabilir. Bazen şirketler SEC’in cevabından çekimsenmek üzere zat başlarına yatırımlarını durdurabilir. Fakat net kuralların yokluğunda, değişen muhasebe yaklaşımlarına saklı yazı varlıkları olan şirketler değişmeyen veriyor.

Sonuç bilançosunda Tesla, hesaplardaki başka öğelerle ilgili sonuç zamanlardaki bir düşüşlerin zıt etkisi görüldü. Fakat Coinbase ve Square geçmişteki bilançolarında kripto varlıklarla elan meydanda tıpkısı şekilde angajmanlı bozulmalar bildirmişti.

Coinbase antrparantez, doların değeri vasıtasıyla desteklenen ve ESIR mülk birimine yakın bire bir değere erbap olan stablecoin yerine adlandırılan dijital dünyalık birimi USD Coin’deki (USDC) tahminî 92 milyon dolarlık varlıkları karşı bire bir saymanlık kararı ahzetmek zorunda kaldı. Bu nedenle, firma USDC’leri akçe kadar “çok likit olan veya aynı yıl içre akçe namına satılabilen varlıkları” barından bilanço kategorisi adına kâin mevcudat altında sınıflandırır. USDC varlıklarına finansal tıpkı açacak kabilinden davranır. Bu aynı zamanda, varlığın söndürme edilen maliyet üzerinden değerlendiği anlamına gelir.

Bu yaklaşım, bilgelik analitiği grubu Palantir’mağara hesap günü himaye yatırımı kendisine satın aldığı altın varlıklarına zahir davrandığına eş tıpkı durumdur. Ekip geçtiğimiz Ağustos ayında 50 milyon dolar değerinde 100 onsluk kızıl külçeleri satın alacağını duyurmuştu. Palantir başlangıçta altını maliyetine bakarak kaydetti ve herhangi bir dönme maliyetine veya adaletli meydan değerinin daha düşük olmasına göre yeniden değerlemeyi planlıyor.

Gelecekte muhasebe üzerine yönelik elan iri zorlukları geliyor benzer. Örnek kendisine evire çevire ısınan NFT pazarını ele alalım. Şirketler defterlerinde NFT’leri kuşkusuz kaydedecek? Kroll’de mütenavip huzur uzmanı olan David Larsen, NFT’ler amacıyla bibi çokça az ikincil alışveriş olduğunu söyledi. Peki şirketler Bored Ape NFT’lerini bilançolarına zahir yerleştirecek?”

Rusya kripto parayı yasaklamayacak; meşrut cevaz verecek

 

Künefe NFT oldu

 

Dev vezneci Bitcoin üzere adaletli fiyatı ortaya çıkardı!

 

Share: