X ışınları kullanılarak süreğen ağrılar ve depresyon tedavi edilebilecek

Argonne Millî Laboratuvarı ve dört darülfünun arasındaki kuma çalışmada, eş beynindeki nöronların, X ışınları ile kablosuz modülasyonunu kurmak üzere optik ve kalıtım bilimi alanlar birleştirildi.

Bire Bir diş hekimi ofisinde bulunan araba kullanılarak bulunan bu formül neticesinde, gâh tıbbi uygulamalarda değişikliğe gidilebilir. Yöntemin, harekete vabeste nörolojik bozukluklar, kronik balkı, depresyon ve yilbik işlek kişilere koruyucu olacağı düşünülüyor.

X ışınları kullanılarak nanopartiküllerle nöronların uyarılması yolunun izlendiği formül sebebiyle, kâh durumlarda invaziv karın ameliyatı ihtiyacı ortadan kalkabilir.

Araştırmaların temeli 15 yıl öncesine dayanıyor

Tahminî 15 yıl evvel, beyindeki muayyen nöronların kalıtım bilimi modifikasyonunu içeren ‘optogenetik’ alanı geliştirildi. Sonunda beyne aracısız ulaşan benzeri geçek oluşturuldu ve aut uyaranlara, yani ışınlara yönelik âdem beyninin tepkisi ölçüldü.
Bununla gelişigüzel, maşa implantasyonu ve çırağ penetrasyonu kabil problemler dahi karışma görünmek üzere bu yöntemle ilişik birçok sorun bulunuyordu. Fakat 15 sene evvel yapılan icraat, günümüzde yapılan araştırmalara ana oluşturdu.

Bu bakir tedavi yöntemi ile X ışınları, dirim bilimsel dokulara kıyasla ışıktan çokça daha artağan ve faal ayrımsız şekilde geçebiliyor. Ayrıca nanopartiküllerin devreye girmesiyle mum kaynağı beynin içindeyken, tel yahut elektrot ihtiyacı de ortadan kalkıyor.

Denizlerdeki yekpare memeli türlerin yüzdelik 25’i yemek için

 

Tienvın-1 his aracı,Mars’ın fotoğraflarını gönderdi

 

Share: