Volkswagen’e ‘iklim krizi’ davası!

Takım tezgahları sektörünün çatı kuruluşu Mızıka Tezgahları Sanayici ve İş İnsanları Derneği’nin (TİAD), Oxford Economics, IHS Markit raporlarını ve TÜİK verilerini hamur alarak hazırladığı, sektörlerin envestisman öngörüleri analizi, sanayinin yatırım geleceğine çerağ tutuyor. Analize göre; Türkiye’üstelik 2023 yılına kadar imalat sanayisinde 2,91 milyar dolar ile arz haddinden fazla envestisman yapılması muhtemel sektörün motorlu-elektrikli araç üretimi olacağı aritmetik edilirken yatırımlardan arz beş altı payı 230 milyon dolar ile nakil ekipmanlarının alması bekleniyor. TİAD Başkanı Fatih Sağlık, sanayide tartılı büyüme, yatırımcı iştahının etken tutulması üzere mecmu sektörlere benzeri oranda yatırım yapılması ve yatırımların desteklenmesi gerektiğini söyledi.

Bando tezgahları sektörünün çatı kuruluşu Topluluk Tezgahları Sanayici ve İş İnsanları Derneği (TİAD), imalat sanayisi sektörlerinin Türkiye’deki 2023 yatırım öngörülerini paylaştı. İmalat uran sektörlerinde 2023 yılına büyüklüğünde 2,91 milyar dolar ile yer çok envestisman yapılması beklenen kesim motorlu/elektrikli araç üretimi olacağı hesap edilirken onu, 1,42 bilyon dolar ile eroin pırtı üretim sektörü, 1,22 milyar dolar ile alıngan ve optikçi ekipman sektörünün strateji edeceği düşünülüyor. Yatırımlardan bildirme bir iki payı 230 milyon dolar ile taşıma ekipmanlarının alması bekleniyor. Otomotivde beklenilen yatırımların özellikle elektrikli ve melez araçlar özelinde ürüne ayrıca dizi üretime dönüşmesi halinde hem ihracat miktarımız artacak hem da evcil anahtar kullanımının artmasıyla ülkemizden döviz çıkışının önüne geçilecektir. Otomotiv, havacılık ve defans sanayindeki hareket beraberinde alıngan ve gözlükçü takım sektörünü de büyütecek. Bu sektörün desteklenmesi ile otomotiv alanında belde algılama sensörleri, havacılık ve defans sanayinde alıngan hedefleme ve algılama sistemlerinin gelişimi ve yerlileştirilme çalışmaları bile hız kazanacaktır.

Sektörün 2023 yılında yüzde 39,5 büyümesi bekleniyor
Analiz ayrıca Türkiye takım tezgahları kullanımının (güçlükle içi as) 2021 yılının sonuna kadar 1,36, 2022 yılında 1,51, 2023 yılında ise 1,73 bilyon dolar olacağı öngörüsünü ortaya koydu. Yatırımlarla gelişigüzel Türkiye takım tezgahları sektörünün 2020 yılına nazaran 2022 yılında yüzde 21,8, 2023 yılında ise yüzde 39,5’lik envestisman artışı öngörüyor. Geleceğin nazik sektörleri ortada meydan algı havacılık sektörüne de 2023 yılında 860 milyon dolarlık yatırım yapılması bekleniyor.

Sanayinin ekosistem olduğu unutulmamalı
Konuyla ilgili açıklamalarda mevcut TİAD Başkanı Fatih Hayat, “Domestik ve uluslararası kaynakları baz alarak yaptığımız analizler, sektörümüzün geleceği ve yatırım anlamında yönelmemiz müstelzim alanlarla ilişkin eke veriler sağlıyor. Bu veriler ışığında yapacağımız akilane planlama ve yatırımlarla topluluk tezgahları sektörünün yanında Türkiye sanayisinin lokomotifi olan gayrı sektörlerin dahi gelişimini sürdürülebilir ağıl getirebiliriz. Sanayinin teknoloji, imalat sanayi, yan endüstri ve uzaklık takım üreticileriyle bire bir ekosistem olduğunu unutmamalıyız. Madun sektörlerde yaşanacak gelişmelerin direkt anne sanayiye yansıyacağı bilinciyle da yatırımları tamam sektörlere akla yatkın oranda yaymalıyız. Böylece sanayide muvazeneli nema ve sürdürülebilirlik yakalanabilir. Aynı şekilde destek ve teşvik paketleri de bir mantıkla mecmu sektörlere kâr sağlayacak ve üretim artırılacak şekilde açıklanmalı. Sonunda yatırımcının iştahı birlikte değme ant etken tutulabilir” açıklamalarında bulundu.

Avrasya Kalkınma Bankası’ndan 1,2 bilyon dolarlık yatırım planı

 

Yatırımcıları sarsan 57 milyon dolarlık aktarım!

 

Share: