Volkswagen, MAN fabrikasını Türkiye’ye mi taşıyor?

Alman makine üreticisi Volkswagen AG’nin Türkiye ilgisi kaybolmuyor. Iştirak makine yatırımına daha başlama vermese da otobüs ve kamyon üretimi yaptığı MAN’ın Avrupa’daki tesislerini Türkiye’ye transfer kararı aldı. Avusturya’nın Steyr ve Almanya’nın Münih kentlerindeki fabrikaların kapatılması kararı kentlerde eylemlere neden oldu. Şehirlerde yürüyüşler düzenleniyor, mahalli siyasetçiler birlikte bu protestoları destekliyor. Almanya’da kestirmece 7.000 emanet, Avusturya’de MAN fabrikasında ise 2.300 kişinin işsiz kalması bekleniyor. Gösterileri yapanlar ortada Türk gruplar da kayran alıyor. Bazen Türkler ise fabrikanın taşınması ile Türkiye’ye çevrim planlıyor.

GURBETÇİ GERİ DÖNECEK

Sabah’ın haberine bakarak, yaşanan kapsam ilginç sosyolojik vakaları bile yanında getiriyor. Yıllar ilk Almanya’ya bu fabrikalarda harıldamak üzere giden Türkler fabrikanın muhaceret planı ile hoşgörüsüz dönüş hazırlığı yapıyor. Şirketin kayırıcı kaynakları birimleri da bu plana destek veriyor. Olgun aksiyon gücünü zayi etmek istemeyen firma, kullanılmamış tesiste kendileri ile Türkiye’üstelik dahi çalışacaklara özel imkânlar vaat ediyor.

POLONYA’NIN ŞANSI YOK

TAYSAD Başkanı Alper Kanca, tartışmalarla ilişkin Volkswagen AG’nin bir açıklama yapmadığını hatırlatarak, “Ama medyaya yansıyan gâh açıklamalardan anlıyoruz ki, Münih ve Steyr’deki fabrikaların kapatılması sonrasında, bu tesisler muhtemelen Polonya ve Türkiye’ye taşınacak. Ancak Polonya’nın it canlı şansı yok gibi. Türkiye alelhusus kamyon ve otobüs üretiminde berenarı kalburüstü, Avrupa’nın sunu bol, sunma rekabetçi üretim merkezlerinden biri. Mercedes, MAN ve Ford ülkemizde çokça birinci sınıf kamyonlar, otobüsler üretiyor ve dünyanın dört bir yanına ihraç ediyor. Ülkemizde bu kök araçların parçalarını üreten haddinden fazla cıvıl cıvıl bire bir tedbir uran var. Bu tartışmalardan öğrendiğimiz kadarıyla MAN Ankara fabrikası bu tadilat sayesinde daha aşkın araç reprodüksiyon imkânı kazanacak” dedi.

EYLÜLDE AÇIKLAMA YAPTI

Geçtiğimiz ay Alman makine üreticisi Volkswagen AG’ye ilişik kamyon üreticisi MAN’ın, kârını tezyit etmek ve kullanılmamış teknolojileri akçalamak amacıyla hisse senedi gücünün dörtte birini azaltmayı ve gizil yerine üç fabrikayı kapatmayı planladığı bildirilmişti. Volkswagen’ın kamyon ve otobüs biriminin ayrı yapıya dönüştürülmesiyle kurulan Traton Group vasıtasıyla yapılan açıklamada, kemer sıkma programı uygulayıcı ve kurumsal adına yeniden tertip içinde olan şirkette ihya ve üretim faaliyetlerinin baştan düzenleneceği belirtilmişti. Şirketin eksiksiz alanlarında ilkin Almanya ve Avusturya’üstelik olmak üzere dünya çapında 9 bin 500 çalışanın işine son verileceği rapor edilmişti. Açıklamada, üretiminin yeniden yapılandırılması kapsamında bazı fabrikaların apayrı bölgelere taşınacağına belen edilerek, bu kapsamda Avusturya’nın Steyr kentindeki fabrikaların yanı sıra Almanya’daki Plauen ve Wittlich’teki fabrikaların tartışmaya peyda olduğu vurgulanmıştı. Baştan yapılanmanın, şirketin bilançosuna 2 bilyon euro müspet yardım yapması bekleniyor.

Share: