Virüs ile mücadelede bunlar koca!

Federasyon Başkanı Raşit Güçlü, yaptığı mukayyet açıklamada, Kovid-19’dan etkilenen mevki sayısının gelişigüzel güzeşte periyot arttığını belirtti.

 60 yaş cisim ve bağışıklık sistemi hastalıklı kişilerin, erdemli riziko grubunda olduğunu hatırlatan Yaşayan, akıbet rakamlara göre acun genelinde kullanılmamış türlü güneş tacı virüs nedeniyle hastalanmış olan kişi sayısının 98 bini geçtiğini, 3 bin 383 kişinin birlikte hayatını kaybettiğini aktardı.

Hayat Dolu, alınacak çarpık çurpuk önlemlerle kişilerin hastalıktan korunabileceğini vurgulayarak, şu bilgileri verdi:

“Umum hijyenine azami dikkat edilmelidir. Ağyar kalın aralıklarla yer bir iki 20 saniye süresince su ve sabunla yıkanmalı, yıkamanın olanaklı olmaması halinde etil alkol bazlı umum antiseptiği yahut etanol bazlı kolonya kullanılmalıdır. Ağyar yıkanmadan yüze dokunulmamalı özellikle çepel yabancılar ile ayn ve koku alma organı bağlantı etmemelidir. Öksürürken ve hapşırırken yegâne kullanımlık mendiller yeğleme edilmeli, kağıt baş bezi bulunamadığı durumlarda makas içi kullanılmalıdır. Tutkun olmuş kişilerin dokunduğu yüzeyler dezenfekte edilmelidir. Ayrıntılı süre sadık ortamlarda durulmamalı, nazar sıkça havalandırılmalı ve direkt çağ ışığı alması sağlanmalıdır. Deri ve haya gibi hayvani gıdalar pir pişirilmelidir.”

“KALABALIK ORTAMLARDAN IRAK DURULMALI”

Sayrı kişilerin kalabalık yerlere gitmemesi, gezmek zorunda kalanların tıbbi maske kullanması önerisinde bulunan Kıvrak, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Aksata merkezleri, şişko transfer kabil canlı ortamlardan olanaklı olduğunca uzak durulmalıdır. Metin beslenilmeli ve yeterince gaflet uykusu uyumaya dikkat gösterilerek muafiyet sistemi hareketli tutulmalıdır. Hazır gıdalardan irak durularak, saf ve tendürüst nevale tüketimi ile faydalı bakteriler içeren sülale yoğurdu, kefir kabil besinlerin tüketimi artırılmalıdır. Tuzlu ılık su ile argıt gargarası yapılması ve artağan ılık su tüketimi, virüsün yerleşmesini engelleyebilir. Hastalık belirtileri olan erdemli üzücü, ark öksürük, adale ve eklem ağrıları, teneffüs zorluğu kabilinden belirtiler başladığı ahit hemen ve maske takılarak yer andıran sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.”

Share: