Uzmanlar uyardı! Enerji içeceğinin dallar üzerindeki zararları kanıtlandı

Araştırma, kâh çocukların ise enerji içeceklerini az daha günlük tükettiğini gösteriyor.
BMJ Open dergisinde yayımlanan araştırmada uzmanlar haddinden fazla fazla enerji içeceği tüketen çocuklarda mebde ağrısı ve gaflet uykusu problemleri olabileceği üzerine uyarıda bulundu.
Öte yandan çocukların erdemli enerji içeceği tüketimlerinin, eğitim hayatlarında muvaffakiyetsiz olmalarıyla birlikte ilişkilendiriliyor.

Faziletli kafein, şeker hastalığı ve henüz ayrıksı uyarıcılar de içeren enerji içeceklerin, İngiltere’bile zindelik gösteren dokuz canlı çokça markette 16 yaşından küçüklere satışı haram.

250 mililitrelik tıpkı erke içeceği, neredeyse duble espresso büyüklüğünde kafein içeriyor.
İngiliz hükümeti halihazırda tavsiye ve uyartı etiketlerinin bazıları üzere caydırıcı olmadığı gerekçesiyle yakın zaman içerisinde çocuklara erke içeceği satışını yasaklayacağını duyurmuştu.

İngiltere Keyif ve Içtimai Hizmet Bakanlığı vasıtasıyla yaptırılan en üst emek, Müttehit Krallık’taki binlerce çocuğun beraberinde KUL ve Kanada de dahil başlamak amacıyla dünyanın ciharıyek yanından gençlerin erke içeceği tüketimine ilişik verileri analiz etti. Araştırmada Türkiye’ye ilgili selen meydan almadı. Araştırmada ilk sâdır sonuçlardan bazıları şöyle:
  -Dünyadaki çocukların kısaca yarısı ve Müttehit Krallık’taki çocukların üçte biri arz az haftada tıpkı el bu içecekleri tüketiyor
-Koca torunlar, kız çocuklarına göre elan fazla tüketiyor
-Yetersizlik ile enerji içeceği tüketimi arasında bandaj var
-Haftada beş yahut henüz aşkın olan istihlak, henüz algın zihnî ve fiziksel esenlik ile daha zehir okul performansı ile bağlantılı Bu araştırmayı yürüteç York Üniversitesi’nden Claire Khouja, “Araştırmamız, bu içeceklerin eğlenceli tüketimi ile çocukların umumi sağlığı üzerindeki dokuncalı etkileri arasındaki bağlantılara dair tutarlı kanıtlar ortaya çıkardı” dedi.
Khouja, bulguların çocuklara enerji içeceklerinin satışını zecrî hükümet politikalarına destek sunduğunu söyledi ve şöyle devam etti:
Araştırmamıza göre enerji içeceklerinin içeriği karşı elan fazla hikmet sahibi olan füru, bu içecekleri henüz beş altı tüketiyor. Bu yüzden eğitim kampanyaları ve ambalajlardaki bilgilendirici uyarıların tüketimi azaltabileceği sonucu ortaya çıkıyor.

 Geçtiğimiz sene British Medical Journal (BMJ) dergisinde yayımlanan benzeri makaleyi kaleme düzlük tıp uzmanları, çokça aşkın erke içeceği içen bir gençte önsezi yetmezliği sorunu ortaya çıkmasını meni ederek bu içeceklerin tehlikeleri üstüne uyarıda bulunmuştu.

21 yaşındaki tıpkısı darülfünun öğrencisi, iki yıl boyunca temas periyot 500 ml erke içeceği içmesinin arkası sıra 58 zaman hastanede yatmıştı.

Erke içecekleri ve içerikleri, dünya çapındaki düzenleyici otoriteler aracılığıyla tehlikesiz akseptans ediliyor.
İngiliz Içecek Derneği (BSDA) Başkanı Gavin Partington, üyelerinin 16 gözyaşı altı üzere enerji içecekleri pazarlamadığı ve tanıtmadığı kadar bu yaş gruplarını örneklemediğini bile ifade etti.
Partington, “Ayrıca, enerji içeceklerinde ‘dallar üzere önerilmez’ yazan aynı ihtar notu var. Erke içeceklerinin mesul satışını desteklemeye kararlıyız” dedi.

Ne içecekte ne büyüklüğünde kafein var? -500 ml erke içeceği – 160 mg kafein
-250 ml erke içeceği – 80 mg kafein
-Benzeri fincan süzgeç kahve – 90 mg
-Duble espresso – 60 mg
-Benzeri fincan yağız öz – 50 mg
-Ölçün aynı kutu kolalama – 40 mg
-50 gr’lık bir çikolatada – 25 mg

Share: