Uzmanından ikaz: Doktorunuz önermeden, azık takviyesi almayın

Tamlık dünyayı etkisi altına kayran koronavirüs sürecinde muafiyet sistemini pekitmek isteyen şahıslar, C vitamini, çinko, magnezyum üzere gıda takviyelerine yöneldi. İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Farmakoloji Bölümü’nde işyar Dr. Ömer Demir, “Azık takviyesi ilaçlarının uzman önerisi dışında vatandaşların öz iradesiyle kullanmamalı. Tahliller yapılır, vücuttaki eksiklikler bakılır, mahsus tıpkısı vitaminin eksiklikleri bulunur, bu eksiklikler dahi gıdalarla, zaman ışığıyla yeterince takviye edileceği düşünülmüyorsa o devir ilave ilaçla desteklenebilir. Bunun dışında, ‘Kendimi çok halsiz hissediyorum, gideyim vitamin alayım’ üzere ayrımsız tutumu akıllıca bulmuyorum. Özellikle virüs sürecinde kâh ürünlerin muafiyet güçlendirdiğine dair iddialar mevcut. Bunlar konkre ve kanıta dayalı örnekler değildir. Söz Gelişi; tutya gösterişli benzeri metaldir. Vücutta repertuvar yapar. Kontrolsüz bire bir şekilde kullanıldığı ahit sağlığa uymazlık verebilir” ifadelerini kullandı.

‘İNTERNET YERİNE ECZANEDEN SATIN ALIN’

Besin takviyesi adı altında, internet satılan metin çok ürünün düzme gelebileceğini dahi söyleyen Dr. Çıpa, “Aldığınız ürünün satıcısından güvenli olmalısınız. İnternet üzerinden bilinen tıpkı markanın ürününü almış olsanız dahi, yapmacıklı bire bir ürünle karşılaşabilirsiniz. O nedenle verdiğiniz paranın dahi çöpe gidebileceğini düşünün. İnternet üzerinden bu çeşit ürünlerin alınmasını haddinden fazla desteklemiyorum. Şayet aynı vitamin eksikliğiniz varsa ve doktorunuz size öneriyorsa, önerdiği ürünü eczaneye danışıp, almanızı referans ederim” diyerek konuştu.

Azık takviyeleriyle ilişik belirli ülkeler ve markaların olduğunu belirten Dr. Demir sözlerine şöyle bitmeme etti:

“Ürünlerin belli rahatsızlıklara ferah geldiğine dair söylentilerle piyasaya sürülüyor. Fakat bu ürünlerin rahatsızlıklara dolgunca geldiğine dair tam ve ayrıntılı tetkikat mevcut değil. Bire Bir hekim adına, bilinçsizce bu ürünleri kullanılması yerine, kusurlu olan vitamin ve minerallerin gıdalardan ve ruz ışığından alınmasını tavsiye mektubu ediyorum.”

‘Gıda takviyesi’ reklamlarına ceza yağdı

 

 

Share: