‘Uyku sorunları, önsezi hastalığı riskini yüzde 141 artırıyor’

Güney Florida Üniveristesi önderliğinde ölçülü tıpkısı araştırmaya göre mahdut uyku sebebiyle kalp hastalığı riski yüzde 141’e büyüklüğünde artabilir. Blimsel Raporlar dergisinde yayımlanan araştırmada averaj yaşı 53 olan 6.280 yetişkinden alınan uyku verileri incelendi ve yetersiz uykunun kalp hastalıkları riskini yüzde 141 oranında artırabileceği ortaya çıkarıldı.

Araştırmacılar, uyku sağlığının düzenlilik, memnuniyet, uyanma saatleri, gaflet zamanlaması, aymazlık verimliliği ve dalgı süresi gibi bir nice yönüne odaklandı. Bunları ihtisas hastalıklarıyla ilişkilendirdiler ve dalgı sağlığı problemlerindeki rastgele arttırma artışın, ihtisas hastalığı riskinin yüzdelik 54 artmasıyla ilişkili olduğunu ortaya artık.

Uyku sağlığı problemlerindeki artışla münasebetli tahmini his hastalığı riski, hem kendileri bildirimde mevcut, hem de araştırma cihazı ile aymazlık verileri ölçülen seçkin hasta amacıyla çok henüz faziletli, yüzde 141 oranında hesaplandı.

Araştırmanın çıban yazarı, USF’dahi yaşlanma çalışmaları doçenti ve STEALTH laboratuvarı direktörü Soomi Lee, çalışmaya elde edilen bulgular için şunları söyledi:

Bu bulgular, tıpkı bireyde ihtisas hastalığı riskini hesaplarken ‘birlikte var olan dalgı sağlığı sorunlarının’ değerlendirilmesinin önemini göstermektedir. Bu, ölçülü yaştaki yetişkinler beyninde henüz çok dalgı sağlığı sorununun duygu hastalığı riskini artırdığını gösteren ilk çalışmalardan biri. Hem yalnız başına tabir hem de aktigrafi gaflet uykusu verilerini sağlayanlarda aritmetik edilen riskin henüz faziletkâr olması, gaflet sağlığını doğru ve kapsamlı ayrımsız şekilde ölçmenin kalp hastalığı tahminini çoğaltmak üzere makro olduğunu düşündürüyor.

Araştırmada, katılımcılara, doktorlarının aritmi, his üfürümü yahut genişlemiş kalp hastalığı kabil hastalıklara erbap olup olmadıkları soruldu. Erdemli tevettür ise, tıpkı his hastalığı durumundan tekessür ruh hastalığı amacıyla aynı risk faktörü kendisine etiketlendiğinden bire bir tanılama kendisine kabul edilmedi. Mülhak adına, katılımcıların karı üyelerindeki duygu hastalığı öyküsü ve soy, seks, sigara, depresyon ve fiziksel aktivite üzere sosyodemografik faktörler bile taharri edildi.

Araştırmada antrparantez, kadınların elan aşkın gaflet sağlığı sorunu olduğunu bildirirken, erkeklerin önsezi hastalığına yakalanma olasılığının elan efdal olduğunu gözlemledi. Fakat cinsiyet, esasen birlikte iki amil arasındaki genel korelasyonu etkilemiyor. Mavera yandan, siyah katılımcıların beyaz zehir katılımcılara bakarak henüz fazla uyku sağlığı sorunu ve his hastalığı prevalansı olduğu, ancak aymazlık sağlığı ile duygu hastalığı arasındaki dinç ilişkinin umumi kendisine ırka bakarak farklılık göstermediği bile elde edilen bulgular beyninde.

Lee, dalgı sağlığının rastgele yaş üzere yüce olduğunu, ancak ‘elan ayrıntılı bire bir süreye yayılması, aksiyon ve aile rolleri zımnında muhtelif ve daha stresli dirim deneyimlerinden oluşması’ zımnında ekibin orta yetişkinliğe odaklandığını açıkladı.

Uyku bozukluğuna aceleci teşhis

‘Fazla dalmak ısın alımını azaltabilir’

Araştırı: Cavlamak amacıyla genişlik bereketli ülkeler

 

Share: