‘Umut verici’ denilen tılsım liyakatsiz oldu

The Guardian’üstelik meydan düz habere bakarak, ABD Başkanı Donald Trump’ın üstelik ‘umut verici’ namına nitelendirdiği ve acun genelinde korona virüs tedavisi ihtimali nedeniyle stokları tükenen Remdesivir ilacı yapılan kamu denemelerde başarıya ulaşamadı. 

237 hastanın bazılarına Remdesivir verildi, bazılarına verilmedi. İlacın her işe yaramamasının yanında taraf etkiler zımnında sınama erken durduruldu. 158 sayrı Remdesivir ile tedavi edilmeye çalışılırken 79 hayat de placebo etkisinde kaldı. İki takım ortada tedavi sürecinde tek fark görülmedi. Remdesivir alanların yüzde 14’ü, almayanların yüzdelik 13’ü hayatını kaybetti. 

Acun Esenlik Örgütü, Remdesivir’in tedavide başarısız olduğunu kendi de yayınladı ancak daha sonradan kaldırdı. DSÖ Sözcüsü Tarik Jasarevic yayımlanan belgenin yanlışlıkla olduğunu, “DSÖ uzmanları vasıtasıyla hazırlanan taslak tıpkı doküman yanlışlıkla yüklendi ve henüz sonra kaldırıldı. Belge şu dakika geniş ayrımsız kontrolden geçiyor ve serencam hâlinin amade olmasını bekliyoruz” sözleriyle aktardı. 

Trump’ın güneş tacı açıklaması dünyayı heyecanlandırdı

Oxford’dahi insanlar üstünde korona virüs aşısı denemesi

Dünyada korona virüs vakaları 2 milyon 700 bini aştı

Share: