Ülger: Sigorta mevzuatı dar, güncellenmeli

Sigorta sektöründeki dijitalleşmeye ve dönüşüme özen çeken sektörün ermiş isimlerinden Ramazan Vecize, kâin mevzuatın imdi ihtiyaçlara karşılık vermediğini belirterek, “Bu mevzuat ve konulan kurallar manuel şartlarda, defterlere yazılarak kurgulandı. Amma acun değişti, daha çok kimse poliçe almaya gitmiyor, telefonda işini hallediyor ve temas öz dijital” dedi.

Ramazan Özdeyiş, Türk sigorta sektörünün heybetli figürlerinden birisi. Özlük deyimiyle tekaüt olmayı becerememiş ve halen aktif bir şekilde çalışmalarını sürdürüyor. Sektörde millî ve uluslararası birçok şirkette genel müdürlük dahil kayırıcı düzem yöneticilik fail, 5 yıl Türkiye Sigorta Birliği’nde (TSB) reislik görevini üstlenen, üniversitelerde mufassal yıllar sigortacılık dersleri veren Özdeyiş, bugün itibariyle ÖzserNeo Ikili Sigorta Brokerliği genel müdürlüğünü sürdürüyor. Öte yandan İstanbul’a mümasil olduğu amacıyla Tekirdağ’bile kurmuş olduğu çiftliğinde ‘hafta sonu çiftçiliği’ yapıyor. Dünya’dan Selçuk Altun’a mütekellim Ramazan Ülger, sigorta sektöründe dijitalleşmeyi ve yeni ürünleri Dijipol’den bahsetti. karşı karşıya satma modelinin günümüz dünyasında artık sonuç bulmaya başladığını tamlayan Aforizm, bakir kuşakla birlikte dijitalleşmenin cevvaliyet kazandığını, sigorta sektöründe hareket yapış modellerinin değiştiğini söyledi. Ancak, mevcut sigorta mevzuatının geride kaldığını dile getiren Motto, “Zira bu, mevzuat el kitabı şartlarda yazıldı ve kurallar bu şartlara bakarak kondu. Bir Zamanlar defterlere yazılarak kurgulanan sistemin bugün sektörün önünü kapatıyor” diyerek konuştu.

Mevzuat, gerçekten ve mutedil tevzi kanallarını zorluyor

bununla birlikte ara sıra adımlar atıldığını kaydeden Özdeyiş, “Alarga para-hizmet satışları ve dijital satışla ilgili mevzuatlar yayımlanmaya başladı” dedi.

Mevzuatın tevzi kanalları üzerine dahi az çok dar ve zorba olduğunu dile getiren Ramazan Kelamıkibar, şöyle bitmeme etti: “Ihtimal çokça köklü benzeri söyleyiş ama, bana göre mevzuat epey – itidalli gestalt tevzi kanallarının yaşamasına sav çıkarıyor. Tığ diyoruz kim; ayrımsız çağ kurmadan acente olamazsın. Şu kadar açık hisse senedi yapacaksın, şuraya pusat olacaksın vs. bir sürü muamele ve gider. Ortaklık kurduysan müdür atayacaksın, maharet personel işe alacaksın veya sen teknik personel olacaksın… Bunun amacıyla acentenin ne kadar aksiyon yapması lazım ki yaptığı masrafı çıkarsın. Bu yüzden bu mevzuat mevcut haliyle ev diyorum. Ben, hep dağıtım kanallarında, dağıtıcılığın değme kademesinde görev aldım. İşim gereği şişman resme bakabiliyorum. Teknolojiye ve Avrupa uygulamalarına baktım. Online satış sistemlerinin sunma mebzul uygulandığı ülkelerden biri İngiltere. Kat Sayı alınabilir.”

30 şirketin teklifini yegâne platformdan sunuyoruz

ÖzserNeo Reasürans Brokerliği’nin yeni yatırımı Dijipol için bile açıklamalarda mevcut Genel Müdür Ramazan Motto, “Bundan Sonra acun değişti ve ahzüita alışkanlıklarımız dijitale kayıyor. Sigorta sektörünün de bu dünyanın gerisinde kalma şansı yok. Online’birlikte aldığınız mal ve hizmetin içeriğini biliyorsanız, ölçebiliyorsanız, satın aldığımız yerin güvenirliği ile ilgilendiren tıpkı kanaatiniz varsa hiç korkmuyorsunuz. Djipol dahi bu düşünceden yola çıkılarak kurulan benzeri sigorta alım satım yeri. Tığ bu nev yatırımları yapmazsak, bu organizasyonları ellerimizle ölüme terk ederiz. Eninde böylelikle ferdî müşteriler buraya akilane kayacak” dedi.

30 sigorta şirketi ile çalıştıkları bilgisini veren ve Dijipol’da 30 şirketin tekliflerini tek ayrımsız platformdan kullanıcının önüne çıkardıklarının altını çizden Kelamıkibar, “Bu alanda ağır rakiplerimiz var. Daha fazla rakibimizin olması lazım. Zira bu alanda güvenirlilik çokça makro. Aktör sayısının artmasıyla gelişigüzel, bu aksiyon düzgün yapılıyor algısı yerleşirse bir iklim oluşur. O anlamda bu pazarın büyüyeceğini üstelik düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Mavera yandan, 355 yabanlık istihdam yarattıkları bilgisini veren Vecize, Türkiye genelinde 170 tescilli şubeleri bulunduğunu, bu idarehane sayısını sene böylece nette 200’e ihata etmek istediklerini bildirdi.

Sigortacılıkta parasal sınırların artırılmasına ilgili beyanat

 

Sigortacıdan 9 milyonluk zayıf!

 

İşverenlere 6.1 milyon liralık sigorta prim desteği

 

Share: