ÜLEN: CEO’lar mütezayit girdi maliyetlerinden endişeli

Acun genelinde 2.000’den fazla CEO’nun beklentilerini ve karşılarında olan pürüz ve fırsatlar hakkındaki görüşlerini ortaya koyan Ernst &Young 2022 CEO Görünüm Araştırması yayımlandı.

Araştırmaya bakarak, ankete katılan CEO’ların yarısından dahası (%54) bulunan işletmelere, sayısal dönüşüme ve sürdürülebilirliğe yatırıma evleviyet verecek. Ayrıca, cevap verenlerin dörtte üçünden dahası (%79), maliyetleri tenkis etmek, gelecekteki fevkalade aksaklıklara cebin hazırlıklı girmek ve riskleri bildirme örgen uğratmak üzere hazırlık zincirlerinde ayarlamalar yaptı ya dahi bunu planlıyor.

Araştırmada işleri etkileyebilecek harici riskler yüzünden CEO’ların yatırım planlarının rotasından sapabileceğine üstelik dikkat çekiliyor. Karşılık veren CEO’ların nazik çoğunluğu (%87) artan girdi fiyatları üzerine epey endişeliler ve ticari gerilimleri (%18), iklim değişikliğinin etkilerini (%17) ve mütezayit rekabeti (%13) işlerinin gelecekteki büyümesini etkileyecek yeryüzü pahal riskler olarak tanımlıyorlar.

Soruşturma bulgularına bakarak, CEO’ların 2022 yılında evleviyet vereceği anlaşmalar, operasyonel yeteneklerin (%26) yanında çevresel, toplumsal ve yönetişimsel (ESG) konumları ile sürdürülebilirlik bukanak izlerini (%20) iyileştirici nitelikteki anlaşmalar olacak.

Rekor seviyede gerçekleşen toplaşma ve satın almalar devam edecek

Bileşke ve satın almalar tarafında 5 trilyon MEMLUK dolarlık rekor seviyede tıpkı hacme ulaşılan 2021 yılının peşi sıra, CEO’lar için bu işler 2022’üstelik farklı envestisman alanlarını tamamlayacak ciddi bir miftah olmaya bitmeme edecek. Ankete katılanların yaklaşık üçte ikisi (%59), şirketlerinin önümüzdeki 12 kamer ortamında satın almaları sürdürmesini bekliyor. (2021 başında bu celal %48 olmuştu.)

2022’dahi ortaklık satın kabul etmek talip CEO’ların en haddinden fazla yeğleme ettikleri ülkeler, ESIR, İngiltere, Çin, Hindistan ve Almanya olarak sıralanıyor. Sektörlere bakıldığında ise, uygulayım bilimi, afiyet hizmetleri ve ümranlı üretim, hayat mübayaa olasılığının henüz faziletli olduğu önce üç fasıl yerine öne çıkıyor.

Raporu yorumlayan Ernst & Young Türkiye Takip ve Kurumsal Finansman Bölüm Başkanı Ayrıksı Gürsoy Büyükavşar, “CEO’ların envestisman şalter setinde anlaşmalar muhteşem bire bir kaldıraç olmayı sürdürecek. Birleşme ve satın almada tıpkısı rekor koşusundan çıkan birçok CEO’nun önümüzdeki dönemde serencam 12 kamer ortamında satın alınan varlıkları bütünleşmiş etmeye odaklanacağı görülüyor, fakat CEO’ların mübayaa planları, yüksek seviyelerde geçim etkinliğinin 2022’dahi üstelik devam etmesini sağlayacak düzeyde olmalı.

CEO’lar, şirketlerine hissedarlar ve topluluk üzere sürdürülebilir faydalar sağlayacak şekilde taraf vermeye hazır. Önceliği sürdürülebilirliğe yüklemek söz konusu olduğunda, CEO’nun ve yatırımcıların düşünceleri ortada uyuma gerekseme duyulduğu görülüyor. Yatırımcılardan ve hissedarlardan faziletkâr maliyetler ve mufassal vadeli getirilerle ilgili şüpheler zımnında gelebilecek olan dayanım, CEO planlarını rayından çıkarabilir ve şirketlerini tarihin hatalı tarafına savurabilir” değerlendirmesinde bulundu.

CEO’ların hesaplı tahaccüm umutları son 10 yılın zirvesinde

 

Earnst&Young Wirecard skandalını dört sene önce biliyordu

 

Share: