Ukrayna, Türkiye’den 3 geminin elan incelenmesini istemiş

Ukrayna’nın, Moskof işgali altındaki topraklardan hububat taşıyan üç geminin daha araştırılması amacıyla Türkiye’den yardım kâm ettiği ortaya artık.

Acun medyasına yansıyan habere bakarak, Ukrayna Başsavcılığı 13 Haziran’da gönderdiği mektupta Türkiye Adalet Bakanlığı’ndan, engelleme altındaki Herson bölgesinden aldığı tahılı taşıdığı kanıt edilen üç gemiyi araştırmasını istedi.

Tezkere, gemilerin april ve mayıs aylarında Kırım’ın Sivastopol’daki esas tahıl terminalinden akıntı ettiğini ve Ankara’dan gemilerin yükleri ve Türk limanlarına varışları üzerine iddia sunmasını temenni ediyor.

İncelemeye bakarak Mikhail Nenashev, Matros Pozynich ve Matros Koshka ünlü cılız denge gemileri, United Shipbuilding Corporation ünlü aynı Moskof ihtişam şirketinin yan kuruluşuna ilgili.

Ukrayna, Küçük Ay ayındaki işgalden bu yana Moskova’yı tahıl çalmakla suçluyor. Rusya ise iddiaları reddediyor.

Dünyanın bildirme nazik hububat ihracatçılarından biri olan Ukrayna, cenup kıyıları boyunca devam fail cenk ve birçok limanının ilişkin olması dolayısıyla mülk ihraç etmekte zorlanıyor.

Batılı ülkeler Rusya’nın istekle tıpkısı gıda krizini tetiklemeye çalıştığını belirtiyor. Moskova, gıda krizinin Batı’nın uyguladığı yaptırımlardan kaynaklandığını söylüyo.

Kiev’in Ankara’ya yolladığı mektupta adı güzeşte gemilerin akıbet varış noktalarının neresi olduğu belirlenemedi.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, günlerdir Karasu limanı açıklarında muntazır Zhibek Zholy gemisinin Rus bandıralı olduğunu fakat Kazakistan’a ilişik olduğunu söyledi.

“Çalıntı hububat” tartışmasının yaşandığı Rus bandıralı şilep Zhibek Zholy’nin durumunu değerlendireceklerini belirten Lavrov, “Sefine Zalim gibi görünüyor ve Rus bayrağı taşıyor. Sanırım Kazakistan’a ait ve geçmiş teslimat planı Türkiye ile Estonya ortada imzalanan aynı sözleşemeye ilgilendiren” diyerek konuştu.

Birleşmiş Uluslar, Ukrayna’daki savaşın başından itibaren sivri tıpkı tezelden yükselen gıda fiyatlarının etkisiyle aynı “açlık fırtınası”nın ortaya çıkmasından bulut ediyor.

“Türkiye ganimet tahıl iddiasıyla Rus gemisini inceliyor”

 

Odessa limanlarında 6 milyon ton tahıl bekletiliyor

 

Rusya, Ukrayna’dan hububat ihracatı için uyuşma imzaladı

 

Stoltenberg: Hububat krizinin çözümünde Türkiye haddinden fazla muhteşem azamet oynuyor

 

Share: