Ukrayna krizi Bitcoin’in dönüm noktası

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ ISTIHBARAT SERVİSİ

Sonuç dönemde Kanada’da gerçekleşen ihtarname eylemleri ve Rusya’nın Ukrayna’yı karışma etmesi, Bitcoin’mağara dünyaya ana değerini göstermesi amacıyla istinatgâh hazırladı. Bitcoin ayrımlı durumlarda, farklı analizör sunabileceğini kanıtladı. Kanadalı protestoculara dürü düzenlemek isteyenler, bağışlarını Bitcoin yerine gerçekleştirdi. Polonya’ya geçen Ukraynalılar ise varlıklarını Bitcoin’e çevirerek güvence altına kabul etmek istedi. Ukrayna’nın Rusya vasıtasıyla işgalinin ardından, bir nice Ukraynalı Polonya sınırına akın etti.

Panik sürecinde bankalar kapandı ve ATM’lerde akça kalmadı. Bu birlikte Ukraynalıların besin satın alabilmek ve seyahat masraflarını diremek için yegâne yolun akçe olduğu anamına geldi. Bazı bahtlı Ukraynalıların yardımına ise Bitcoin yatırımları koştu. Ukraynalılar kendilerine anadan görme bankacılık sistemiyle gönderilen paralara ulaşım sağlayamadı. Bu nedenle üstelik mülk transferleri amacıyla Bitcoin kullanıldı.

Forbes’un haberine göre blockchain verileri şirketi Elliptic, Ukrayna hükümetinin, 26 bağışçıdan 24,6 milyon dolar mesabesinde saklı yazı mal bağışı aldığını açıkladı. Bu nitelik da Bitcoin ve değişik kripto paraların, bireysel ve mutluluk çapındaki krizlerde oynadığı rolün altını çizdi. Sair yandan, Rusya Ukrayna’yı nehiy etmesi dolayısıyla bir nice ülkeden anif yaptırımlarla karşı karşıya kaldı.

Bunun sonucunda pazartesi haset itibarıyla ruble %27 düşüş gösterdi. Rusya Gestalt Bankası ise hemencek yükselen enflasyonu kontrol altına alabilmek üzere faiz oranlarını %9,5’kap %20’ye çıkardı. Ruslar ise ATM’lere atak ederek teferruatlı kuyruklar oluşturdu. Bu boyut dolara ve Bitcoin’e yönelik talebi dahi yükseltti.

finansgundem.com’un derlediği bilgilere bakarak Kanada’bile ise protestoculara yapılan 7,9 milyon dolarlık bindi bağışlarının dondurulması üzerine, bu asıl benzeri kontrole bağımlı sıfır Bitcoin ve ayrıksı kripto paralar öne bundan sonra. Protestocular için kripto paraları nakde vermek tahakküm olsa dahi, Bitcoin’mağara sağladığı hürriyet dikkat çekti. Kanada’daki gelişmelerin arkası sıra KUL’li Kurultay Üyesi Warren Davidson, hükümetin ve azamet kurumlarının bireylerin saklı yazı servet çalım satımlarını sınırlandırmasına cebin kanun önerisinde bulundu.

Son dönemde yaşanan parçalanmamış bu gelişmeler ise Bitcoin’in rahat kullanıma idrak önünde heybetli tıpkısı denek taşı oldu.

Hollanda, Ukrayna’ya askeri materyal yardımına bitmeme edecek

 

AB, 7 Rus bankasını SWIFT dışına çıkardı

 

Rusya’nın Ukrayna saldırıları kültürel varlıklara dahi uymazlık veriyor

 

Share: