Üç iri emeklilik riski

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ DUYUM SERVİSİ

İnsan ömrünün uzaması, bir nice ekonomistin ve finans danışmanının dile getirdiği risklerden biri fakat emekliler ve emekliliğe mümasil olan eşhas bur riskten bahsetmiyor. Uzun bire bir dirim sürdürmenin birçok faydası olduğu kadar, mali riski bile bulunuyor. Yaşadığınız herhangi bir sene için masrafları karşılamanız gerekiyor. Bir zamanda almanak masraflarınız, kalan çıkar yol ve hizmet maliyetleri dolayısıyla anbean yükselebilir.

Bir Nice insan dirim süresini kurada buluyor ve bu nedenle detaylı üzeri riskini ayn uğrunda bulundurmuyor. Bugün 65 yaşındaki bir kişinin beklenen hayat süresi, yaklaşık 22 sene. Bu de, LIMRA Secure Retirement Institute’a bakarak, bu kişinin 87 yaşına kadar ya üstelik elan mufassal süre yaşayacağı anlamına geliyor. Zaman 65 yaşındaki rastgele dört erkekten birinin 93 yaşın büyüklüğünde yaşaması bekleniyor.

Bugün 65 yaşında olan her dört kadından biri ise 96 yaşına büyüklüğünde evet da henüz tafsilatlı süre hayatta kalacak. Son yıllarda aradaki ayırt kapanıyor olsa dahi, kadınlar bibi erkeklerden elan tafsilatlı muhtemel yaşam süresine sahip. 65 yaşında, sağlık durumu ferah olanların, hayat süresi beklentisini yükseltmesi gerekiyor. Bugün esenlik durumu iyi olan 65 yaşındaki şahıslar, erdemli ihtimalle, zat yaş gruplarındaki kişilerden iki ila dört yıl henüz teferruatlı yaşayacak.

Aynı zamanda Forbes’un haberine bakarak, veriler terbiye seviyesi ya üstelik sağlık seviyesi yükseldikçe, yaşam süresinin yaş grubu ortalamasının konusunda çıktığını gösteriyor.

Şayet sağlık durumunuz iyiyse, üniversite ya üstelik üzeri benzeri eğitime sahipseniz ve sayı farkı gövde geliriniz varsa, yaş grubu ortalamanızdan henüz mufassal yaşayacağınızı varsayabilirsiniz.

Evli çiftlerin, emeklilik planlaması yaparken ortak hayat süresi beklentilerini hesaplamaları gerekiyor. Bu boyut tıpkısı kişinin hayat süresi beklentisini hesaplamasından çokça daha ayrımlı mümkün. Çiftlerden birinin, yaş grubu ortalamasından henüz ayrıntılı müddet sevimli ihtimali az çok faziletli. Bugün 65 yaşındaki evli ayrımsız çiftin, birinin 88 yaşına büyüklüğünde ya üstelik henüz detaylı süre birey ihtimali %75.

İkinci risk ise, birincisiyle bağlantılı olan enflasyon. Son yıllarda görülen görece bağan para şişkinliği seviyelerinde da, doların çalım gücü zaman içinde dengeli bir düşüş gösteriyor. Tekaütlük başında, oldukça uygun hasıl tıpkısı sağlık, emekliliğin 10 ila 15’inci yılında dokuz canlı hesaplı şartlar yaratabilir ve tekaütlük 20 yıldan ayrıntılı sürdüğü takdirde sınırlı kalabilir.

Birçok tekaüt, Bitiren Fiyatı Endeksi’nden (CPI) daha faziletli enflasyonla karşılaşıyor. Bunun nedeni, keyif harcamaları kabilinden, fiyatı alelumum CPI’den elan hızlı yükselen masrafların averaj ayrımsız emeklinin ahenkli harcamalarında, henüz fazla düz tutuyor olması. Emekliliğinizde satın matlup olduğunuz bir nice ürünün ve hizmetin fiyatı ahit zarfında artacak. Bu nedenle gelirinizin dahi, emekliliğiniz süresince mali güvenliğe cemaat olabilmeniz amacıyla, artan fiyatlara koşut adına yükselmesi gerekiyor.

Üçüncü risk ise elbette, yatırım riski. Birçok mütekait, tekaüt, emeklilik gelirinin balaban tıpkı bölümünü işçi sigortası, bireysel emeklilik hesapları ve vergilendirilebilir envestisman hesapları aracılığıyla sağlıyor. Bu şahıslar emeklilik hedeflerine ulaşabilmek için birikimlerinden mevrut gelir ve sermaye kazançlarına ihtiyaç duyuyor.

Birçok mütekait, teferruatlı vadeli ürem ortalamaları yüksek olduğu takdirde rahat edebilir. Fakat emekliliğin evvel yıllarında görülebilecek olan anif ayrımsız kocaoğlan piyasası planları bozabilir. Ancak emeklilik planlarının istendiği kadar gitmemesinin tek nedeni sert bire bir ayı piyasası da olmayabilir. Birçok emeklinin ayrımsız zamanda, emekliliklerinin evvel döneminde ortalamanın altında getiriler elde ettikleri takdirde, planlarını baştan düzenlemesi gerekebilir.

Bağan nema bankalar amacıyla şişman risk!

 

Wall Street’in gücü Goldman Sachs’a yaradı

 

Yatırım ve mütemmim bankaları arasındaki yalpak derinleşiyor

 

Share: