Uber Türkiye’nin ABD’li yetkilisine kodes istemi

Kadıköy’üstelik geçtiğimiz ilkgüz ayında bire bir anahtar kiralama firmasının resmi sitesini kopyalayarak imitasyon eden şüpheliler, internet üzerinden çevirgeç isticar etmek isteyen Türkiye genelinde 200’den aşkın kişiyi bütün 500 bin 210 liradan fazla dolandırdı. Şüphelilerin talimatları doğrultusunda ücretlerini banka hesaplarına gönderen mağdurlar, küçümseme verildiği kadar ertesi devir araçlarını kapılarının uğrunda bulamadı. Dolandırıldıklarını anlayan vatandaşlar, soluğu polis merkezlerinde alarak şikayetçi oldu. Olayla ilişik himmet başlatan Kadıköy İlçe Inanma Müdürlüğü Asayiş Sektör Amirliği ekipleri 7 kişiyi gözaltına aldı.

ATM’LERDE MAL ÇEKERKEN YAKALANDILAR

Yapılan incelemelerde, mağdurların paralarını yatırdıkları vezneci hesabı sahibi Irade M. ile olayla ilgisi mevcut Ülke K., Barış Ö. ve Ömer Y. isimli şüpheliler yakalandı. Şüphelilerin sorgulamalarında, tanıdıkları olan Mustafa A.’nın, kendilerine hesap kartlarını kullandırarak dünyalik kazanabileceklerini söylemesi konusunda kendilerine ilişik olan farklı bankaların adisyon kartlarını ve bilgilerini Savaş M. isimli kişiye verdiklerini ve bunun karşılığında 2 bin 500 teklik dünyalik kazandıklarını söyledikleri öğrenildi. Çalışmaların devamında Mustafa A. yakalanırken; Çarpışma M. ve yanında kâin Mehmet Ökkeş K. isimli şüpheliler Bakırköy’üstelik aksata merkezinin içindeki ATM’lerde para çekerken yakalanarak gözaltına makbuz.

NİTELİKLİ DOLANDIRICILIK SUÇUNDAN KAYITLARI OLDUĞU BELİRTİLDİ

Aynasız Kavga M., Mehmet Ökkeş K. ve Mustafa A. isimli şüphelilerin adreslerinde yapılan aramalarda 13 sayı çeyrek, 7 skor 1 gram altın, 1 adet yarımlık, 5 bin 100 lira efektif ve 26 adet ödeme kartı ele geçirildi. Adliyeye sevk edilen şüphelilerden Uğraş M. ve Mehmet Ökkeş K. tutuklanırken kaka Mustafa A. adli taharri şartı ile başıboş bırakıldı. Buyuru M., Sulh Ö., Dünya K. ve Ömer Y. ise azade bırakıldı. Cenk M., Mehmet Ökkeş K. ve Mustafa A. isimli şüphelilerin “Kalifiye dolandırıcılık” suçundan kayıtları olduğu belirtildi.

“İNTERNETTEN FİRMANIN ADIYLA İLK SAYFADA ONLARIN SİTESİ VARDI”

Vasıta isticar etmek isterken dolandırıldığını belirten özel aynı üniversitede öğretim yardımcısı benzeri kadın, “2 günlüğüne bir araba kiralamak istedim. Çokça güvenilir, herkesin bildiği tanıdığı bir firmadan makine kiralamak istedim. İnternetten firmanın adıyla evvel sayfada onların sitesi vardı. Oradaki whatsapp hattında 538’li bir numara vardı. Az Buçuk şüphelendim dahi çünkü bunlar 800’lü numaralardır inanılır firmaların numaraları. Dedim ki herhalde online böyledir. Sonradan yazışmaya başladık. Arabanın modeli, teminat bedeli, 200 lira üstelik günce kira bedeli. Toplamda bin liralık. Kiraladım ve arabayı kapıya getireceklerini söylediler. ‘Neden?’ dedim, ‘Online hizmetimizde bu var.’ dediler. Bizimle konumunuzu paylaşıyorsunuz, ehliyetinizin ön peş yüzü falanca. ‘Para bankaya geçtiği anda devrisi dönem aracınızı tasdik edeceğiz.’ dediler. ‘Çevirgeç geldiğinde ödeme yapayım’ dediğimde ‘Hafta sonu çalışma prensibimiz böyle’ dediler.” dedi.

“ERTESİ SABAH MAKINE GELMEYİNCE ANLAMIŞTIM BAŞIMA GELENİ”

Mağdur öğretim görevlisi, buradaki konuşmada istiğna olmadığını, arayıp telefonda bahsetmek istediğini söylemesi üstüne kendisini hoşgörüsüz aradıklarını söyleyerek, “Yollamıştım yekpare parayı. Devrisi sabahleyin araba gelmeyince anlamıştım başıma geleni. Çokça sinirlendim derhal aradım dalavere kapanmıştı. Devrisi periyot elan bile ilginci oldu. Bu kadar yüzsüzlük, devrisi çevrim aradığımda telefon açıldı. ‘Beni pekâlâ dolandırdınız bibi pekâlâ telefonu açıyorsunuz.’ dediğimde, sâdır eş ‘Efendim neden bahsediyorsunuz tek anlamadım. ‘Sizin adınızı öğrenebilir miyim, böyle benzeri talebiniz reşit mu, bilcümle firmaların başına geliyor. Bu numaradan oluyor’ diye ipe izbe gelmez bir güruh gerekçe söyledi. Zaten o büyüklüğünde kilolu ve fikren konuşuyordu kim. Tek bozuntuya vermediler. Numara bibi kilitsiz küreksiz. Ayrıca tıpkısı kaç arkadaşım benden sonradan telefon etti benzeri numaraya. Gine çıktılar. Arkadaşım bunların iştahlarını köpürtmek üzere ‘Düğünümüz var, taşkın vesile isticar etmek istiyoruz 6 tane.Ama yerinize gelip bakmak istiyoruz ‘ deyince iletişimi kopardılar” diye konuştu.

“BU İLK DEĞİL, SON ÜSTELIK MÜMTENI”

ÖĞRETIM GÖREVLISI şunları söyledi: “Emniyete gittim, ifademi verdim. Bu geçmiş değil, akibet dahi kaçinan. Inanma güçlerinin bu büyüklüğünde çabuk akım etmesinden de çokça memnunum. Çünkü haddinden fazla güdük tıpkı müddet geçti üzerinden. Bundan ahir süreç benim amacıyla cesim. İçeri girenler belki bunların maşaları. Bu işin organize tıpkı husus olduğunu zannediyorum. Pek çokça güç işin içre. Türkiye’bile haddinden fazla adlı olan firmaya da kızgınlığım var. Onlara birlikte telefon ettim ve bu işe maşa olduklarını söyledim. Benim uğraştığım kabilinden kişi avukatlarının bile uğraşması gerektiğini söyledim. ‘Efendim bizim yapabileceğimiz tıpkısı öz yok’ falan dediler. Bu duyarsızlığı da hakeza ayrımsız firmaya yakıştıramadım filhakika.”

Wells Fargo’evet aynı ayyarlık iddiası henüz

 

Devasa kripto dolandırıcılıklarının köken mağdurları

 

İstanbul’de siber dolandırıcılık operasyonu: 20 teftiş

 

Share: