Türkiye’nin mesane kırma takılan sunu alelade hastası 5 yaşındaki Malk

Libyalı Alshareef ailesinin kızları Malk Alhadi Mohamed Alshareef (5), doğduğu günden beri ayrıcalı temel taşı hastalığı nedeniyle yoğun idrar kaçırma ve kabız problemleri yaşıyordu. Ülkelerinde birçok tedavi yöntemini deneyen Alshareef ailesi toplumsal medyadan Bevliye bölümünden Dr. Öğr. Üyesi Ünite Güzelburç’a ulaştı. Teşrinievvel ayında İstanbul’a gelen Malk, 2 maaş tedavinin ardından Türkiye’nin yeryüzü âdeta yaşta mesane melez takılan sakral nöromodülasyon makbul bala hastası oldu.

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Üroloji Bölümünden Dr. Öğr. Üyesi Vahit Güzelburç’a ulaşarak, çeşitli branşların kuma yaklaşımıyla tedavisine başlanan Malk, 2 aylık sürenin böylece idrar torbası melez ameliyatıyla sağlığına kavuştu. Alshareef ailesi yıllardır yaşadıkları sıkıntıyı şu şekilde açıkladı:

“Kızımızın alışılagelen ayrımsız yavru üzere idrarını yapamadığını ayırt ediyorduk. Sağlığı için araştırı yaptık, bir nice doktora danıştık ve yapılan testler sonucu mesanesiyle ilgilendiren tıpkısı problemi olduğunu öğrendik. Ailece ruh bilimsel adına geçirdiğimiz baskı dönemleri geride bırakacağımıza güvenerek arkadaşlarımız ve toplumsal iletişim araçları sayesinde Ünite hocamıza ulaştık. Herkesin mutlu benzeri şekilde hastaneden ayrıldığını görünce Ünite hocamızı yeğlemek istedik ve sonrasında tedavi üzere Türkiye’ye geldik. Yapılan testlerin sonucunda mesane pili takıldı ve faydasını görmeye başladık. Kızımız pil öncesinde gelişigüzel akşam ezanı altına yapıyordu ve hissedemediği için bize söyleyemiyordu. Idrar Torbası pili takıldığından beri geceleri idrarını tutabiliyor. Antrparantez idrarını hissettiği için bire bir şekilde bize belirtebiliyor. Kızımızdaki düzelmeler bize düş ışığı oldu.”

2 AŞAMADA TEDAVİYİ TAMAMLADIK

Dr. Öğr. Üyesi Birim Güzelburç ise tedaviye ilişik şu bilgileri verdi:

“Aşağı kızımız anadan doğma bel açıklığı olarak bildik Spina Bifida hastalığıyla dünyaya gelmiş. Malk henüz 1 günlükken meni açıklığıyla ait ülkesinde işler edilmiş ve belen kemiğindeki meydanlık kapatılmış. Fakat bu kapatılan açıklıktaki sinirlerin ucu mesane ve rektuma uyarıyı sağlar. Daha sonra Malk 2 haftalıkken omurilik sıvısının dışarıya alınması, düşünce içindeki basıncın azaltılması amacıyla şant ameliyatı da reşit. Çocuğun boyunun uzamasıyla beraber bu sinirlerde tevettür görülmüş ve hem yürümesi hem da tuvaletiyle ilgilendiren birçok sıkıntıya etken ergin. Kestirmece 2 ay geçmiş bize geldiklerinde Kanı Asap Cerrahisi Bölümümüz ve Çocuk Gastroenteroloji Bölümümüzle birlikte muhtelif testler yaptık ve asap sıkışmasına merbut kusurlu sinyalizasyon olduğunu tayin ettik. Hastaya elan önce standart diyebileceğimiz tedaviler denenmiş ama fayda görülmemiş. Bu durumda devreye dünyada yıldızı parlamaya başlayan mesane pili yani sakral nöromodülasyon tedavisi girdi. Idrar Torbası kırma üstüne özellikle kâmil ve elan büyük çocuklarda bir nice liyakatli ameliyat deneyimimiz oldu. Ama yavru hastalarda dünya genelinde bu tedavinin hangi büyüklüğünde işe yaradığına ilgilendiren biraz mir karışıklığı var. Tığ standart namına ameliyatı 2 aşamada gerçekleştirdik. İlk aşamada tıpkı sınav cihazı takıp hastamızı kestirmece 2 ila 3 hafta değerlendirdik. Bu sürede Malk’ın annesi eskiden kızının herhangi bir gece uykusunda hacet kaçırırken bu durumun fakat haftada 1’e büyüklüğünde gerilediğini söyledi.”

“İlk hamle müspet sonuçlanınca kalıcı pil tedavisine geçtik ve sorunsuz olarak ameliyatımız sonuçlandı” diyen Güzelburç, “Şu anda bile afaki yerine değişik testlerini dahi strateji etmeye bitmeme ediyoruz. Öte yandan bu yavru hastaların ayrımsız gayrı sıkıntısı üstelik ömürleri süresince bütün zir beziyle dolaştıkları için gereklilik tutmayla ilgilendiren on paralık bilgileri namevcut. Çocuğa tıpkı yandan abdesthane eğitimine başlattık ve eğlenceli kendisine tuvalete yönlendirmeye çalıştık. 11 ila 12 gözyaşı grubuyla henüz bayındır bildirişim kurduğumuz amacıyla onlar elan çabuk öğreniyorlar. Ama 5 gözyaşı bu konuda rekor sayılacak yaşlardan biri. Malk, Türkiye’nin genişlik aşağı yaşta mesane kırma takılan sakral nöromodülasyon uygulanan bala hastası oldu” diyerek konuştu.

Share: