Türkiye’nin Hepatit B haritası çıkarıldı

Umum beyninde hepatit kendisine bilinen ve karaciğerin iltihaplanmasıyla meydana mevrut bu hastalığa erkeklerin bundan sonra yakalandığı tayin edildi. Toplum Örgütü Başkanı Prof. Dr. Nurdan Tözün, bu duruma, eş beğenilen yülüme malzemelerinin kat açtığına ilgi çekti. Tözün’ün verdiği bilgilere göre Sarılık B virüsü arz aşkın Güneydoğu Rum, en az Ege ve İç Anadolu Bölgesi’nde görülüyor. Birçok yaşama, bu hastalığa yakalandığını bilmiyor. Virüsü daha çok 50-59 gözyaşı arası şahıslar taşıyor.

Türk Karaciğer Araştırmaları Derneği (TKAD) vasıtasıyla 23 ilde yapılan araştırmaya bakarak 3 milyon kişinin sarılık B’li olduğu ortaya imdi. 730 bin civarında insanın hepatit C geçirdiği tespit edilirken, hastalığa erkeklerin daha çok yakalandığı görüldü. Prof. Dr. Nurdan Tözün, bulaşan ve öldürücü olan sarılık B’nin erkeklerde artık görülmesinin sebebinin kuma beğenilen tıraş malzemeleri olduğuna dikkat çekti.

Türk Uykuluk Araştırmaları Derneği (TKAD) yaptığı araştırmayla Türkiye’nin sarılık haritasını çıkardı. 23 ilde gerçekleştirilen araştırmada 3 milyon kişinin sarılık B’li olduğu belirleme edildi. Sağlık Bakanlığı aracılığıyla dahi desteklenen çalışmada tıpkısı zamanda 730 bin civarında bile sarılık C’li kişi bulunduğu ve toplumun yüzde 93’ünün hepatit A geçirdiği ortaya bundan sonra. Hepatit, başka adıyla hepatit, karaciğerin iltihaplanmasıdır. Hepatit virüslerinin faktör olduğu hastalığın A, B, C, D, E, G girmek amacıyla 6 çeşidi bulunuyor. Yeryüzü tehlikelisinin hepatit B olduğunu söyleyen Türk Uykuluk Araştırmaları Derneği Başkanı Prof. Dr. Nurdan Tözün, dünyada herhangi bir yıl yaklaşık 1 milyon kişinin sarılık B ile ait sebeplerden ekolojik ortam hayatını kaybettiğini rapor ediyor. Yapılan araştırmada ülkemizde birlikte 3 milyon kişinin hepatit B’li olduğunun ortaya çıktığını tamlayan Tözün, “Maatteessüf bir nice sevimli sarılık B olduğunu bilmiyor. Araştırmaya baktığımızda sarılık B virüsü erkeklerde elan aşkın rastlanılmakta. Sunma şişman nedeni eş beğenilen saç sakal yülüme malzemeleridir. Ayrıca kaynatılan iğne kullanımı, transfüzyon, uç içi ve diş tedavisi, enfekte kişilerle yakın birlik özge faktörlerdir.” diyor. Araştırmaya göre hepatit B virüsü arz çok Orta ve Güneydoğu Rum, arz beş altı ise Iye ve İç Anadolu Bölgesi’nde görülüyor. Ayrıca virüsü daha çok 50-59 gözyaşı arası şahıslar taşıyor. Tözün, bu yaş arası kişilerde virüsün daha çok rastlanmasının nedenini çocukluk dönemlerinde aşılama yapılmamasına bağlıyor. Araştırma; Adana, Amasya, Ankara, Münevver, Balıkesir, Bursa, Erzurum, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kastamonu, Kayseri, Konya, Malatya, Manisa, Sivas, Tekirdağ, Trabzon, Şanlıurfa, Yozgat, Kırıkkale ve Yalova illerinde yapıldı.

Hepatit B hangi kadar bati?

Süreğen hepatit B nedir?

Vakayiname hepatit B; siroz, karaciğer yetmezliği ve kanserine defa açabilen viral (virüs) etkenli benzeri hastalıktır. Sarılık B virüsü (HBV) tütünden sonraları en makro ikinci amansız hastalık sebebidir.

Vakayiname hepatit B yaşamı zılgıt eden bir hastalık mıdır?

HBV bulaşan dimdik yetişkinlerin çoğu iyileşir ve vücudunda hepatit B enfeksiyonlarına karşı koruyucu antikorlar gelişir. Hastaların yüzde 5�10 kadarında ise virüs vücuttan temizlenemez ve süreğen enfeksiyona dönüşür. Vakayiname enfeksiyon gelişenlerde siroz veya uykuluk kanserinin ortaya ayazlık riski çokça fazladır. Alelhusus da siroz ortaya çıktıktan sonradan, otama artık gibi değildir ve parasız yeryüzü geç 5 sene içinde hayatını kaybeder.

Sarılık B önlenebilir aynı hastalık mıdır?

1982’den beri güvenli ve faal aşılar sebebiyle önlenebilir aynı hastalık olmuştur. Ancak telkih, enfeksiyon geliştikten sonradan süreğen hepatiti tedavi etmemekte; aşının bağışıklama yüzdesi yüksektir.

Kimler hele risk altındadır?

Birçok can, özellikle gelişmekte olan ülkelerde, çocukluk çağı sırasında hepatit B enfeksiyonu geçirmektedir. Sarılık B ile enfekte olan kişilerle yakın temastakiler ve virüslü kanın bulaştığı eşya ya de materyallerle teması olanlar risk altındadır.

Hastalık elbet bulaşır?

Virüs genellikle mevlit sırasında anneden bebeğe, kişiden kişiye, emniyetli olmayan enjeksiyon, kan yahut organ nakli ve tensel yolla bulaşır.

Araz ve bulguları nelerdir?

Halsizlik, iştiha kaybı, gaseyan, çığlık, bulantı, beyin ağrısı, hepatit (ten ve göz akında sarımsı ulam oluşması), seyrek de olsa mafsal ağrıları gerçek belirtilerdir. Bu âraz haftalarca sürebilir ve mecmu adına geçmeleri biraz ay ila tıpkısı yıl kadar antlaşma alabilir. Arada Bir bile farkında olmadan hepatit geçirilmiş olunabilir. Bu dahi fakat tesadüfen ayrımsız check up sırasında ya da eksantrik sebepler araştırılırken ortaya çıkabilir.

Tedavisi nasıldır?

Hepatit B aşısı ile ilgili icraat enfekte idmansız bala ve yetişkinlerde aşının vakayiname enfeksiyon gelişimini yüzde 95 oranında önlediğini ortaya koymuştur. Antrparantez tedavi için değişik ilaçlar mevcuttur.

Hastalar kronik sarılık B kontrolünde çalışkan cafcaf ahzetmek amacıyla ne yapabilir?

Sarılık B’nin almanak tedavi giderleri bin ile 22 bin TL arasındadır. Karaciğer naklinin maliyeti ortalama 100 bin TL civarındadır. Buna bedel sarılık B’den sakınmak için yapılması gereken üç dozluk aşının fiyatı ise vakit kaybetmeden 75 TL’dir ve Esenlik Bakanlığı aracılığıyla familya hekimleri tarafından ücretsiz namına karşılanmaktadır. Ayrıca mutedil yaşlardan itibaren uykuluk kanseriyle ait tınlamalı taramalardan geçilmelidir.

Hastalığın yayılmasını engellemek için değme tedbir münfail mıdır?

Ülkemizde 1998’den beri sarılık aşısı yavru aşılama programına hapishane edildi.

DEVIR

Share: