Türkiye’den motorlu ve elektrikli araç üretimine 2,91 bilyon dolar envestisman

Karavan sektör temsilcileri, motokaravan dönüşümünde mergup araçlarda hükümetin yaptığı ÖTV indiriminin Türkiye’ye karavan satışları ve karavan turizminden yılda 490 milyon Euro girdi sağlayabileceğini açıkladı.

“VERGİ ENGELİ NEDENİYLE KARAVAN FİLOSU OLUŞTURAMIYORUZ”

Karavan kiralama ve karavan üretimi sektöründe cıvıltı gösteren Shantigo Karavan ortaklarından Berkan Pervin, yapılan düzenlemeyi sevinçle karşıladıklarını söyledi. Türkiye’deki karavan filosunun artması üzere ÖTV indiriminin gerekliliğini teferruatlı zamandır dile getirdiklerini belirten Ülker, “Türkiye’birlikte karavan satışı ve isticar sektöründe yıpranmamış araçlara gerekseme var. Fakat karavan dönüşümünde kullanılacak sıfır araçlarda yüzdelik 230 oranında özel tüketim vergisi uygulanıyor olması, yıpranmamış araçların karavana dönüştürülmesini neredeyse imkansız ağıl getiriyordu. Yıpranmamış araçları dönüştüremediğimiz amacıyla bile karavan filosu oluşturamıyorduk. Bu açıdan bakıldığında ÖTV indirimi ülkemiz üzere büyük kazanımlar sağlayacaktır” dedi.

ÜRETİM HIZ KAZANIR

Ülker, ÖTV indirimiyle karavan yapımı ve karavan dönüşümü alanlarında aheste benzeri üretim artışı sağlayacağını söyledi. Üretimdeki artışla Avrupa ve ayrıksı acun ülkelerine karavan ihracatının başlayacağını kaydeden Ülker, “Türkiye 3 tarafı denizlerle dönük, tarihi ve doğasıyla yılın 9 ayı dinlence yapma olasılığı sağlıyor. Şu an yurtdışından gelen turistler, herhangi bir yerde nitelikli ve iyice karavan arıyorlar amma istedikleri karavanı bulamayınca otele yöneliyorlar” dedi.

Türkiye’da yoğun çapta tıpkısı karavan isticar firması olmalarına rağmen yetersiz dışı pazarına açılamadıklarını birlikte ifade eden Ülker, “Zira karavan filosu sayımız tam değil. Verginin düşmesi karavan filomuzun birlikte büyümesini sağlayacaktır” diyerek konuştu.

KARAVAN FİLOSUNUN BÜYÜMESİ TURİZMİ GELİŞTİRİR

Karavan filosunun artmasıyla yıpranmamış karavan kamping alanlarının açılacağını, karavan turizmi rotalarının oluşacağını aktaran Pervin, “Türkiye’de karavan ile gezilebilecek haddinden fazla çok tarihi ve tabii güzelliklerimiz var. Turistler karavan turları yardımıyla ülkemizin bu güzelliklerini görürken, o bölgelerde birlikte turizmin canlanması sağlanacak. Böylece ülkemizin rastgele bölgesi döviz girdisi yardımıyla gelişmeye başlayacak” ifadelerini kullandı.

SEKTÖRDEKİ İSTİHDAM 10 ITMAM ARTAR

Türkiye’de karavan üretimi ve tedarikçiler düşünüldüğünde sektörün şu zaman 2 bin kişiye istihdam sağladığını ifade fail Pervin, idrak indiriminin peşi sıra bu sayının 20 bine yükseleceğini bildirdi. Türkiye’üstelik karavan imalatındaki iş maliyetlerinin Avrupa’ya kıyasla çok akla yatkın olduğunun altını çizen Ülker, şunları söyledi:

“Pandemiden geçmiş Türkiye’da motokaravan yahut incizap karavan fail yani karavan yapımı ile ilgilenen toplanmış firma sayısı yirmiyi geçmezdi. 2021 yılında karavan üretimi özne firma sayısı 600’e yükseldi.”

Pervin, devir temsilcileri eliyle hazırlanan projeksiyona bakarak; kazanç indirimi hamlesinin peşi sıra Türkiye’nin hem karavan turizmi hem dahi karavan ihracatından 490 milyon euroluk aynı döviz girdisi sağlayabileceğini sözlerine ekledi.

VERGİ İNDİRİMİ ÜLKEMİZE ÖNEMLİ FAYDALAR SAĞLAYACAKTIR

UKKF olarak kurulduğu yıldan bu yana ilişik bakanlıklara ve resmi kurumlara mufassal bilgiler vererek nedenleri ile ÖTV’nin düzenlemesi gerekliliği temenni ettiklerini belirten Ulusal Dinlenme Kampı ve Karavan Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Leyla Özdağ, “İlaveten son zamanlardada UKKF yerine Kamu çalım ve Kuruluşları ile yerli üretim firmalarını, distirübütor ve karavan ithalatçılarını birlikte içine aldığımız bir nice mesai yaptık. Sebeplerini ve ülkemiz kazancı açısından faydalarını açıkladık. Milli ve domestik üreticinin desteklenmesi motokaravan sektöründe Türkiye’nin üreticilerinin kastlarını geliştirerek dünya ile rekabet edebilmesi önemlidir. Haddinden Fazla kalburüstü olduğumuz seksiyon için çokça müspet bulduğumuz üstünde yıllarca çalıştığımız bu haberin alelhusus yerli müstahsil noktasında desteklenmesini sürdürülebilir ayrımsız fark olduğunu bunun bile sektöre nedeniyle ülkemize kâr sağlayacağını düşünüyorum. Buradan da esasen çağrımızı birlik özel sektörümüze (yerel üreticiler, distrubütorler, ithalatçı firmalar, tedarikçiler) bu dolgunca gelişmeleri birlikte yönetebilmemiz üzere UKKF çatısı altında “Dinlenme Kampı Karavan Sektörü Yatırımcıları Birliği’ni inşa etmek ve bunu birlikte dönüştürmek üzere çağrımızı yeniliyoruz” diye niteleyerek konuştu

Karavanda ÖTV indirimi

 

EPGİS Başkanı Aktaş: ÖTV’nin yansıtılması P’ye andıran remiks anlamına gelir

 

Akaryakıtta ÖTV marjı bitti… Mevrut remiks pompaya yansıyacak

 

Share: