Türkiye’den 7 ayda 5,5 milyar dolarlık binek araba ihraç edildi

İngiltere’üstelik otomobil üretimi geçen kamer çip krizinin etkisiyle kaba düştü. 2021 Orak Ayı ayında gerçekleşen makine üretimi, kürsü üzere 1956’dan bu yana gerçekleşen yeryüzü biberli Orak Ayı performansı.

Global yonga krizi ve corona virüsü salgını dolayısıyla gerçekleşen personel eksikliği ile tedarik zincirindeki mesail dolayısıyla araba piyasasındaki istihsal krizi tüm dünyada bitmeme ediyor. Krizin genişlik çokça etkilendiği yerlerden birisi ise İngiltere oldu.

ÜRETİM VE İHRACAT DÜŞTÜ

İngiltere’nin kebir ticaret birliklerinden biri olan Motosiklet Üreticileri ve Tüccarları Derneği’nin (SMMT) açıkladığı verilere göre, Orak Ayı ayında ülkede yapılan araba üretimi bir geçmiş yılın ayrımsız ayına göre yüzde 37 düştü. İhracat birlikte bire bir oranda düşüş gösterdi. Yılın geçmiş 7 ayındaki üretim pandemi öncesi periyot olan 2019’un yüzdelik 29 gerisine düştü.

SMTT Başkanı Mike Hawes, “İzolasyon kuralları değiştikçe personel sorunu azalacak olsa dahi acun çapındaki nısıf nâkil sıkıntısı azalma belirtisi göstermiyor” dedi.

Makine endüstrisi, 78,9 bilyon sterlin iş hacmi ile İngiltere ekonomisinin sunma makro parçalarından biri. Bu endüstri, üretimde 180 bin, tedbir zincirinde 864 bin kişiyi istihdam ediyor. İngiltere’birlikte otomotiv endüstrisinin krize girmesi Brexit ve pandemi dolayısıyla zorda olan ekonomiyi henüz de zora sokabilir.

ÇİP KRİZİ NEDİR?

Çipler, nısıf nâkil maddeler ile mutasavver uyuşturucu bire bir resim konusunda yerleştirilen elektronik devreler adına tanımlanabilir. Çipler bilgisayarlardan otomobile dayanabilen çok elektronik üründe kullanılıyor. Yıpranmamış vesait da çok sayıda nısıf iletken üstelik denilen dar yonga içeriyor.

2020 yılında başlayan corona virüsü salgını dolayısıyla elektronik ürünlere olan talebin artması ve tedarik zincirinde aksamalar yaşanması, çokbilmiş telefonlardan bilgisayarlara, askeri ekipmanlardan otomobillere büyüklüğünde birçok teknolojik ürünün üretiminde geçer not çiplerin arzında global bire bir kıtlığı birlikte getirdi.

Goldman Sachs’taki analistler, çip krizinin 2021’üstelik küresel araba üreticilerinin ruh kârlarını 20 bilyon dolar düşeceğini hesap pusulası ediyor.

Toptan çip sorunu dolayısıyla bu sene acun çapında sabık yıldan 7,1 milyon henüz az araba üretileceği tutum ediliyor.

Yonga krizinde yüzdelik 20 karşılık artışı iddiası

 

Yonga krizine geçici hal!

 

 

Share: