Türkiye’dahi da tespit edilmişti: Maymun çiçeğinde ‘3 hafta’ uyarısı!

Kovid-19 pandemisiyle savaş sürerken dünyada bakir müstevli endişesi mucit primat çiçeği virüsüyle ilişik yıpranmamış bilgiler ortaya çıkmaya devam ediyor.

Mayıs ayından bu yana Türkiye karışma 50’den aşkın ülkede görülen hastalıkta hikâye sayısı akıbet olarak 5 bin 800’ü aştı. Ancak virüsün teşhisinin pres olması dolayısıyla hadise sayısının bilinenin haddinden fazla daha üzerinde olduğu sanılıyor ve bu kapsam hastalığın kontrolden çıkacağına dayalı endişelere sefer açıyor.

VİRÜS 3 HAFTA İÇİNDE BELİRTİLERLE KENDİNİ GÖSTERİYOR

Sözcü’deki habere bakarak; Maymun çiçeği olay sayısının arz faziletkâr olduğu ülkelerden İngiltere’de nüsha 1350’yi geçerken uzmanlar belirtiler üzerine yeni tıpkı uyartı yaptı. İngiliz Sağlık Güvenliği Ajansı Enfeksiyon Bölümü Direktörü Meera Chand, virüsün bulaştıktan sonradan mütenevvi belirtilerle kendini göstermesinin üç haftayı bulabileceğine dikkat çekti. Uzman, bu nedenle andıran angajman ya birlikte eşeysel alım satım sonrasında kişilerin primat çiçeği belirtileri üzerine tetikte olması gerektiğini kaydetti.

Primat çiçeğinin herkese bulaşabileceğini ama olay sayısının yer haddinden fazla eşcinsel ve biseksüeller beyninde yüksek olduğunu vurgulayan Chand, yaz aylarında düzenlenecek partilerle taklitçi çiçeğinin yayımlanma hızının daha da artacağını düşündüğünü anlatım etti.

Londra’birlikte yapılan tıpkısı araştırmada, hastaların eski maymun çiçeği salgınlarından farklı belirtiler gösterdiği, incitici ve halsizliğe aşkın rastlanmadığı fakat ciltte lezyon ve döküntülerinse çokça henüz fazla görüldüğü tespit edilmişti.

Malumat insanları, belirtilerin farklılaşmasının ve geç ortaya çıkmasının serian yayılan hastalığın tespitini zorlaştırdığı uyarısında bulunuyor.

Dünya Esenlik Örgütü, sabık hafta Avrupa’daki maymun çiçeği vakalarının sayısının iki hafta zarfında üç kat arttığını duyurmuştu.

Afrika’de endemik aynı hastalık olan ancak serencam dönemde ÇAKER, Kanada, Avustralya ile birlikte Avrupa ülkelerine yayılarak endişe yaratan primat çiçeği hastalığının başlıca belirtileri ortada incitici, halsizlik, makro kas ağrısı, ten döküntüleri ve yetik lenf bezleri vadi alıyor.

Semptomlar değişti: Maymun çiçeğinde yıpranmamış tayin!

 

Panama’bile ilk maymun çiçeği vakası tespit edildi

 

ÇAKER 2.5 milyon düze elan maymun çiçeği aşısı siparişi verdi

 

Uzmanlar uyardı: Maymun çiçeği belirtilerinde korkutan serencam!

 

Share: