Türkiye, Avrupa’da sunma çok sigara içen ikinci talih

Avrupa Birliği (SU) İstatistik Ofisi (Eurostat) Avrupa’bile sigara içenlere ilişkin sonuç teferruatlı verileri açıkladı. Buna göre 2019 yılında Avrupa ülkelerinde arz fazla sigara içilen mutluluk yüzdelik 29 ile Bulgaristan oldu. İkinci sıradaki Türkiye’de ise halkın yüzde 27,3’ü sigara içiyor. AB ortalaması ise yüzde 18,4.

İskandinav ülkelerinde sigara içme oranı bağan

En bir iki sigara içilen yerlerin İskandinav ülkesi olması ilgi çekti. Sigara içmece oranı yüzdelik 6,4 ile arz düşük İsveç’te. Bu ululuk Finlandiya’de yüzde 9,9 ve Norveç’te yüzde 10,2.

Özge bazı ülkelerdeki sigara içme oranı ise şöyle: Yunanistan 23,6; Almanya 21,9; Fransa 17,8 ve İtalya 16,5

Ne ülkede ne büyüklüğünde sigara içiliyor?

Araştırma insanların günde 20 sigaradan beş altı mı yoksa çok mu içtiğine dayalı bilgiler da içeriyor. Buna göre günde 20’den fazla sigara içmece oranının genişlik faziletkâr olduğu ülke yüzdelik 15,8 ile Sırbistan. İkinci sırada Türkiye var. Türk halkının yüzde 14,8’i günlük 20’den çok sigara içerken yüzde 12,5’i üstelik 20’den elan beş altı sigara içiyor.

Erkeklerde şahika Türkiye’nin

Cinsiyet açısından bakıldığında ise erkeklerde yer çok sigara içmece oranı Türkiye’üstelik. Türkiye’bile erkeklerin yüzde 41’i sigara içiyor. Erkeklerde KEZ ortalaması yüzdelik 22.

Türkiye kadınlarda SU ortalamasının altında

Kadınlarda genişlik faziletli sigara içmece oranı yüzdelik 24 ile Sırbistan’bile. Bu mehabet Bulgaristan’dahi yüzdelik 21 ve Almanya’birlikte yüzdelik 19. Kadınlarda SUTAŞ ortalaması ise yüzde 14,8. Türkiye’dahi kadınların ise yüzdelik 14,4’ü sigara kullanıyor.(Euronews)

Zinde tagaddi depresyonu azaltıyor!

 

İngiltere, himmet günlerini 4’e düşüyor

 

Share: