Türk kadınları Avrupa’yı bastırdı

Türkiye’nin eş yönetici karnesi Avrupa’yı geride bıraktı. Arsıulusal denetleme, kazanç ve müşavirlik şirketi Grant Thornton vasıtasıyla, 39 ülkede gerçekleştirilen ‘Karı Yöneticiler’ araştırması sonuçlandı.
Yüzde 45 ile kadın hoşgörülü oranı en erdemli ülke Tayland’ın oldu. Acun ortalaması olan yüzde 20’nin 5 puan üstüne çıkan Türkiye İngiltere, Fransa ve Almanya’yı solladı.
Türkiye’nin acun ortalamasının üstüne çıkacak olmasının sevindirici olduğunu belirten Grant Thornton Türkiye Başkanı Aykut Halit, “Acun ortalamasında 2009 yılına göre yaşanan düşüşün ise yer güdük zamanda yerini köken benzeri artışa bırakmasını umuyorum” açıklamasında bulundu.
Araştırmaya göre, şirketlerin eş becerikli ortalaması 2009 yılında 24, 2004 yılında ise 19’du.
Uzak Doğu uzak vuzuh fark attı
Kadınların şirketlerin arka kademelerinde görev alma oranlarına çerağ tutmayı amaçlayan araştırmaya 39 ülkeden 11 bin firma katıldı. Tayland’ın şef olduğu araştırmada Irak Gün Doğusu ülkeleri ayn doldurdu. Tayland’ın ardından yüzde 40 ile Gürcistan, yüzdelik 36 ile Rusya’nın meydan aldığı sıralamayı, yüzde 35’erkeklik kıyasla Hong Kong ve Filipinler strateji etti.
Toptan olarak ele alındığında ise araştırı, şirketlerin yüzde 8’inde karı CEO olduğunu ortaya çıkardı. Bu kategoride lider tekrar Tayland oldu. Çin ve Vietnam üstelik acun ortalamasının berrak açıklık önünde. Araştırma, Tayland’üstelik CEO rolünde avrat yöneticiye ehil şeriklik oranının yüzde 30, Çin’üstelik yüzde 19 ve Vietnam’da yüzdelik 16 olduğunu ortaya koydu. 
Türkiye Avrupa’evet fark attı Japonya şaşırttı
Dünya ortalaması temel alındığında ise yüzdelik 20 oranının yakalayan ve konusunda sâdır ülke sayısı 27 olurken 12 mutluluk bile çizginin altında kaldı. Yüzdelik 25’lik cesamet ile, iz üstünde kalmayı başaran Türkiye’yi, yüzdelik 24 ile Brezilya, yüzde 23’yiğitlik oranlarla Vietnam, İngiltere ve Ermenistan, yüzde 22’lik oranlarla İspanya ve İtalya ve yüzde 21’lik kıyasla Fransa takip etti.
Araştırmanın yer azrail sonucu ise Japonya’dan geldi. Yüzde 8 oranıyla Japonya, şirketlerinde karı yöneticiye sunu bir iki alay veren mutluluk konumunu Birleşik Gündüz Feneri Emirlikleri ile birlikte paylaştı.
Yönetimde eş istemeyen iştirak sayısı arttı
Araştırı, yönetiminde karı çalışana düzlük vermeyen şeriklik sayısında ise artım olduğu ortaya çıkardı. Şirketinde kadın etkin olmayan mevki sayısı 2009’de yüzdelik 35 iken, 2011’de bu kerem yüzde 38’e tırmandı.
Mavera yandan, art yönetimde eş çalışanların düzlük aldığı şirketlerde kadınların yüzdelik 22 ile daha çok CFO yahut mal direktörü, yüzde 20 ile kayırıcı kaynaklarından sorumlu yönetmen ve yüzde 9 ile pazarlama ve koca direktörlüğü pozisyonlarında kısık istihdam edildiklerini gösteriyor. 
Değişik ülkeye ayrımlı formül
Grant Thornton’un 39 ülkede 11 bin iştirak ile gerçekleştirdiği araştırı, ortalama 15 dakika süren telefon görüşmeleri marifetiyle gerçekleşti. Kültürel gâh farklılıklardan dünya pratikte farklı yöntemler kullanıldı. Japonya’da el, Filipinler’birlikte yüz yüze görüşmeler ve Çin’birlikte ise yüz yüze ve telefonla mülakat yöntemleri tıpkısı arada kullanıldı. Araştırı Grant Thornton International araştırma şirketi Experian Business Strategies şirketi marifetiyle gerçekleştirildi.
Istihsal ve bakım sektörü de var pejmürde de
Araştırmanın hedef kitlesi CEO’lar, yönetici direktörler, yönetim kurulu başkanı ve başka mümessil yöneticilerden oluştu. Araştırmaya katılan sektörler ise oranlarıyla gelişigüzel şöyle: Yüzdelik 25 istihsal, yüzdelik 25 bakım, yüzdelik 15 ile harabati, yüzde 10 yapım, yüzdelik 25 ise diğerleri.

Share: