Türk CEO ve CFO’lar henüz optimist

İçinde bulundukları kavi iktisadi koşullardan sıyrılmaya müteharrik İspanya, Yunanistan, Japonya, İrlanda, Portekiz ve son günlerde İtalya kadar gâh ülkeleri ayrı aynı şekilde değerlendirirsek, dünya ekonomisi umumi namına yavaş bire bir diriliş sürecinde. Şirketler, krizde ayakta kalma stratejisinden çok tahaccüm odaklı gelişim planları yapmaya yönelmiş durumdalar. Grant Thornton’un 2011 2. çeyreği itibariyle gerçekleştirdiği bu araştırı, 39 ayrımlı ülkeden kısaca 3.000 CEO ve CFO seviyesinde tutumlu ile yapıldı ve birçok konuya ışık tutuyor. İyimserlik/kötümserlik, özel sektörde büyümenin önündeki baskıcı unsurlar, istihdamdaki değişim, maaş artma öngörüleri üzere bir nice konuya kandil tutan araştırma sonuçlarına bakarak, 39 mutluluk beyninde Türkiye’nin bulunduğu yasakçı çarpıcı.

 
İyimserlik konusunda 2011 evvel çeyrek altın sonuçlarına bakarak dünya sıralamasında yerimizi koruyoruz ve sunma faziletli optimizm, başka coğrafi gruplarla kıyaslandığında Türkiye’dahi.
 
2011 ilk çeyrek altın sonuçlarında Türkiye +66 fakül ile 39 ülke ortada 14. sıradaydı. İkinci çeyrek sonuçlarına bakıldığında, iyimserlerin oranında -9 puanlık tıpkı düşüş olsa dahi acun sıralamasındaki yerimiz benzeri ve 8 değişik coğrafi gruptan henüz efdal bir iyimserlik ortalamasına sahibiz. Avrupa birliği ülkelerinde evvel çeyrek altın sonuçlarına bakarak 3 puanlık tıpkı çoğalma yaşanırken BRIC, ASEAN ve Latin Halkları Amerika ülkelerinde 10 puanın üstünde düşüş yaşanıyor. İspanya, Yunanistan ve Japonya 2011 önceki çeyrek sonuçlarında en kötümser üç ülkeydi. İkinci çeyrek altın sonuçlarında üstelik bu durum değişmedi.  
 
Anlatım sonuçlarını değerlendiren Grant Thornton Türkiye Ortaklarından Emre Halit, ikinci çeyrek altın sonuçlarını müspet karşıladığını belirterek, optimizm göstergesinin makro bire bir bilgelik olduğunu çünkü ekonomide beklentilerin eke nümayiş oynadığını belirtti. Türkiye’nin bu yılın önceki çeyreğinde Arjantin ve Çin’i geride bırakarak güzeşte yılın tıpkısı çeyreğine bakarak %11 büyümesinin yetişkin bire bir gelişme olduğunu sözlerine ekledi.
 
İyimserlik görünümü * (İyimserlerin yüzdesinin, kötümserlerin yüzdesine farkı)
 
2011 İkinci çeyrek altın
2011 Bir Numara çeyrek altın
Değişim
 
 
 
 
Türkiye
57
66
-9
ETİKETLER :
YORUMLAR (0)

İsimli Kişinin Yorumuna Karşılık Yazıyorsunuz. X

Isim Soyad : Yorumunuz :

BU HABERLER BIRLIKTE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR Yabancıların Türk para sektörüne ilgisi yan etki korkusu ortadan kalktı! Kovid-19 aşılarına hamaset arttı Arjantin’da kâin titanozor şimdiye kadarki arz sakat örnek mümkün Türk uzmanlar araştırdı! Kovid-19 aşısı kudretli mı? Haber insanlarından ‘kanser aşısı’ çalışması Boğaz’dan sabık sefine sayısı 2020’dahi dahi düştü 2001 krizinin mimarı: 28 Küçük Ay Kovid-19’a yakalanan iki canlı kadınların ürettiği antikor bebeğe geçiyor mu? İş dünyasında pandemi sonrası eski düzene dönülür mü?
Share: