Turizmde aldatıcı reklamlar bakanlık takibinde

Tatil sezonuyla alay malay turizm sektöründe artışa geçen kayışçı ve yanıltıcı tanıtımlara ait inceleme ve değerlendirmeler sürüyor.

Tecim Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Etraf Gözetimi Genel Müdürlüğünden yapılan kayıtlı açıklamaya bakarak, dinlence sezonuyla turizm tesislerine müteveccih reklamlarda artma yaşanıyor.

Otel ve başka turizm işletmelerine ait tüketicilere müteveccih çeşitli mecralarda gerçekleştirilen bahis konusu tanıtımlarda bazen kayışçı ve yanıltıcı tanıtımlarla karşı karşıya kalınıyor.

Turizm sektörüne ilişkin reklamlarda hele, eş oldukları ya dahi işlettikleri konaklama tesisine ait Firez ve Turizm Bakanlığından “Turizm İşletmesi veya Turizm Yatırımı Belgesi” bulunmamasına karşın “küşade otel” tanıtımı yapılması ya da “3 Belirgin Otel Turizm İşletme Belgesi”ne ehil iken “4 yıldızlı otel” şeklinde yapılan tanıtımlar kadar kayışçı reklam uygulamalarıyla karşılaşılıyor.

Tüketicilere yönelik bu kayışçı tanıtımlarda, konaklama tesislerinin cemaat olmadıkları özelliklere ilgilendiren evet de cemaat oldukları özelliklerin farklı şekilde yorumlanmasına sebebiyet verecek şekilde ifade ve görsellere vadi veriliyor.

Tüketicileri aldatıcı ve güzel tanıtım gerçekleştiren bu işletmelere müteveccih namına Reklam Kurulunca incelemeler gerçekleştirilirken, hele internet vasıtasıyla yayımlanan beher lansman üzerine 155 bin 712 lira yönetsel nakdî ceza uygulanabiliyor. Antrparantez, yönetimsel el işi konu ihlalin 1 sene ortamında yeniden edilmesi halinde 10 katına büyüklüğünde idari para cezası uygulanabiliyor.

Bu kapsamda, 2020 ve 2021 yılları Reklam Kurulu faaliyetleri kapsamında, 157 turizm sektörüne ilişik dosyadan 140’ı, ilgilendiren mevzuata hilaf bulunurken 17’sinin ise mevzuata çapraz olmadığı değerlendirildi. Ters kâin 140 dosyadan 82’sine reklam durdurma cezası, 58’ine ise 4 milyon 851 bin 151 lira yönetsel nakdî ceza uygulandı.

Bu yıl birlikte Reklam Müesses, turizm sektöründe gerçekleştirilen tanıtımlara ilişik inceleme ve değerlendirmelerine bitmeme ederken, mevzuata uymaz, kandırıcı ve güzel tanıtımlarla ilgilendiren kendisine yönetimsel yaptırımlar üretim ediyor.

Turizm sektörüne ilişkin adına aldatıcı ifadeler ve görseller içeren tanıtımlar üzerine tüketiciler, E-Izzet üzerinden “Reklam ve Nahak Ticari Aplikasyon Şikayeti” bölümünden yahut CİMER üzerinden Bakanlığa şikayetlerini ulaştırabiliyorlar.

Antrparantez, tüketiciler, yaşadıkları kıygınlık üzerine uyuşmazlığın çözümü amacıyla, yarık konusunun parasal değerini üstelik dikkate alarak, bitiren hakem heyetine veya tüketici mahkemesine fatura, as fişi kadar belgelerle başvurabilirler.

‘Emniyetin uçar gözü’ turizm merkezlerinde

İslam ülkelerinin 2023 turizm kenti Şanlıurfa oldu

4 nostaljik gestalt elan turizme açılıyor

Avrupa turizminde balaban kaos

 

Share: