Turhan: Türkiye’nin namus borcu sıkıntısı var

İMKB Başkanı İbrahim Turhan ile konuşan ceride, eski günlerin geride kaldığını, Ankara’nın bundan sonra kendini bölgede tıpkı gösteriş modeli adına gördüğünü yazdı.
Turhan röportajında Türkiye’nin bozuk meydan performansını şu şekilde değerlendirdi:
“Bu yüzyılın başlarında büyüklüğünde Türkiye’üstelik şişkinlik yüzde 90 seviyelerindeydi. Yüksek bütçe açıkları ve göklerdeki ürem oranlarıyla borçlanılırdı. Filhakika etraflı vadeli istikraz bildirme fazla 3 evet da 4 olurdu. Hükümet bağırsak piyasada yüzde 120, yüzdelik 130 gibi getiri oranlarıyla borçlanırdı. Fakat bütün bunlar 2000-2001 krizinden sonraları ağız ağıza değişti.”
Haberde Türkiye’nin krizden sağlam hayat şansını bereketli değerlendirdiği ve kat sayı tıpkısı finansal düzen bağı süreci izlendiğine dikkat çekildi.
Türk lirasının bilgili olduğu tahvil piyasasısın 1996’dan bu yana yedi mezuniyet büyüdüğü, 2012 ortasında 206 milyar dolarlık tıpkı piyasaya dönüştüğü belirtildi.
bununla birlikte Türkiye’birlikte enflasyonun yüzde 6 seviyesine çekilmesiyle ince vadeli borçlanmanın birlikte arttığı rapor edildi.
Türkiye evvel 10 sene vadeli cesamet tahvilini Karı 2010’de sattı ve yüzdelik 10,5 ile borçlandı. Şu anda arbitraj getirisi yüzdelik 6,6’evet gerilemiş durumda.
Haberde bu gelişmelere karşın Türkiye’nin hala borç sıkıntıları olduğunun de şeş çizildi.
 

Share: