Tüketicilerin yüzde 53,2’si faziletli zihin düzeyinde

Ticaret Bakanlığınca hazırlanan “Bitiren Profili ve Dimağ Düzeyi Araştırı Raporu”na göre, tüketicilerin yüzde 53,2’sinin “faziletli bilinç” düzeyinde olduğu tespit edildi. AA’nın edindiği bilgiye bakarak, tüketicilerin hakları üstüne bilinç ve vukuf düzeylerini sınırlamak, şekilperest ve davranışlarını saptamak, aksata ve tüketim davranışlarını sınırlamak üzere Türkiye genelinde “Bitiren Profili ve Şuur Düzeyi Araştırması” yapılıyor.

Araştırmayla mütemmim bilincindeki değişimin afaki aynı göstergeyle (indeks) ölçülmesi planlanıyor. 2018, 2019 ve 2020 yıllarında yapılan söz konusu araştırmanın 2021 yılına ilişik istimara ve istimara işlemleri devam ediyor.

Nezaret aracılığıyla tamamlanan 2020 yılına ilişik Mütemmim Profili ve Bilinç Düzeyi Araştırması, Türkiye genelinde 26 ilde, 18 gözyaşı üstü 2 bin 250 tüketiciyle yapılan soruşturma verilerine dayanılarak hazırlandı.

Raporda, tüketicilerin bilgi ve dimağ düzeyleri bağan, mutedil ve faziletli şeklinde adlandırılan seviyelere ayrılırken ankete verilen cevaplar cinslik, yetişek düzeyi, dirimsel düzeyi kabil bilgilerle karşılaştırıldı. Antrparantez beherglas grup hikmet ve zihin düzeyindeki tüketicilerin koskocaman görülen kâh konularda kuşkusuz aynı tutum sergilediği incelendi.

Bu doğrultuda hazırlanan raporda meydan sunulan bulgu ve yorumlardan bazıları şöyle sıralandı:

Tüketicilerin yüzdelik 53,2’sinin efdal zihin düzeyinde, yüzde 31,4’ünün itidalli dimağ düzeyinde, yüzdelik 15,4’ünün bağan şuur düzeyinde olduğu belirlendi. Tüketicilerin yüzdelik 52,4’ünün oturduğu konutun mülkiyeti kendisine ilişkin bulunuyor.

Tüketicilerin yüzde 58,8’i günce sayı farkı 2-4 saat monitör izlerken buradaki programlardan etkilenerek satın alınan nişane gruplarının başında GSM operatörü geliyor. Bunu sırasıyla giysi eşyası ve teknolojik ürünler izliyor.

Herhangi Bir 2 tüketiciden 1’i yerli üretimi yeğleme etti

Tüketicilerin Kovid-19 salgını döneminde harcamalarındaki sunma çok artışın besin ürünlerinde olduğu belirlendi. Kovid-19 sürecinde satın alınıp sorun yaşanan hizmetler ortamında ulaşım ve terbiye ağırlık taşıdı.

Değme 2 tüketiciden yaklaşık 1’i yerli istihsal ürünlerini tercih ediyor. Evcil üretimin sunma haddinden fazla yeğleme edildiği yayın grupları sırasıyla azık ve giyim ürünleri oldu.

İnternet veya internet dışında gayrı mesafeli yöntemlerle aksata ika sıklığı ortalama namına ayda 1,3 olarak belirlendi. İnternet veya genel ağ dışında ayrıksı mesafeli yöntemlerle bildirme haddinden fazla satın alınan mahsulat çul ve besin şahsi hizmet ürünleri namına belirlendi.

Yeterli bilgiye ehil olmama ve zatî ya birlikte mali bilgilerle ilgilendiren düzenlilik açığı olduğu düşüncesi, tüketicilerin genel ağ veya genel ağ dışı ayrıksı mesafeli yöntemler eliyle ürün satın almayı yeğleme etmemesinin esas nedenleri arasında düz aldı.

Umum vukuf düzeyindeki tüketicilerde Tüketicinin Korunması ve Etraf Gözetimi Genel Müdürlüğünün vatandaşa müteveccih hizmetlerinden mütemmim hakem heyetleri ile ticari reklam ve nahak yere ticari uygulamaların denetimi hizmetlerinin bilinirliği faziletli bulundu. Mütemmim hakem heyetlerine başvuruda mevcut tüketicilerin çoğunluğu (yüzdelik 71,4) başvurusunun acul sonuçlandığını bildirdi.

Satın aldığı ayrımsız mal veya hizmetle ilişkin ülkü güçlü ve sorunun çözümüne ilişik eylemde bulunan tüketicilerin yüzde 85,3’ünün sorunlarının çözüldüğü saptandı.

Araştırmaya katılan tüketicilerin hikmet sahibi tutmak istedikleri konuların başında tüketici hakları geldi. Bunu hak arama yolları, bütçe istihzar, artırım ile namus borcu yönetimi konuları izledi.

Bitiren Hamaset Endeksi açıklandı

 

Almanya’birlikte yüksek para şişkinliği bitiren güvenini olumsuz etkiledi

 

Share: