Tüketici telkih bulunmadan normale görünmek istemiyor

‘Kovid-19 Tüketicinin Nabzı’ araştırmasına katılan tüketicilerin az daha cümlesi ‘Aşı bulunmadan
Kovid-19 öncesi rutinime dönmem’ dedi. Bitiren tekrar da salgının arama altına alınacağına inanmıyor.

‘Aşı bulunduğunda kendimi güvende hissederim’ diyenlerin oranı yüzde 49 

Korona virüs salgınıyla ilişkin bilinmezlikler bitmeme ederken KPMG, tüketicinin değişimini araştırdı. KPMG’nin ABD’da bin tüketiciyle gerçekleştirdiği anketten çıkan sonuçlar, salgının tüketim alışkanlıklarını kuşkusuz değiştirdiğini ortaya koyuyor.

‘Kovid-19 Tüketicinin Nabzı’ araştırmasına katılanların verdiği yanıtlar, Kovid-19 süreciyle ilişik bilinmezliklerin bitiren davranışını direkt etkilediğini gösteriyor. Soruları yanıtlayan bin tüketicinin neredeyse topu aşı bulununcaya kadar Kovid-19 öncesindeki rutinine dönmeyeceğini söylüyor.
Araştırmaya katılanların kısıtlamalar kalktıktan sonradan ‘asla yapmam’ dediği şeyler şöyle sıralanıyor:

Bara gezmek (yüzdelik 40)
Spor salonuna müracaat etmek (yüzde 39)
Konser veya enstrüman festivaline gezmek (yüzde 35)
Sinemaya gitmek (yüzde 29)
Evde fırka vermek (yüzdelik 26)
AVM’ye gitmek (yüzde 22)

Tüketicilerin kısıtlamalar kalktıktan sonradan ‘Belki yapabilirim’ dediği rutinleri ise şöyle:

Arkadaşlarımla buluşurum (yüzde 42)
Restoranda aşındırmak yerim (yüzdelik 37)
Doktor, kuaför vs bakım alırım (yüzdelik 33)
Gezi ederim (yüzdelik 33)
Sinemaya giderim (yüzdelik 22)
Spor salonuna giderim (yüzdelik 17)

Güvende hissetme eşiği düşük

Ankete katılanlara Kovid-19’un arama altına alınmasıyla ilgili düşünceleri sorulduğunda alınan yanıtlar de ilginç. Katılımcıların yüzde 49’u ‘aşılama bulunduğunda’, yüzde 37’si ‘ilaç tedavisi onaylandığında’, yüzde 33’ü ise ‘ülkede eskimemiş fenomen görülmediğinde’ kontrolün sağlanacağını düşünüyor. Yüzdelik 50’den erdemli bire bir kesimin salgında kontrolün sağlanmasıyla ilişik güvensizliği özen çekiyor.

Cümle markette harcadı

Sokağa çıkma kısıtlamalarının olduğu dönem süresince, ankete katılanların yüzde 60’ı market kategorisindeki harcamalarının arttığını söylüyor. Harcamaların azaldığı sektörler ise şöyle

Gel-aldatma 9 eve servis lokanta harcamaları (yüzdelik 54)
Giyim, pabuç, aksesuar harcamaları (yüzdelik 46)
Cümbüş ve medya harcamaları (yüzde 46)

Katılımcıların yüzdelik 12’si ise harcamaların katiyen eskisi kadar olmayacağını ve normale dönmeyeceğini düşünüyor.

Online platformlara kafile var

Araştırı sonuçlarını değerlendiren KPMG Türkiye Mütemmim Ürünleri ve Harabati Büro Lideri Emrah Akış, Kovid-19’un etkisini en çabuk tertipsiz sektörünün hissettiğini söyledi. Akın, “Tüketiciye bire bir yapışık bölüm, ‘bakir normal’e birden adapte olmak zorunda kaldığından, tüketicinin üstelik ne kadar aceleci geliştiğini yararlanmak zorunda. Tüketicinin nerede ve bittabi gider yapacağını belirleyen mihman değişimlere tanıklık ediyoruz. Araştırmadan gördüğümüz kadarıyla, ABD’üstelik içtimai mesafenin önemiyle ait farkındalık efdal. Bunun süreceğini ve tüketicilerin online platformlara barhana edeceğini söyleyebiliriz. Online kanallardan alışveriş büyüyerek bitmeme edecek. Esasen kendilerini güvende hissetmeyen tüketicilerin henüz basit gruplarla sosyalleşeceğini, dinleti, bar, spor salonu kadar rutinlerin yerini restoranlarda ya üstelik elan rahat yerlerde mikro buluşmalara bırakacağını anlıyoruz. Buradan işletmelerin tüketicileri telkin etmek amacıyla sağlık tedbirlerini önceliklendiren tebeddülat yapmaları gerektiği sonucuna ulaşıyoruz” dedi.

Atak, uyumsuz sektörünün tüketicinin güvenini elde etmek üzere el bire bir dönemden geçeceğini vurgulayarak “Fakat sektörleri şekillendiren seçkin tahripkâr olayda olduğu kabil yeniliklerde de fırsatlar var.
Yeniliklerden okazyon fotoğraflamak amacıyla tüketiciye mümasil almak, değişimin sinyallerini akilane kavramak ve işletmeleri kullanılmamış normalde müşteriyle buluşturacak şekilde sarmak bu işin anahtarı” diye konuştu.

Share: