Trafik sigortasına bakir aranjman

Gidiş Geliş sigortasında cesim değişikliğe gidildi ve değer kaybı tazminatından yanlış tazminatına, vefat tazminatına kadar genel şartlar yeniden belirlendi. Sigortacılık ve Hususi Tekaütlük Düzenleme Bakı Kurumu (SEDDK), trafik sigortasında eskimemiş genel şartları belirledi ve tadilat de cumartesi günkü Resmi Gazetede yayımlanarak, uygulamaya girdi. Hürriyet’ten Noyan Doğan yazısında 25 milyon sürücüyü yakından ait trafik sigortasında nelerin değiştiğini anlattı. Yapılan bu tebeddülat tamamen tüketicinin lehine; üste benzeri hamle henüz doğacak gidersem sigorta şirketlerinin berenarı aleyhine değişiklikler. 

ORİJİNAL KIVILCIM MECBURI

* Hasarlı araçların onarımında tüketiciler ile sigorta şirketleri ortada otantik sakıntı çingi, eşdeğer sakınma zerre tartışması yıllardır süregelir. Yapılan değişiklikle bu ağız dalaşı çıktı bitti. daha çok hasar gören araçlarda otantik sakınma kivilcim kullanılacak. Fakat, vasıta sahibinin onayı darılmak vasıtasıyla evet üstelik hasar gören parçanın orijinalinin olmaması durumunda; eşdeğer yahut baştan kullanılabilir çingi ile değiştirilebilecek. Hasar gören parçanın otantik zerre ile değiştirilmesi durumunda araçta oluşacak ayar artışı, sigorta şirketlerinin ödeyeceği tazminattan düşülemeyecek.

* Trafik kazasında alil kalanlara sigortadan daima teltik adı altında ödence ödeniyordu. Kullanılmamış aranjman ile daima kusur teminatının adı değişti, sakatlık teminatı oldu.

İŞ GÖREMEZLİK ÖDENEĞİ

* Eskimemiş aranjman ile sigorta şirketleri gidiş geliş kazasında alil kalanlara tedavileri süresince geçici hisse senedi göremezlik tazminatı ödeyecekler. Otama sürecinin tamamlanması ile pot oranı ve arızi hisse senedi göremezlik süresi Keyif Oturmuş raporu ile belirlenecek.

* Eğreti aksiyon göremezlik süresi ve daim yanılma oranının belirlenmesinden sonradan ortaya sâdır ve tıbben muktezi olan daim bakıcı giderleri de gidiş geliş sigortası teminatı kapsamında ödenecek.

* Yıpranmamış aranjman ile gidiş geliş sigortasında ödence ödenmeyecek hallere iki eklenmiş elan yapıldı. Biri, gidiş geliş kazasında hayatını kaybeden dirilik kazada kusurlu ise geride kalanlar, destekten yoksun kalma tazminatı ya üstelik ahali beyninde bildik adıyla ebedî uyku tazminatı kâm edemeyecek. Tıpkısı ötekisi ise; terör eylemlerinde ya de yıldırı eylemlerinden doğan sabotajda kullanılan araçların vereceği zararlar trafik sigortasından karşılanmayacak.

TAZMİNATLARA ÖLÇÜN

* Kullanılmamış aranjman ile yapılan genişlik koskocaman değişiklik bundan sonra trafik sigortasından ödenecek ölüm ve kusur tazminatlarına standart getirilmesi oldu. SEDDK, tazminat ödenirken hangi tabloların kullanacağını, lacerem aynı formül uygulanacağını yegâne biricik belirledi. Böylece imdi ahiret yolculuğu ve hata tazminatı biricik levha ve tek yöntem üzerinden hesaplanacak, trafik kazasında hayatını kaybedenlerin yakınları yahut kazada alil mütezayit yurttaş, rekiz sigorta şirketine başvuracak, sigorta şirketi yıpranmamış belirlenen tazminat yöntemine bakarak hesaplamayı yapıp, ödeyecek.

* Hem kusur hem üstelik mevt tazminatı hesaplanırken sigorta şirketleri yemeden içmeden yüzde 1.65 iskonto uygulayabilecek.

* Eskimemiş umumi şartlara göre tazminat hesaplamasında 18-65 gözyaşı arası dikkate alınacak ve kazada ölenlerin yakınlarını evet de hastalıklı kalanların namına ödenecek ödence tutarı buna göre belirlenecek. Tazminat tutarı üstelik kaza tarihindeki emrihak edenin ya üstelik alil kalanın resmi belgeli gelirine göre hesaplanacak. Tazminatlar şişko para şeklinde ödenecek.

SİGORTANIN FİYATI ARTAR MI?

* Gidiş Geliş sigortasında farklılık birtakım, zahir etkileyecek? Kullanılmamış şartlar hem emrihak ve yanlış tazminatında hem de ayar kaybı tazminatında tüketicinin lehine olacak şekilde düzenlenmiş. Sigortacılarla konuştum. Onlar ise bakir düzenlemenin trafik sigortasında maliyetleri artıracağını savunuyor kim, bulunan durumda, dövizdeki artıştan periferi doğrusu maliyetler neredeyse yüzde 30’lar seviyesinde kalık durumda. Sigortacılar, düne kadar gidiş geliş sigortasının fiyatının kamunun belirlediği tavan fiyatın yüzde 25 altında satıldığını, kullanılmamış aranjman ile alay malay bire bir-iki ayak tabanı büyüklüğünde trafik primlerinin tavan fiyata kadar yükseleceğini, sonrasında ise tavan fiyatın birlikte yetmeyeceğini savunuyor. Benim bu söylemlerden anladığım, önümüzdeki dönemde gidiş geliş sigortasının fiyatlarında bire bir çoğalma olacağı…

DERECE KAYBI TAZMİNATI DE DEĞİŞTİ

Bakir aranjman ile kaymakamlık sonrası hasar gören araçlara gidiş geliş sigortasından ödenecek ayar kaybı tazminatı da baştan sona değişti. Değişikliklere geçmeden önce güdük tıpkı hatırlatma yapayım. Bu yılın mayıs ayında gidiş geliş sigortasında uymazlık işlenmiş ve bu değişiklikle değer kaybında tazminatında üstelik düzenlemeye gidilmişti. Buna göre; ticari vesait ve vasıta isticar şirketleri, gidiş geliş sigortasından kar kaybı, dirimsel kaybı, icar kaybı, gelişim durması kabilinden tazminatları temenni edemeyeceklerdi. Antrparantez sürücüler, sıradan hasarlar için değer kaybı tazminatı alamayacaklardı. Kullanılmamış yayınlanan gidiş geliş sigortası umumi şartları ile ayar kaybı tazminatı yeniden belirlendi. Onu de madde özellik anlatayım.

* Çıktı ticari vesait, şalter kiralama şirketleri bile karışma parçalanmamış vesait trafik sigortasından derece kaybı tazminatı alabilecek. Başkaca öyle ki, traktörler, römorkler, çekiciler dahi dahil kül vesait amacıyla ayar kaybı tazminatı ödenebilecek.

* Hasar sebebiyle trafikten çekme yahut hurdaya çıkarılma işlemi görmüş araçlara derece kaybı tazminatı ödenmeyecek.

* Ödence sigorta eksperleri eliyle ayrıca düzenlenecek ayar kaybı raporu ile hesaplanacak.

* Derece kaybı tazminatında aracın piyasa değeri, kullanılmışlık düzeyi, hasara uğrayan parçaları ile hasar tutarı ve kilometresi, iş saati dikkate alınacak.

Zorunlu Gidiş Geliş Sigortası’nda yetişkin farklılık

 

Fiyatı artmayan aynı tek sigorta kaldı

 

Share: