Trafiğe kaydı yapılan kayıt sayısı azaldı

Ekonomideki vuzuhsuzluk ve küsurat fiyatlar dolayısıyla yıla ruhsuz başlayan otomotiv pazarında, showroom trafiği sabık hafta hareketlendi fakat finansman sorunu aşılamadığı üzere satışa yansıması merbut kaldı. Ayrımsız yandan kayıt emniyet faizleri yükselirken, sair yandan BDDK’nın 1 Orak Ayı 2021’de getirdiği kısıtlamalar dahi mütezayit fiyatlar paralelinde sektörü daha fazla zorlamaya başladı. Çağ yetkilileri, cesaret ve taksit düzenlemesi üzere BDDK’ya mevcut konuşu şerait dikkate alınarak ayrımsız aranjman yapılmasını istedi.

Bankacılık Düzenleme ve Bakı Kurumu’nu (BDDK), vezneci kredisi ve mali kiralamayla alınan anahtar araçlarının taksit sürelerinde Orak Ayı 2021’üstelik düzenleme yapmıştı. Buna göre; cesaret vadeleri sınırlandırılırken, anahtar değerine göre yüreklilik tutarı oranları birlikte dun çekilmişti. Fiyatı 120 bin TL ve altında olan pusat alımında itimat vadesi 60 aydan 48 aya, 120 bin ile 300 bin TL arasındaki araçlarda emniyet vadesi 48 aydan 36 taban indi. Nihai fatura değeri 300 bin TL üzerinde olup 750 bin TL’nin üstünde olmayan vasıta alımı için kullandırılan kredilerde vade sınırı 36 aydan 24 ayak tabanı indirildi.

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Genel Koordinatörü Dr.Hayri Erce, gurur gücü, eşit ve finansmana erişimin satışları etkileyen üç anne parametre olduğuna vurgu yaparak, “Gelir İdaresi’nin ÖTV matrahlarında düzenlemeye her an yüzde 60 ve yüzde 70’lik vuzuh baremler koyması eke benzeri adımdı. Herhangi Bir ne büyüklüğünde taleplerimiz birlik adına karşılanmamış, matrahlar artırılmamış olsa de satışlara tıpkı etkisi olacaktır. Fakat, finansmana muvasala bile cesim tıpkı ülkü. Doğrusu pusat güven faizleri yükseliyor. Temmuz 2021’den bu yana döviz kurunun yüzdelik 50’den fazla arttığı düşünüldüğünde BDDK’nın kredi tutarı ve vadeler üstüne güncelleme yapması istical kazandı. Bu fark yapılırsa sektörde öngörülebilirliğe yardım sağlar” diye niteleyerek konuştu.

Otomotiv Izinli Satıcıları Derneği (OYDER) Başkanı Turgay Sazak üstelik BDDK’dan termin murat ettiklerini belirterek, şu bilgileri verdi: “BDDK’dan itimat ve mehil oranlarının güncellenmesini rica edeceğiz. Anahtar değerine bakarak yüreklilik yararlanma oranının yüzde 80’e, mehil sayısının bile sunu 60 taban çıkarılmasını murat edeceğiz” dedi.

Ocakta zayi %20’yi aşacak

Bölüm yetkilileri, karı ayı makine ve mestur f ticari açar komutan öngörülerini paylaştı. Kısım temsilcileri, ilk iki haftada cansız olan showroom ve telefon trafi ğinin sabık hafta hareketlendiğini söyledi. Gülan Otomotiv Umumi Heyet Başkanı Alp Gülan, “Kurlarda bir süredir ağır sansasyon olmaması, 2022 modellerinin genişlik birkaç yüzdelik 10-15 bindirimli ati olması ve ÖTV matrahlarında çoğalma beklentisinin kalmaması ile şalter ihtiyacı olanlar harekete geçti. Hele 2021 yılı modellere ve oranla daha şizoit olan otomobillere ilgi var” dedi.

Kesim temsilcileri, sülale ayında araba ve mahfi f ticari açar satışlarının 30-35 bin adet civarında olacağını öngörüyor. Güzeşte yılın aynı döneminde satışlar kestirmece 44 bin nüsha yerine gerçekleşmişti.

Otomotivci revizyon istiyor

 

Yurdakul: 2022 otomotiv sektörü açısından hal yılı kabil

 

Share: