Trafiğe çıkan vasıta sayısı yarı yarıya arttı

Türkiye ile Mürekkep Kraliyet beyninde imzalanan Başıboş Ticaret Anlaşması, iki ülke arasındaki tahminî 3 milyar dolar değerindeki ticaret hacmi oluşturan otomotiv sektörü tarafından muştulu bire bir gelişme yerine karşılandı. OSD Umumi Heyet Başkanı Haydar Yenigün, “Brexit, değme iki ülkenin otomotiv sanayisi açısından yıkıcı etkiler doğurabilecek tıpkı süreçti. Otomotiv sektörü Birleşik Kraliyet ile
Türkiye arasındaki toplanmış tecim hacminin yüzdelik 16’sını oluşturmakta.

Bu sebeple OSD olarak Anlaşmalı Brexit’in arkası sıra Türkiye ve Müttehit Krallık beyninde STA’nın imzalanmasını haddinden fazla iri kıvançla karşıladık. Geçim sektörümüz amacıyla adeta aynı yeni sene hediyesi oldu.

Özellikle Tecim Bakanlığı’mız doğmak için, bu süreçte emeği geçen hem ülkemizdeki hem Birleşik Krallık’taki parçalanmamış yetkililere ve büro temsilcilerine teşekkür ederiz” dedi.

Türkiye otomotiv sanayisine yön veren 14 üyesiyle sektörün bina kuruluşu olan Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) yoluyla yapılan açıklamada, Mürekkep Krallık ile Avrupa Birliği’nin (KEZ) mutabakatının tezce akabinde, 2020 yılı tamamlanmadan Türkiye ile Mürekkep Krallık arasında imzalanan Başıboş Ticaret Anlaşması’nın (STA) otomotiv sanayii üzere oldukça muştulu olduğu belirtildi. Anlaşmaya ilgili kül maharet detaylar incelendikten bilahare tamlık bir kıymetlendirme yapılabileceğine ilgi çekici OSD Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Yenigün, “Brexit, otomotiv sanayisi açısından yıkmacı etkiler doğurabilecek bir süreçti. Konuyu yıllardır takip ediyor, üstüne şümullü raporlar hazırlatıyor ve daim görüşmeler gerçekleştiriyorduk. Zira Mürekkep Krallık, Türkiye otomotiv sektörünün asıl tecim ortaklarından birisi ve ülke ekonomisi üzere erdemli önem yer etmekte. Bir Tane başına otomotiv ticareti Müttehit Krallık ile Türkiye arasındaki toplanmış ticaret hacminin yüzdelik 16’sını oluşturuyor. Müttehit Kraliyet ile KEZ arasında Tecim Anlaşması’nın imzalanmasının arkası sıra Türkiye ve Birleşik Kraliyet arasında STA’nın imzalanması bizleri çok kıvançlı etti, sanayiimiz amacıyla adeta benzeri yeni yıl hediyesi oldu. Özellikle Tecim Bakanlığımız almak için, bu süreçte emeği geçen hem ülkemizdeki hem Mürekkep Krallık’taki tamlık yetkililere ve göz temsilcilerine teşekkür ederiz” değerlendirmesinde bulundu.

“4 bin nefis istihdam kaybına bozukluk olabilirdi”

Brexit sürecinin anlaşmasız ihtilaf ile sonuçlanması yerinde ülkemiz otomotiv sanayisinin bati benzeri süreçten geçeceği ihtimalini hatırlatan Haydar Yenigün, “Anlaşmasız mübayenet durumu, otomotiv ihracatımızda almanak tahminî 50 bin adetlik tenakus ve hazırlık endüstri ihracatımızda 150 milyon dolar kayıp yaratabilirdi. Bunun sonucunda da kısaca 4 bin nefis istihdam kaybına sebep olacak kadar yıkmacı etkiler doğurabilirdi. Bakanlığımızla yaptığımız istişarelerde, SU ile Birleşik Kraliyet’ın anlaşmaya varmasının müstacelen akabinde Türkiye’nin birlikte Birleşik Krallık ile benzeri geçim imzalamaya hazır olduğunu biliyorduk.

Bu süreci serencam evre hassasiyetle yönettiğini bildiğimiz Ticaret Bakanlığımızın gayretleri ile anlaşmanın sağlamasını memnuniyetle karşılıyoruz. Öte yandan bu süreçte Gümrük Birliği’nin güncellenmesinin dahi ekonomimiz üzere hangi büyüklüğünde ciddi olduğunu birlikte benzeri kere elan gördük. KEZ ile aramızda Gümrük Birliği olmasına karşın, AKARSU’nin Mürekkep Krallık ile yaptığı müzakerelerin dışında kalık olmamız, yapılan anlaşmanın mebde hükümlerinden yararlanamayacak olmamız kadar hususları ortaya çıkardı ki, çıktı 25 yılını dolduran Gümrük Birliği kurallarının günümüzün soylu erki dünyası amacıyla ehliyetli olmadığını gösterdi ” dedi.

2019 yılında 1,8 milyar dolarlık ihracat yapılmıştı

Türkiye ile Müttehit Krallık arasında yıllardır süren soylu erki ve önemli işbirliği özellikle otomotiv alanında ağırbaşlı bir ticaret hacmi sağladı. Birleşik Kraliyet, 14 yıldır Türkiye’nin dış satım lideri olan otomotiv sektörünün 2019 yılı ihracatında 4’üncü sırada meydan aldı.

2019 yılı verilerine bakarak, otomotiv esas sanayinin Bir Krallık’a yapılan ihracatı nüsha bazında 122 bin 560, değer bazında ise 1,8 bilyon dolar olarak gerçekleşti. Gayrı ülkeler üzerinden yapılan ihracat de dikkate alındığında Birleşik Krallık pazarı için yapılan üretimin dış satım değeri 3 milyar dolar seviyelerine yaklaştı. Mavera yandan, Mürekkep Krallık’ın motor ihraç ettiği mutluluk sıralamasında Türkiye ikinci tam meydan alması ve Mürekkep Krallık’ın beşinci balaban otomotiv ihraç pazarının Türkiye olması dahi nazik anlaşmanın önemini tıpkı öğün elan ortaya koyuyordu.

1 Ocak’ta yürürlüğe giriyor: Tarihi antant!

 

Share: