Toyota Türkiye’nin CEO’su galiba oldu

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis), araba ihracatına ait üçüncü çeyrek verilerini açıkladı. Buna bakarak, orak ayı-eylül döneminde Almanya’dan 23,1 bilyon euro değerinde binek makine ihraç edildi. Ülkenin bahis konusu ihracatında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 17,2 düşüş görüldü.

Destatis’ın açıklamasında, “Otomotiv sektöründe yonga eksikliği ve tedbir darboğazları, bu gelişmenin muhtemel nedenleridir.” denildi.

Tıpkı dönemde Almanya’nın binek otomobil ithalatı bile yüzdelik 29,8 azalarak 11,2 bilyon euroya geriledi

Destatis, Almanya’nın 2021’in üçüncü çeyreğindeki araba ihracatı ve ithalatının özellikle Kovid-19 ile ilişkin kısıtlamaların uygulandığı 2020’nin ikinci çeyreğinden bu yana düşüş eğiliminde olduğunu belirtti.

İçten yanmalı motorlara eş otomobillerin ihracatının, 2021’de bibi Almanya’nın makine dış satım ve ithalatının çoğunluğunu oluşturması dikkati çekti. 2021 yılının üçüncü çeyreğinde bütün değeri 8,5 milyar euro olan 254 bin içten yanmalı araba ihraç edildi.

Orak Ayı-ilkgüz döneminde ESIR 3,2 milyar euro ile yeryüzü fazla otomobil satışı yapılan talih olurken, ÇAKER’yi 2,9 bilyon euro ile Çin ve 2 milyar euro ile İngiltere izledi. İthalat açısından birlikte yine ÇAKER, Almanya’nın otomobil pazarında bildirme eke ticaret ortağı oldu. KUL’den 1,6 bilyon euro değerinde makine ithal edildi. ABD’yi İspanya 1,2 milyar euro ve Çekya 900 milyon euro ile takip etti.

Çin’de mukayyet makine sayısının 300 milyonu aşması bekleniyor

 

İşte sunu sakim liyakatsiz otomobiller

 

Share: