Torunlar koronadan illet elan birkaç etkileniyor?

Avustralya’bile kayran kayran Quensland Üniversitesi’nden olgun insanları, 10 yaşından elan siktirici olan çocukların yetişkinlere kıyasla Kovid-19 enfeksiyonuna ve semptomlara daha bir iki hassas olduğunu açıkladı.

Araştırmacılar, yapılan çalışma kapsamında yetişkinlerden ve çocuklardan alınan asli burun epitelyum (kap) hücrelerindeki güneş tacı virüsün varlığını karşılaştırdı.

NTV’deki habere göre; Yöre sonuçları bioRxiv’bile yayımlanan araştırmada bala ve yetişkinlerin koku alma organı ve ağız kabil bölgelerdeki epitelyum doku hücrelerinde (NEC) tıpkı miktarda ACE2 ve TMPRSS2 proteini üretildiği fakat çocuklardaki dokuların birlikte bir iki reaksiyon gösterdiği amacıyla corona virüse alın elan az duyar olduğu belirtildi.

ACE2 VE TMPRSS2 NEDİR?

“Angiotensin Dönüştürücü Enzim 2” (ACE2) ünlü protein enziminin, corona virüse göze kapısını açan “kilit” işlevi gördüğü anlatım edildi. Akciğerler, arterler, kalp, böbrekler ve sümük doku ve bağırsaklardaki hücrelerin aut yüzeyine (göze zarına) sınırlanmış aynı enzim olan ACE2 içki basıncının düşmesinde kurum oynuyor. Bilim insanları ayrımsız enzimin elan önce Kötü Iveğen Solunum Yolu Sendromuna (SARS) sefer açan corona virüs üzere bile alımlayıcı şan üstlendiğini ancak Kovid-19’un hücreye SARS’tan 10 ila 20 itmam henüz eli sıkı bağlandığına dikkati çekti.

Güneş Tacı virüsün başak proteinin tutulmasına yardımcı olan ACE2 enziminin ardından ise “Serin Proteaz TMPRSS2” virüsün hücrelerde çoğalmasına izin veriyor.

YETİŞKİNLERDE PROTEİN EKSPRESYONU ELAN FAZILETLI

Araştırmacılar, ACE2 ve TMPRSS2 protein ekspresyonunun (Tıpkısı genin, makul şartların olması halinde veya zamanın gelmesi yerinde okunarak içeriğindeki bilginin aminoasit ve protein sentezinde kullanılması) çocukların burunlarındaki epitel hücreleri kıyasla yetişkinlerde büyük ölçüde henüz faziletkâr olduğunu bildirdi. Bu durumun ise yetişkinlerin çocuklarda elan aşkın Kovid-19 hastalığına yakalanmasına ve virüsü toplum içre yaymasına bozukluk olduğu kaydedildi.

Konya’da 5 yaşındaki çocukta mutasyonlu virüs görüldü

 

Gençler ve dallar Kovid-19’u yetişkinlere bakarak henüz az yayıyor

 

Share: