Tether işlemlerde TL rekoru

Türk lirası, dolar ve Euro’yu geride bırakarak Tether karşısında dünyada yer çok işlem gören resmi mülk birimi oldu.

Amerikan Wall Street Journal gazetesinin Blockchain çözümleme firması Chainalysis’in verilerine dayandırdığı haberde Türkiye’da hele değeri dolara sabitlenmiş Tether’a büyük bağlam gösterildiği aktarıldı. Açıklık ayında liraya karşı yapılan işlemlerin yarısından fazlasının Tether olduğu kaydedildi. Finansoloji Eğitim ve Danışmanlık Kurucusu Doç. Dr. Aysel Gündoğdu, Antrakt 2021’dahi dolar/TL kurunun 18 liraya tırmanması ile gelişigüzel Düzey Korumalı TL Mevduatı’nın duyurulması sonrasında 10 TL’ye kadar izansız çekilen, bu sert hareketin peşi sıra yeniden 13 TL dolaylarında salınan dolar kuruna olan talebin gücünü koruduğuna meni etti.

DÖVİZ TALEBİ KAYIYOR

Vatandaşın döviz talebi karşısında bankaların seviye alım satım fiyatı arasındaki makası anbean açmalarının Tether’a olan ilgiyi artırdığını nâkil Gündoğdu’ya bakarak kripto borsalarında çok düşük komisyonlar olması ve bankalardaki makasın olmaması bu talebi henüz dahi artırabilir. Gündoğdu’nun verdiği bilgiye göre alelhusus eğitim bilimi seviyesi erdemli, dijital acun ile arası iyi olan dinç nüfusun kripto paralarda yaptığı prosedür sayısı giderek artıyor.

TL’deki kaybolma kriptoya yöneltti

Wall Street Journal’da (WSJ) yayınlanan haberde Türk yatırımcıların TL’deki değer kaybından andırmak için Bitcoin ve Tether’e kaydığı belirtildi. TL’deki oynaklığın insanları daha da riskli tıpkı itibara cemaat saklı yazı para birimlerine yönelttiği yazıldı. Nijerya kadar ekonomi politikalarına güvenin kalmadığı gelişmekte olan ülkelerde, ulusal dünyalık biriminin oynaklığı yüzünden kripto paraya dönüşün Türkiye’de birlikte yaşandığına dikkat calip WSJ haberinde sabık yıl ifa uzlaştırıcı kendisine kullanılmasının Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle yasaklanmasına karşın hele Tether’mağara işlem hacimlerinde iri düzlük kapladığına dikkat çekildi.

1 Tether = 1 Dolar

Tether, KÖLE dolarının sanal versiyonu olan tıpkı sabit para. Değeri rastgele ahit 1 dolar adına sabit iş görüyor. Tether üzere çakılı paralar, Bitcoin ve Ethereum kabil elan değişebilir paralarda hatır alıp vermek için tıpkısı boğaz yerine kullanılıyor.

Dünyada Tether işlemlerinde şef Türk lirası

 

Tether’mağara kontrolü kimde?

 

Share: