Testis üreticilerinin ‘kuş gribi’ sevinci

Polonya’da yaşanan kuş gribi (H5N8) dolayısıyla 100 binden çok kümes hayvanı itlaf edilirken Türkiye’deki husye üreticilerine dönem doğdu. Miliyet’te Yoğun Gökçe haberine göre, Günce 10 kişinin aradığını tamlayan Yum-Tıpkısı Umumi Başkanı İbrahim Afyon kuş gribi nedeniyle Türkiye’deki haya satışlarının hızlandığını söylüyor.

ER BEZI FİYATLARI GERİLİYOR

Yumurtadaki KDV oranlarının düşürülmesine da değinen Afyon nüsha bazında ve koli bazında fiyatların gerilediğini belirtiyor. Değişmeyen öncesi adedinin 40 kuruşa satıldığını belirten Afyon, “KDV indirimi sonrası fiyatlar 35 kuruşa kadar geriledi. Piyasada şu an 30’lu yumurta kolisinin fiyatı 14-15 TL olması gerekiyor. Ancak bazı marketler aynı hızda fiyatları düşürmüyor. Marketlerin dahi KDV indirimini zat fiyatlarına yansıtmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

POLONYA’DA NE OLMUŞTU?

Geçtiğimiz günlerde Polonya Baytarlık Ofisi vasıtasıyla yapılan açıklamada, H5N8 virüsünün acilen yayıldığı ve bunun engellenmesi üzere 100 binden çok kümes hayvanının itlaf edildiği belirtilmişti.

KISITLAMALAR GELMİŞTİ

Kuş gribi zımnında, Japonya, Çin, Güney Kore, Singapur, Hong Kong ve Cenup Afrika Cumhuriyeti, Polonya’dan kümes hayvanı ve er bezi ithalatını tamamen durdururken, Birleşik Zenci Emirlikleri, Ukrayna ve Beyaz Zehir Rusya ise çeşitli kısıtlamalar getirmişti.

Share: