Tesla’ya yeni rasizm davası

Ayrımsız kadro Tesla çalışanı, şirkette ırkçılığın bilge olduğunu ve yönetimin bu duruma karşı karışmak için değme madde yapmadığını sav ederek şirkete sevgili açıyor.

Güzeşte hafta bir Kaliforniya mahkemesinde açılan davada, çalışanlar iş durumunda rasist hakaretlere, aşağılayıcı yorumlara ve rasist motivasyonlu tacize maruz kaldıklarını iddia ettiler.

Çalışanlar, sıkça ırkçı yahut ayrımcı terimlerin kullanıldığını iddia ediyor. Ayrıca Tesla fabrikasında tuvalet duvarlarına, banklara ve dolaplara ırkçı grafitiler bırakıldığı da iddia edildi.

Davada yönetimin da konuyla ilişik şikayetleri ve ihbarları dikkate almadığı ve ayrımcılıkla ilişkin şikayette bulunan çalışanlara misillemede bulunduğu belirtildi.

AYRIMCILIĞA SONUÇ ISNAT ETMEK İÇİN HİÇBİRŞEY YAPILMIYOR

Sözcü’bile yer düzlük habere göre, sakat tıpkı Tesla çalışanı olan Jasmin Wilson, hisse senedi arkadaşları ve yöneticileri tarafından cinsî ve ırksal tacize uğradığını kanıt ediyor. Yöneticilerinin, ayrımcılığa sonuç atfetmek amacıyla hiçbir şey yapmadığı ve bunun hesabına dişe diş yaparak kendisini garaz alan politikalar oluşturduğunu söylüyor.

Esasen Tesla’birlikte etkin Nathaniel Aziel Gonsalves bile Tesla’birlikte daima yerine soy ayrımcılığını bildirdiği üzere misilleme yerine dokuz yıl böylelikle şakkadak kovulduğunu sav ediyor.

Tesla, elan önceki ayrımcılık yaptığı gerekçesiyle davalara konu olmuştu. Başkaca sabık sene, siyahi bir asansör operatörü Tesla’yı soy ayrımcılığını engelletmek üzere yeterince tılsım almamakla suçlayan davasını kazandı ve kendisine 15 milyon dolarlık tazminat ödendi.

TESLA’DAN İDDİALARA RED

Küçük Ay ayında, Kaliforniya’nın Adaletli İstihdam ve Basamak Departmanı, Tesla’evet şirketin Fremont fabrikasının arap çalışanların ırksal hakaretlere maruz kaldığını ve ayrımcılığa uğradığını kanıt fail ayrımsız dava açtı. Makine üreticisi ayrıca BENDE Bedel İstihdam Fırsatı Komisyonu vasıtasıyla bile soruşturma altında.

Tesla, blogunda yaptığı aynı yayında ayrımcılık iddialarını reddetti ve şirketin değme makule ayrımcılığa ve tacize hovarda alın çıktığını belirtti.

Tesla küçülüyor: California’de ofisini kapattı

 

Twitter hamlesi Tesla’yı vurdu

 

Volkswagen CEO’sunun 2025 hedefi Tesla

 

Share: