Tekaütlük yatırımlarında 5 büyük vebal

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ DUYUM SERVİSİ

Finansal sağlığa erişimin yolu tek ahit yalın kat değildir. Alelhusus da piyasaların seçenek olduğu ve belirsizliğin etkilerini hissettirdiği dönemlerde mali hedeflere ergenleşmek ekstra çabalama ve çıdam gerektiriyor.

Finansgundem.com’un derlediği bilgilere bakarak faziletkâr enflasyon ve toptan hat bankalarının ürem artışları birçok yatırımcının tekaütlük planlarını baştan değerlendirmesine etken oldu.
Natixis’mağara konuyla ait yakın tarihli tıpkı kamuoyu araştırmasında, katılımcıların %60’ı emekli olmak üzere beklenenden daha tafsilatlı müddet çalışmak zorunda kalacaklarını, %40’ı ise emin bir şekilde emekli olabilmeleri için “tıpkısı tansık gerekeceğini” belirtiyor.

CNN Internatioal’ın haberinde kariyerlerini mensur etmekte olan, geleceği ve emeklilik dönemleri amacıyla dünyalık biriktiren bireylere yapabileceği 5 balaban hataya yer veriliyor:

Tekaütlük tasarrufuna buyurmak üzere çokça detaylı süre yoklamak

Emeklilik planlamaları, gelecek para biriktirmeyi ve zamanın ihtiyaçları amacıyla yeterince mal ayırmayı içeren bir dengeyi bulmakla müteallik. Ancak finans uzmanları, tekaütlük amacıyla gecikmenin maliyetinin yüksek olabileceği konusunda uyarıyorlar.

Bileşik getiri sayesinde, alçak gönüllü miktarda artırım üstelik henüz uzun zaman dilimlerinde katlanarak büyüyebiliyor. Örneğin, 25 yaşında ayda 100 dolar artırım etmeye başlayan biri, %5’lik tıpkı repo oranıyla parasını 65 yaşına kadar yaklaşık 150.000 dolara kadar çıkarabilir. Fakat artırım etmeye bürümek üzere 35 yaşını bekleyen benzeri kişi tekaütlük yaşı geldiğinde bu miktarın ancak yarısına ehil olabiliyor.

Fakat çoğu kayırıcı bu bileşik Faiz faktöründen yararlanmak amacıyla tekaütlük yatırımlarına yeterince erken başlamıyor.

Para firması Ballester’ın Yeminli Mali Müşaviri Jay Lee, “Bazı insanlar emeklilik katkısı ödemeyi erteliyorlar çünkü bibi öğrenci borçları var. Ancak elan balaban bir neden, emekliliğin çok uzak olduğunu düşünmeleri. Ancak birikime iletilmek amacıyla çokça ayrıntılı müddet beklerlerse, yetişmeleri üzere henüz fazlasını ödemeleri veya geç ayrımsız tekaütlük planı yapmaları gerekebilir” diyor.

Ferdî tekaütlük ödemelerini yükseltmeme

Canlı çalışanların sıklıkla yaptığı hatalardan birisi üstelik ferdî tekaütlük (BES) katkısından tam yerine yararlanamama. Emeklilik tafsilatlı ayrımsız posta kadar görünse birlikte BES kabilinden vergi avantajlı ve azamet katkısı olan bir tekaütlük artırım planına yatırım yarmak, farklı mali hedeflere vurmak amacıyla henüz fazla akım alanı sağlayabilir.

Hayat tarzı enflasyonuna kurban gitmek

“Dirim tarzı enflasyonu” namına tanıdık olgu insanlar çarkıt sivri harcamalarını bir gereklilikler olarak algılamaya başlamasıyla gerçekleşir.

KÖLE’nin Seattle eyaletinde yeminli mali danışman kendisine etkin Nick Reilly konuyla ilişik açıklamasında, “Içtimai iletişim araçları, başkalarına basamak tıraşçı arzusu yaratıyor. Geride kalma korkusu, ‘Ben kazananlar arasındayım’ zihniyetiyle birleştiğinde, elan aşkın Y kuşağı bireyi kazançlarının çoğunu gücük vadeli gönül tokluğu ve yontu sağlayıcı şeylere harcıyor” ifadelerine vadi verdi.

Canlı yetişkinler alelumum icar ve yiyeceklerden hangi büyüklüğünde tasarruf edebileceklerini ve katmerli harcamaların ayrıksı finansal planları elbet bunaltıcı şekilde raydan çıkarabileceğini hafife alırlar.

MEMLUK’nin Virginia eyaletinde yeminli finansal danışman adına çalışan Lamar Watson, “Asansörlü tıpkı yapı yerine tıpkı apartman dairesinde süregelmek muhtemelen gençken değişik hissetmeyecektir, ancak bu çok mülk kazandırabilir” ifadelerine düzlük verdi. Watson icar amacıyla brüt gelirin %25’inin kullanılmasını ve besin giderlerinin bile %15’mağara altında tutulmasını öneriyor.

Çok çok miktarda birikimi kripto paralar kabilinden volatilitesi faziletli varlıklarda burulmak

NFT’ler, kurgusal hisse senetleri, bölüt sunma şirketleri (SPAC) ve kripto mülk birimleri üzere bakir yatırımlar albenili nema potansiyeli sağlayabilir. Fakat söz konusu varlıklardaki faziletkâr volatilitenin ayn ardı edilmesi mali sağlığın alçak şekilde riske girmesine faktör gibi.

YMM Reilly konuyla ilgilendiren açıklamasında, “Toplumsal iletişim araçları sayesinde herkesin bu fırsatlardan sunu az birinden yararlanarak aceleci bire bir şekilde varlıklı olan birini tanıması çok yüksek” ifadelerine meydan veriyor.

Gâh finansal danışmanlar söz konusu durumu “ak pak nesne sendromu” olarak tanımlıyor. Efdal riskli ve yüksek volatiliteli yatırımlar, aceleci servet rekzetmek isteyen zihayat yatırımcılara giderek henüz çok hitap ediyor. Nasip senetleri kadar mufassal vadeli, henüz doğru para oluşturma yöntemleri ise sıkıcı hale gelebiliyor.

Ancak Watson bahis konusu yatırımlar üstüne şu uyarılarda bulundu:

“Tüm paranızı NFT’ler veya saklı yazı dünyalık birimleri üzere yüksek riskli varlıklara gidermek son rütbe tehlikelidir. Mali planlama, en yüksek getiriyi kovalamaktan tezayüt yer kötüsüne hazırlanmakla ilgilidir.”

Amerikalılar tasarruf edemiyor

 

Goldman’dan ESIR’birlikte dinginlik uyarısı

 

Saklı Yazı üzere korkutan uyarı: Bu posta ayrımlı

 

Share: