Taşkın vücut düşman, demans riskini artırabilir

Cenup Avustralya Üniversitesinde (UniSA) vazifeli bilgi insanları, araştırmalarında, eğin düşman ile demans arasındaki ilişkiyi ele aldı.

Araştırmacılar, yaklaşık 28 bin kişinin beynindeki gri maddeyi inceledi.

Beyinde mevcut ve akıl, dikkat, algısal kazanç, kanı, açacak ve dimağ üzerine kilit nümayiş oynayan gri maddenin bağan oranda olmasının demans gibi rahatsızlıklarla ilişkilendirildiğini anımsatan araştırmacılar, yüksek gövde yağının aşamalı adına gri maddede körelmeyi artırdığı sonucuna ulaştı.

Araştırmacılar, bunun sonucu adına de kanı sağlığının kötüye gitmesi riskinin yükseldiğine dikkati çekti.

Araştırmada, 37-73 gözyaşı grubu ele alınarak averaj boyda aynı kişide caba 3 kilonun boz maddeyi yüzdelik 0,3 düşürdüğü belirlendi.

Uzmanlar, zararlı vücut yağının, demans ve katre riskini artırabileceği uyarısında bulundu.

Araştırmayı fail ekibin liderlerinden UniSA’de görevli Dr. Anwar Mulugeta, bulguların, taşkın gösterişli veya obez olmayla angajmanlı sorunlara bir yenisini eklediğine meni etti.

Mulugeta, obezitenin; kardiyovasküler emraz, soy 2 diyabet ve demansın belirtilerinden olan süreğen kırmızılık ile umumi olarak bağlantılı olduğunu ifade etti.

Obezler arasında Vücut Kütle İndeksi (BMI) diğerlerine göre daha faziletkâr olanların boz maddesinin daha düşük olduğu sonucuna ulaştıklarını söyleyen Mulugeta, obezitenin son 50 yılda hastalık yükünü artırdığına dikkati çekti.

Araştırmanın sonuçları, UniSA’nın genel ağ sitesinde yayımlandı.

Dünya genelinde 1975’ten bu yana az daha 3 katına çıkan obez sayısı, Acun Keyif Örgütü verilerine bakarak 650 milyona ulaştı.

Share: