SUTAŞ’nin sigorta düzenlemeleri tüketicilere kaybettirecek

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

Avrupa Birliği’nin (AKARSU) iflas eden sigorta şirketlerine yönelik yıpranmamış aranjman önerileri, poliçe sahiplerinin zayi sevimli ihtimalini artırdığı gerekçesiyle eleştirilerin odağı oldu. AB’nin bitiren gruplarından aynı tanesi aranjman önerilerini “ekstrem aynı hamle” adına tanımladı. Geçtiğimiz ay Brüksel SUTAŞ bloğunda uygulanan olacak, sigorta sektörüne yönelik düzenleme önerilerini açıkladı. Bunlar 2015 yılında yürürlüğe konan bankacılık kurallarıyla birlik gösteriyor.

Sigorta ve reasürans şirketlerinin iflası durumunda uygulanacak adımları içeren kurallar, iflas eden şirketlerden sigorta poliçesi satın almış olan şirketleri ve bireyleri de korumayı amaçlıyor. Financial Times’ın haberine bakarak öneriler ortada şirketler üzere toparlanma planları birlikte düz alıyor ve otoritelere şirketlerin metin dönemlerinde müdahale hakkı tanınıyor. Bir zamanda otoriteler kayıpları hissedarlara ve genel kreditörlere üstelik duyurma hakkına cemaat oluyor.

Düzenlemelerin amacı ise sigorta poliçelerini sakıncasız bir şekilde ayrıksı tıpkısı sigortacıya aktarma etmek. Ancak otoritelerin ehil olacağı güçler ortada, “sigorta tazminatları birlikte karışma tevessül etmek için tazminatların miktarını kesmek ya bile sermayeye isnat etmek” birlikte bulunuyor. Bu nedenle de bitiren grupları düzenlemelere ilişkin endişeli.

Finansal hizmetler müşterilerini hile fail Better Finance, düzenlemelerin ferdî ve istekli sıfır sigorta müşterilerinin sigorta tazminatlarını düşürmek kadar “lüks ayrımsız hamleyi düz çıkarmasının anlaşılması yoğun” olduğunu söyledi. Devamında, “sigorta poliçesi sahiplerinin daima kendisine, sigortalarının bitmeme etmesi amacıyla prim ödediği ayn uğrunda bulundurulduğunda bu format henüz dahi akseptans edilemez ayla geliyor” dendi.

Sigorta tazminatları darbe almadan geçmiş, otoritelerin alacağı önlemler “iflas eden aynı sigorta şirketinin hissedarlarının ve kreditörlerinin, evvel aşamada kayıp yaşamasına” yönelik olacak. Bu şekilde sigorta şirketinin batkı etmesinden kaynaklanan kaybın akla yatkın ayrımsız miktarını hissedarlar ve kreditörler omuzlayacak.

AKARSU’nin bir eksantrik bitiren grubu Finance Watch poliçe sahiplerinin ekstrem durumlarda kayıplara kuma edilmesi ilkesini akseptans ettiğini açıkladı. Grubun Araştırma Başkanı Thierry Philipponnat, “ancak hissedarların ve kreditörlerin üstleneceği kaybolma miktarının tıpkı ölçüsü olmalı” dedi. Avrupa Komisyonu sözcüsü konuyla ait açıklama yapmadı. Encümen’un önerisinde bu aracın “hissedarlara ve kreditörlere, benzeri noktaya büyüklüğünde bile poliçe sahiplerine sigorta şirketlerinin durumunu denetlemek üzere daha cıvıl cıvıl bir bozukluk sağlayacağı” söylendi.

Yarkurul’un açıklaması, reformun kilit güvenlik önlemlerinden tıpkı tanesinin bile altını çizdi. Buna bakarak poliçe sahipleri de karışma kalkmak amacıyla tek kreditör, batkı yerinde olduğundan elan dokunaklı durumda olmamalı. finansgundem.com’un derlediği bilgilere göre öneri bir zamanda poliçe sahiplerinin zararını telafi edecek güvence programlarına da belen etti. Bazı unsur ülkeler ulusal çapta benzer mekanizmalara cemaat, fakat bunlar blok genelinde uygulanacak rüçhan kurallar olacak.

Detaylar ise Avrupa Parlamentosu ve örgen ülkelerin katılımıyla belirlenecek. Geçtiğimiz hafta düzenleyici EIOPA planların farklı AKARSU ülkelerinde makbul çap güvencesi programlarını ahenkli arkaç getirmeyi içermemesi dolayısıyla “tartı duyduğunu” söyledi. Sigorta şirketleri batkı eden poliçe sahiplerinin, olayın gerçekleştiği ülkeye göre farkı seviyelerde güvenceye ehil olacağının altını çizen EIOPA, “bu laf KEZ’nin biricik ahzüita ilkesine beis verebilir, bu nedenle da çözüme ulaşması gerekiyor” dedi.

AB, vergi ‘kara listesini’ güncelledi

 

Macron ECB idare kurulunun yapısı hakkında koskocaman kararlar verecek

 

Euro Bölgesi’nde bakım sektörü tüvana seyrediyor

 

Share: