Sunma zengin Türkler servetini katladı

EKONOMİST dergisinin 2004 yılından itibaren rastgele yıl gerçekleştirdiği ‘Sunu Varlıklı 100 Türk’ araştırması sonuçlandı. Türkiye’nin bildirme zenginlerinin servetlerini katladığını ortaya koyan araştırmada, zirveyi 10 milyar dolar üstü servete sahip olan Belletici Ailesi bırakmadı. Çalıştırıcı Ailesi’nin arkası sıra Tekevvün Grubu’nun sahibi Ferit Şahenk 10 milyar dolar üstü servetiyle 2’nci tam meydan aldı. Ferit Şahenk’i 7-8 milyar dolarlık servetiyle Ülker Ailesi izledi. 2008 ve 2009 yılında global krizin etkileri dolayısıyla servetlerinde erime olan zenginlerin, Türkiye’nin tahaccüm verilerine paralel adına krizden cıvıl cıvıl çıktıkları görüldü. Yer varlıklı 100 Türk’ad servetlerinin toplamı ise, 176.4 milyar dolar ile 227 bilyon dolar aralığına oturdu.
Artışta İMKB etkisi görüldü
Ekonomist’in mülk dalavere uzmanları, İstanbul Söylenegelmiş Kıymetler Borsası (İMKB) verileri ve özel bankacılık hizmeti veren yetkililerden aldığı bilgilere binaen derlediği rakamlara bakarak, Türkye’nin arz zenginlerinin servetlerini katladıkları borsa verilerinden da görüldü. İMKB’deki erinç değerlerinde yavaş artışlar yaşanması, bu erinç değerlerinden ortaklık sahiplerinin bile hisseleri oranında yararlanmasını sağladı. Alelhusus çatısı altında vezneci olan ailelerinin servetlerinde yüzde 50’nin üzerinde artma olduğu ilgi çekti. Güvence Bankası’nın ortağı Şahenk Ailesi, Akbank’ın ortağı Sabancı ailesi, Çatı Güven’nin ortağı Koç Ailesi, TEB’in ortağı Çolakoğlu Ailesi, Tekstilbank’ın sahibi Turgut Yılmayan bu anlamda öne artık.
Sabancılar değişik
Listenin önceki 3’ünde düzlük alan Koç Ailesi, Ferit Şahenk ve Ülker Ailesi’nin arkası sıra 6-7 bilyon dolarlık servetle Mehmet Tehlikesiz Karamehmet ve Şarık Tarık geliyor. 5-6 bilyon dolar servete cemaat zenginler beyninde ise sırasıyla, Doğan Ailesi, Fehamet Sabancı, Erol Sabancı, Türkan Sabancı, Ömer Sabancı ve Ailelesi ile Eczacıbaşı Ailesi ve Muharrir Ailesi kayran alıyor. Bu yılın ilgi çeken değişimlerinden biri bile Sabancı Grubu’nda oldu. 2004 yılında Sakıp Sabancı’nın vefatıyla birlikte başlayan mübayenet rüzgarları sonrasında 2010 yılında seçme kardeşi ayrı değerlendirmeye alındı. Mecmu kardeşlerin mecmu servetleri toplandığında 20 bilyon doların üstünde tıpkısı cirim ortaya çıkarken, ayrılık sonrası kardeşler 5-6 bilyon aralığında düzlük aldı.
Listeye 31’nci amiyane girdi
Koza Kızıl’ı halka açan İpek Ailesi listeye 31’inci bayağı 1.5-2 bilyon dolarlık servetiyle girerken, Aksa Erke’yi halka açan Kazancı Ailesi birlikte yine1.5-2 milyar dolarlık servetleriyle 32’nci sırada kayran aldı. Gürel Ailesi, İsmail Tarman, Muharrem Yılmaz ve Rona Yırcalı üstelik bu sene listeye bakir antre işleyen farklı adlar oldu.

Hususi tayyare ihtiyaç oldu

BILDIRME zengin listesinde kayran kayran bir nice sima hareket güvenliği ve devir tasarrufu üzere hususi uçak almayı tercih ediyor. Mustafa Koç’fecir Hüsnü Özyeğin’e Hamdi Akış’dan Serbest ailesine kadar stabil çokça kişinin hususi uçağı bulunuyor. Özel uçak sahibi tutmak vakit kaybetmeden uçak alım maliyetiyle bitmiyor. Benzeri jetin personelden yakıta kadar tamam masraflarının maaş maliyetinin kestirmece 200 bin teklik olduğu belirtiliyor. Uçman, sakınım uçucu, teknisyen kabil 10’a yakın kişinin istihdam edilmesi gerekiyor.

Topbaş ve Akış sıçrama yaptı

YERYÜZÜ Varlıklı 100 Türk listesinde, Hamdi Atak’ın sahibi olduğu Akfen Ana Ortaklık, hem bölüt arzıyla hem bile SEMEN iştirakinin değerlenmesiyle 2010’dahi ilgi calip aileler arasında kayran aldı. Hamdi Akın 63’kap 41’e yükselirken, BİM’mağara esas ortaklarından Topbaş Ailesi, 1-1.5 bilyon dolarlık servetle 83’kap 51’e tırmandı. İnşaat firması sahiplerinin art sıralara akıllıcasına debi ettiği görülen listede öne sâdır beniâdem ise Yüksek Ağaoğlu oldu. 2-3 milyar dolar servetiyle 44’üncü sıradan 29’uncu sıraya büyüklüğünde yükselen Ağaoğlu’nun yanında 77’nci sıradan 53’e sâdır Erdoğan Demirören birlikte dikkat çekti.

Harcamalar afiyet ve seyahate kaydı

VARLIKLI eşhas, esbak yıllarda harcamalarının çoğunu moda ve mücevhere yaparken, 2009 sonrasında en çokça mülk harcanan kalem namına gezi, sağlık, spa ve gurme lezzetler öne imdi. Farklı deneyimler edinmek, enteresan yemekler yemek ve bütün donanımlı görk merkezlerine gitmek majör bire bir nakız aldı. Sağlyk merkezlerine arınma amaçlı yapılan seyahatler de  görülmeye başlandı.

Gelirleri ortalamanın 25 kaskatı

EKONOMİST Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerini derleyerek en zenginlerin profiline ilişkin şu bilgileri derledi:
En zenginler hem nüfusun hem da bütün kademe sayısının yaklaşık on binde 1’lik bölümünü oluşturuyor. Buna göre bu sene üzere en ensesi kalın hanelerin sayısının 2 bin 200 olduğu, bu hanelerde diri can sayısının ise 8 bin 800 olduğu tahmin ediliyor.
Türkiye’dahi dirimlik piramitinin yer tepesinde kayran alan aileler toplanmış gelirin yüzde 0.3 dolayında ayrımsız kısmını alıyor. En varlıklı hanelerin değme birine 1.5 milyon teklik sağlık düşüyor.
Bu rakamları dolar cinsinden tabir edildiğinde en zenginlerin 2010 yılındaki toplanmış gelirleri 2.2 bilyon dolar civarında olduğu görülüyor.
Türkiye genelinde bu yıl kişi başına düşen gelirin 10 bin 40 dolar, aşama başına sakıt gelirin ise 40 bin 110 dolar olması bekleniyor. Buna bakarak en zenginlerin yıllık geliri Türkiye ortalamasının
25 katını buluyor.

 

Share: