Sunma haddinden fazla kazanan yöneticiler

Wall Street Journal marifetiyle hazırlanan dünyanın arz faziletkâr sevap alan 25 şirket yönetcisi listesinin tepesine yazılım devi Oracle’ın kurucusu ve CEO’su Larry Ellison sonuç 10 yılda aldığı 1.84 bilyon dolar ücret ve farklı ödemelerle oturdu.

Genel Ağ hizmet ve tarumar satış siteleri grubu IAC/InterActive’in CEO’su ve bu gruptan ayrılarak kurulan gezi sitesi Expedia.com’un umumi heyet başkanı Barry Diller tıpkı sürede kazandığı 1.14 milyar dolar ile ikinci sırada bulunuyor.

Üçüncü tam yer yağı şirketi Occidental Petroleum Corp. CEO’su Ray Irani 857 milyon dolarla, dördüncü tam Apple CEO’su Steve Jobs 749 milon dolarla ve beşinci sırada Capital One Financial Corp CEO’su Richarda Fairbank 569 milyon dolarla oturuyor.

Wall Street Journal, araştırmaya bahis olan faziletkâr yöneticilerin aldıkları ücretler, primler, işin getirdiği kazançlar ve ellerindeki şeriklik hisseleri ve vadeli hisse işlemlerinden sağladıkları kazançları toplayarak analizdeki sıralamaya ulaştı.

25 yönetici ortada dördü para şirketlerinde çalışıyor. Bunlardan batan Lehman Brothers CEO’su Richard Fuld 457 milyon dolarla 11. sırada, sakat Citigroup CEO’su Sandy Weill ise 361 milyon dolarla 19. tam bulunuyor.

Araştırı sonucunda ortaya çıkan farklı ilginç serencam ise faziletkâr ecir düzlük yöneticilerin fakat bire bir bölümünün şeriklik hisselerini elinde markajcı yatırımcılara yüksek kazanç sağlamayı başarabildikleri. İlk 10 sırada mevcut şirket CEO’larının dördü akıbet 10 yılda behre senetlerinin değerinin düşmesine engel olamadı.

Muvaffakiyetli yöneticilerden çizelge birincisi Ellison Oracle hisselerini üç katına, Apple CEO’su Steve Jobs tutya 12 katına çıkardı. Ancak bilgisayar firması Dell CEO’su ve şirket kurucusu Micheal Dell sağlık yerine 454 milyon dolar elde ederken, müşareket hisseleri yüzdelik 66 ayar kaybetti.

65 yaşındaki Larry Ellison Oracle’ı 1977 yılında kurdu. Iştirak yönetiminin verilerini açıkladığı serencam çevrim olan Mayıs 2009’dan esbak 10 yılda, Oracle’ıın ortalık değeri 36 bilyon dolardan 96 bilyon dolara bundan sonra. Ellison’un elinde tuttuğu Oracle hisselerinin değeri tahminî 28.8 milyar doları buluyor ve Oracle CEO’su serencam 10 yılda kendisini çizelge birincisi fail gelirin yüzde 97’sini iş opsiyonlarını satarak sağladı.

Apple CEO’su Steve Jobs de akıbet 10 yılda seçkin sene elden 1 dolar sevap alırken, kendisini cetvel dördüncüsü yapan gelirin tamamını 2003 yılında kendisine sunulan Apple hisselerinin getirisinden sağladı.

Özeellikle serencam krizde, özellikle finansal sektör şirketleri gelmek amacıyla, müşareket yöneticilerinin aldıkları erdemli ecir ve primler tartışma konusu olmuştu. Sonuç 10 yılda şirket töneticilerinin aldıkları ücret ve primleri şirket iş performansına bağlama önünde atılan adımlar dahi, iştirak yöneticilerinin ellerinde tuttukları ve vadeli ve ek süre kendisine sahip oldukları nasip senetlerinin gelişmemiş vadede değerini yükselterek alacak terazi isteklerinin, ayrıntılı vadede şirkete zarar verebileceği gerekçesiyle eleştiriliyor.

Share: