SPK Yasası’na ceza itirazı

Resülmal Piyasaları Yasa taslağının bu hafta Divan’te gündeme gelip oylanaması bekleniyor. Tahminî bir yıldır çalışılan kanun taslağında bir nice teceddüt bulunuyor.
Hürriyet’in haberine göre, 160 maddeden oluşan yasa taslağının geneli amacıyla ‘olumlu’ aynı yorum eden Neta Yatırım Menkul Değerler Yönetim Kurulu Başkanı Mualla Bayramoğlu, taslağın mevcut tırı vırı ile tıpkısı kaç büyük sav taşıdığı görüşünde. MÜSİAD başkanlığı yanında Doğru Fırka Rize Milletvekilliği de fail Bayramoğlu, “Hazırlanan SPK Yasa taslağı oldukça cesim tensikat içeriyor. Fakat tıpkısı birçok büyük noktada sevgili olduğunu tayin ettik. Hem Sedir’te bulundum hem MÜSİAD başkanlığı yaptım. Deminden da yatırımcının nabzını bol tutabiliyorum. Masanın alelacele seçkin birlikte bulunduğum için bu eksiklikleri elan bayındır görebiliyorum” dedi.
Bulunan yasa taslağında meydan düz 4 maddeye ilişkin ülkü tayin ettiklerini anlatım fail Bayramoğlu, “Kadayıf çokça sunturlu mücehhez ancak kaymağı az” benzetmesi yaparak şunları söyledi: “Türkiye’birlikte 400 civarında iştirak halka arzedilmiş durumda. Fakat 5-10 balaban gelişim işlem hacminin yüzde 90’ını gerçekleştiriyor. Vurdumduymaz kalan paylar yüzde 10’a balya geliyor. Hisse senetlerini da tabana yaymak gerekir. Benzeri kaç büyük firmanın cephe verdiği borsada metin tıpkı tümce oluşmaz. Sisteme çekebileceğimiz basit ve orta klan 1 milyona yakın yıpranmamış yatırımcı var. Bu barışma 20-30 bin lira yatırım yapabilecek bir inikat. Bu kesimi sisteme kazandırdığımız takdirde ekonomimiz amacıyla de metin aynı genişlik oluşur. O nedenle bu kesime büzük veren ve ürkütücü yahut piyasadan caydırıcı tensikat yapmamaya ilgi göstermeliyiz.”

YATIRIMCI TEDİRGİN

Etraf bozucu işler için getirilmesi planlanan tıpkı takım cezai yaptırımların dahi olduğunu kaydeden Bayramoğlu, “Ancak, bunlar erinçsiz edici tensikat. Bu nitelik nazik yatırımcıları erinçsiz edebileceği üzere, yerli yatırımcının üstelik yurdışına kaçmasına yol açabilir. Örneğin 103’üncü konu 20 bin liradan 250 bin liraya büyüklüğünde ceza-i müeyyide getiriyor. Gene 104’üncü konu birlikte ise piyasa bozucu işlemlerde 20 bin liradan 500 bin liraya kadar ceza verilmesini öngörüyor” dedi.

YORUMA AÇIK OLMAMALI

Bayramoğlu, meydan bozucu eylemlerin elan net anlatım edilmesi gerektiğini belirterek şöyle konuştu: “Yoruma açık tek özellik olmamalı. Suç olmadığı ahit ukubet birlikte olamayacağına bakarak daha açık ifadeler olmalı. Bu ifadeler çabucak yönetmeliğe bırakılmamalı. O nedenle 104. Maddedeki ortalık bozucu işlemlerin belirgin aynı tanımlaması yapılırsa ortalık birlikte neyi yapıp neyi yapmayacağını açık aynı şekilde öğrenir ve yoruma vesile kalmamış olur. Borsada yeryüzü haddinden fazla sav oluşturan buut, suistimal oluşturan başlık içerden hikmet yapmak sureti ile yapılan amal, yani insader trading. Bu konu 106. Maddede aranje. Ancak ayrıksı işlemlerde minimum cezalar bulunurken bu maddede asgari ceza haddinin olmaması kebir tıpkı kusur.”
Parası olan kurtulur
107’nci maddenin üstelik eke olduğunu kaydeden Bayramoğlu, “ Çevre bozucu tıpkı takım hareketlerde 500 bin TL’ye kadar ukubet veriliyor. Fakat burada pişmanlık gösteren parayı yatırarak kurtuluyor. Ancak ayrımsız işlemde 10 bin liralık yatırarak prosedür yapana üstelik 500 bin TL ödeme yükümlüğü getiriliyor. Meğerse 10-20 bin TL ile muamelat eden birisinin 500 bin TL ödemesi olabilir değil. Bu durumda hapis yatacak. Bu çizik 50 bin TL olmalı. Inatçı taktirde bu özellik yoz ve ölçülü kırat yatırımcıları çokça gergin edeceği üzere evet piyasadan uzaklaşacak ya üstelik yatırımlarını ev dışından yapmaya başlayacak. Bu de soy kaynaklarımızın sıkıntılı süresince değerlendirilmesine mani olacak. Hedeflenen caydırıcılık, haram olan şeyi yapmayı caydırıcılıktan çok, piyasadan nükûl etmek ve andırmak kadar bir noktaya gelebilir kim, bu da hedeflenenin tam tersi benzeri nitelik tamam” dedi.
Beyaz bir sermaye açılmalı
ALİ Bayramoğlu, resülmal piyasasının 20-25 yıllık geçmişi olduğunu birlikte belirterek şunları anlattı: “Bu süreçte sayıları 3 bin dolayında tahmin ettiğimiz işlemciler dizge dışında kalık durumda. Hiçbiri dahi kodes cezası almadı ancak davalar ile boğuşuyorlar. İçinde kesinlikle suçlu olanlar da vardır. Fakat burada tıpkısı ‘beyaz bahis’ tahsis etmek gerektiği kanatindeyim. Sunma azından cezalar ertelenebilir.. Burada kişiye yönelik değil sisteme müteveccih, yani işlem yapmaya müteveccih suçlarla ilgili bir düzenlemeye ve yeniden konfigürasyon yapmaya ihtiyaç var.”
 

Share: