Şota Arveladze: Daha Çok ego birlikte Ahmetcan’ın taraftarıyım

Trabzonspor’dan Ajax’a nakil olan Ahmetcan Kaplan, bordo mavili takımın çarkıt oyuncusu Şota Arveladze’nin ardından Süper Tabur’den Hollanda ekibine para aktarımı olan ikinci topçu oldu. Muvaffakiyetli stoperin transferini değerlendiren Hull City Teknik Direktörü Şota Arveladze, “Ajax şayet Trabzonspor’dan 19 yaşındaki aynı çocuğu almışsa bu önemlidir, gelecek görmese almazdı. Ahmetcan’ı tebrik ediyorum. Artık ego üstelik onun taraftarıyım” dedi.

Trabzonspor’un altyapısından yetişen ve A takıma kadar yükselerek bodur sürede Avrupa kulüplerinin dikkatini calip 19 yaşındaki stoper Ahmetcan Kaplan, 9,5 milyon bonservis karşılığında ‘Avrupa’nın futbolcu fabrikası’ olarak bildik Ajax’a 5 yıllık imza attı. Trabzonspor’birlikte 1994-1997 yıllarında dalan giyen ve Süper Grup’den Ajax’a alıntı olan ilk futbolcu olan gündeş Hull City ustalık direktörü Şota Arveladze, Süper Loda tarihine sabık Ahmetcan Kaplan transferi hakkında Demirören Bili Ajansı’na konuştu.

AHMETCAN, SÜPER LİG’DEN AJAX’A TRANSFER OLAN İKİNCİ OYUNCU1997-98 sezonunda Trabzonspor’dan 1 milyon 600 bin Euro bonservisle Ajax’a para aktarımı olan ve kariyerini Glasgow Rangers, BEŞ ALTI Alkmaar, Levante kabil şanlı kulüplerde sürdüren Şota Arveladze, dinç yaşında Hollanda ekibine katılan Ahmetcan’ın balaban benzeri başarıya imza attığını anlatım etti. Süper Tabur’den Avrupa devine alıntı olan ikinci aktör yerine tarihe sabık Ahmetcan’ın geleceğinin parlak olduğunu tamlayan Şota Arveladze, Ajax’ın dünya çapında taze oyuncuları izleyip gelecek vaat edenleri dikkatle seçtiğini söyledi.”BU İŞİ BURADA BIRAKMASIN”Ajax’ta oynamanın güre oyuncunun kariyerinde büyük aynı merhale olduğunu tamlayan Arveladze, “Hem Ahmetcan’ı, hem akademisini, hem altyapı hocalarını, hem bile kulübü tebrik etmek geçişsiz. Kendisi takımına ve ülkeye haddinden fazla nazik değer ve yardım verdi. Balaban tıpkı gelişim başardı. Ahmetcan’a tavsiyem, bu işi burada bırakmasın. ‘Avrupa’ya aktarma oldum’ diye niteleyerek gelişimini durdurmasın. çıktı çalışsın, elan büyük başarılara imza atıp herkesi henüz fazla mutlu etsin. Ahmetcan’ı kutlama ediyorum. Çıktı ego de onun taraftarıyım” dedi.”AJAX 19 YAŞINDAKİ ÇOCUĞU ALMIŞSA ÖNEMLİDİR”Hollanda ekibi Ajax’ın, rüya vaat eden zinde futbolcuları seçerek aldığını rapor eden Arveladze, “Ajax eğer Trabzonspor’dan 19 yaşındaki tıpkı çocuğu almışsa bu önemlidir, gelecek görmese almazdı. Özge ülkelerden Brezilya’dan Arjantin’den dahi alabilirdi amma gelip Trabzonspor’dan aldı. Esbak dönem Bayern Münih, Sürükleyici Tiflis’ten 17 yaşındaki Luka Parkadze’ye imza attırdı. Ego birlikte içtimai medyamda paylaştım. Bu yavru daha 17 yaşında. Bu yavru, haddinden fazla büyük değer kazandırdı kulübüne. Ahmetcan birlikte tıpkı onun kabilinden büyüklük futboluna ve Trabzonspor’a ayar kazandırdı. Ahmetcan benden sonra revan ikinci oyuncu oldu. Umarım Ajax Türkiye’den daha çok aktör alır” diyerek konuştu.”AHMETCAN’I AHZETMEK AJAX’A KISMET OLDU”Ajax’ın Süper Lig’den aktarma ettiği gelişigüzel iki futbolcunun dahi Trabzonspor’dan seçmesini değerlendiren teknik adam, “Türkiye’den çıkıp Avrupa’de farklı kulüplere revan haddinden fazla futbolcu var. Amma Trabzonspor’un altyapısından bereketli oyuncular çıkıyor. Ajax olmasaydı Ahmetcan ihtimal eksantrik takımlara dahi gidebilirdi. Ajax hele genç oyuncuları seçen bir pakt, Ahmetcan’ı ahzetmek Ajax’a fatalite oldu” ifadelerini kullandı.  “ALTYAPIDA İYİ SİSTEM KURULURSA ÇIKTI OYUNCU ÇIKAR”

Futbolda altyapıya elan aşkın ehemmiyet verilmesi halinde gailesiz yeteneklerin mutluluk ve acun futboluna çıktı kazandırılabileceğini tamlayan Arveladze, “Trabzonspor’da bu tür oyuncular değme 10 senede benzeri çıkıyor. İyi bir herkes kurulursa daha çok oyuncu elan gücük sürede kazanç. Önce 5 senede benzeri, bilahare 3 senede aynı kazanç. Hem A takıma, hem kazançlı olarak kulübe, hem dahi milli takıma yardım sağlanır. Şanlı olan da budur. Altyapının kebir olduğunu hep söylüyor amma Türkiye’de bu konuda doğru dürüst hareket yapılmıyor. Maalesef hep fakül peşinde. Halkımız da yoklamak istemiyor, bu konuda ivecen. Türkiye’birlikte alelhusus Trabzon’birlikte, Sakarya’birlikte, İzmir’de, farklı Karadeniz şehirlerinde haddinden fazla yetenekli oyuncular var. Bu eşkâl amal düzgün yapılırsa, dolgunca aynı tümce olursa yetenekli çocukları bekletmeye lüzumlu kalmaz. Avrupa’ya Ahmetcan kabil çıktı gailesiz gönderilir” dedi.

Share: