Sompo Sigorta’nın kârı nısıf yarıya düştü

Sompo Sigorta üzere adeta ibre aksine döndü. 2020 yılının ilk 9 ayında 436 milyon liralık kar açıklayan iştirak bu yılın ayrımsız döneminde 237 milyon kar açıklayabildi. 9 aylık kaybolma oranı yüzdelik 47. Bu yılın üçüncü çeyreğinde ise rakamlar daha ilgi kurumlu! Zira sigorta şirketinin güzeşte yıl 3. çeyrekte 118 milyon teklik olman familya 46 milyon liraya kadar düştü. Sonuç çeyrekteki net kar kaybı ise yüzdelik 61.

Öte yandan, şirketin Haziran sonu yani ikinci çeyrek altın bilançoları incelendiğinde kârlılıkta rekor oranda düşüş yaşandığı gözleniyor. Bağımsız denetimden esbak verilere göre 2020 yılı Haziran ayında 317 milyon liralık kâr açıklanan Sompo Sigorta bu yılın önce şeş ayında 191 milyon lira kâr açıkladı. Sigorta şirketinin kârı yüzde 40 gibi rekor oranda düşüş kaydetti.

DALAŞ: BOYUT İYİ DEĞİL

Bilanço verileri sonrası konuşan Sompo Sigorta CEO’su Recai Dalaş’a göre sigortacılığın durumu sanıldığı kadar dolgunca değil. Capital dergisine mütekellim Dalaş, bu yıl kullanılmamış şirketlerin pazardan pay alabilmek hesabına hele oto branşlarında ziyadesiyle kompetitif olduğunu ve bunun sektörde kârlılığı damarlı etkilediğini düşünüyor. “Önümüzdeki bire bir yılda üçüncü kırılmayı bekliyorum” diyen Dalaşma, bu kırılmanın yoz oyuncuları vuracağını söylüyor. Ona göre küçüklerin çarpış yemesi ise sektörde sevgili yaratabilir.

Sigortacılıkta dünyanın bildirme nazik ikinci pazarı olan Japonya’nın sunu büyük sigorta grubu Sompo International Holdings’in yüzdelik 100 paya cemaat olduğu Sompo Sigorta 2010 yılından bu yana Türkiye’de cümbüş gösteriyor. Fiba Sigorta’yı satın alarak Türkiye’ye adım atan ekip, kısa sürede yüce bir evolüsyon kaydetti.

Sompo Sigorta’nın kârında rekor düşüş

Share: