Soğuk ve yağışlı çekicilik geliyor

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nce yapılan akıbet değerlendirmelere göre, şimal ve batı kesimlerde görülecek yağışların, Antalya ve Muğla kıyılarında yerel yerine kuvvetli girmek için alelumum yağmur ve sağanak, şeb saatlerinden sonradan Gümüşhane ve Tokat çevrelerinde karla muğlak yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde çöz ve şark bölgelerde buzlanma ve külot olayı ile alay malay düzlük meydan sis hadisesi bekleniyor.
Çekicilik sıcaklığının Kuzeybatı kesimlerde 3 ila 5 derece azalacağı oranlama ediliyor.
Rüzgarın alelumum kuzey ve kuzeydoğu, güneybatı kıyılarımızda güney ve güneydoğu yönlerden hafif, arada bir ılımlı kuvvette, Marmara ile Şimal Ege kıyılarında kuvvetli ve bodur kesiksiz sıkıntı (50-70 km/saat) şeklinde eseceği hesap ediliyor.
KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI
Muğla kıyıları ile Antalya ve garp ilçelerinde (Tümsekli, Kermen, Kumluca, Kaş, Finike) yerli adına sağlam (20-50mm) bora ve gökgürültülü sağanak yağmur beklendiğinden meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı tetik ve tedbirli olunması gerekiyor.
BUZLANMA VE DON OLAYI UYARISI
Sabah ve şeb saatlerinde çöz ve şarki bölgelerde buzlanma ve giysi olayı ile alay malay düz vadi sis hadisesi beklendiğinden ilkin sürücüler oluşmak amacıyla, ilgililerin ve vatandaşların titiz ve müdebbir olması gerekiyor. 
BAZI İLLERDE HAVA ŞARTLARI
Bazı illerde bugün hava durumu ve yalaz değerleri şöyle olacak:
İSTANBUL: Çokça bulutlu, fasılalı baran ve boğanak yağışlı geçecek. Rüzgar, kuzeydoğudan (poyraz) akva ve kısa sürekli sıkıntı şeklinde esecek. (10)
ANKARA: Modüler ve çokça bulutlu geçecek. (9)
İZMİR: Parçalı ve çok bulutlanmış, aralıklı yağmur ve boğanak yağışlı (15)
ADANA: Parçalı bulutlanmış (17)
ANTALYA: Haddinden Fazla bulutlu ve aralıklı bora ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların dalan ve gün batısı ilçelerinde (Kemer, Kale, Kumluca, Takım ve Finike) evcil kendisine akva olması bekleniyor. (15)
SAMSUN: Çok bulutlu, aralıklı yağmur ve boğanak yağışlı (13)
ERZURUM: Parçalı ve az bulutlanmış geçeceği tahmin ediliyor. İl genelinde kuvvetli buzlanma ve külot olayı ile gelişigüzel vadi vadi sis hadisesi bekleniyor. (-7)
VAN: Parçalı ve bir iki bulutlanmış geçeceği hesap pusulası ediliyor. İl genelinde buzlanma ve giysi olayı ile alay malay saha vadi sis hadisesi bekleniyor. (4)
DİYARBAKIR: Modüler ve az bulutlu, sabah saatlerinde dumanlı (10)
BÖLGELERDE HAVA RAPORU
Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün son verilerine bakarak bölgelerde hava şartlari şöyle olacak:
MARMARA: Toprak genelinin haddinden fazla bulutlanmış ve fasılalı bora yağışlı geçeceği aritmetik ediliyor. Rüzgarın; kuzeydoğu (poyraz) yönlerden kuvvetli ve güdük sürekli fırtına (50-70 km/saat) şeklinde esmesi bekleniyor.
IYE: Parçalı ve haddinden fazla bulutlanmış, bölge genelinin baran ve bora yağışlı geçeceği durum ediliyor. Yağışların Muğla kıyılarında yerel adına sağlam olması bekleniyor. Rüzgarın Yıldız Veli kıyılarında kuzeydoğu (poyraz) yönlerden akva ve güdük devamlı sıkıntı şeklinde esmesi bekleniyor.
AKDENİZ: Parçalı ve çok bulutlanmış, bölgenin batısının aralıklı yağmur ve bora yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, Antalya ve batı ilçelerinde (Tümsekli, Kermen, Kumluca, Grup ve Finike) yerel yerine akva olması bekleniyor.
İÇ KÜÇÜK ASYA: Parçalı ve haddinden fazla bulutlanmış, Eskişehir, Konya, Yozgat, Aksaray, Kırşehir ve Nevşehir çevrelerinin hafif yağmurlu geçeceği hesap pusulası ediliyor. Sabah saatlerinde bölgenin kuzeydoğusunda buzlanma ve giysi olayı ile birlikte düz düzlük sis hadisesi bekleniyor.
KORKULU KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, kıyıları ile Karabük ve Kastamonu çevrelerinin fasılalı yağmur ve boğanak yağışlı geçeceği tutum ediliyor.
ITIDALLI ve ŞARK KARADENİZ: Modüler ve çokça bulutlu, Mutedil Karadeniz ile gittikçe Gün Doğusu Karadeniz kıyıları, Artin ve Gümüşhane çevrelerinin fasılalı yağışlı geçeceği hesap ediliyor. Yağışlar, genellikle yağmur ve sağanak şeb saatlerinden sonradan Gümüşhane ve Tokat çevrelerinde karla tuhaf yağmur ve kar şeklinde olacak. Gece ve sabah saatlerinde bölgenin çöz kesimlerinde buzlanma ve giysi olayı ile birlikte vadi vadi sis hadisesi bekleniyor.
ŞARK ANADOLU: Modüler ve bir iki bulutlanmış geçeceği anlayış ediliyor. Şeb ve sabah kuzeydoğusunda sağlam almak için, toprak genelinde buzlanma ve külot olayı ile alay malay düz vadi sis hadisesi bekleniyor.
GÜNEYDOĞU RUM: Beş Altı bulutlu geçeceği tutum ediliyor.

Share: