Sıtma ilacı Kovid-19’a süreduran çıktı

Fransa’nın Marsilya Üniversite Hastanesinde yapılan testlerde sıtmayı geciktirmek ve tashih etmek üzere kullanılan Hidroksiklorokin ilacının korona virüs tedavisinde aktif olduğu açıklanmıştı. Bu sonuçlar üstüne Fransız Afiyet Bakanlığı, doktorlara teshin ilacını çeper izni vermişti.

Ancak New England Journal of Medicine dergisinde yayımlanan yıpranmamış ayrımsız araştırmaya göre bahis konusu ilacın Kovid-19 hastaları üstünde olumlu ya üstelik olumsuz temas etkisi görülmedi.

Amerika Müttehit Devletleri’nde (MEMLUK% Ulusal Sağlık Enstitüsü (National Institutes of Health) yoluyla finanse edilen araştırı New York Presbiteryen ile Columbia Üniversitesi Irving Iyileştiren Merkezi’nde bin 376 Kovid-19 hastası üzerinde yapıldı.

Buna göre ilacı düzlük 811 hastanın sağlık durumlarının, ilacı almayanlara göre daha dahi kötüleştiği gözlendi.

Etibba, ilacın hastalar üzerinde tıpkı zararı evet bile faydasını gözlemlemediklerini söyledi.

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) da KÖLE Başkanı Donad Trump’ın güneş tacı virüse karşı işe yaradığını ve kullanılabileceğini öne sürdüğü hidroksiklorokinle ilgilendiren bire bir ikaz yayımlamış, ilacın taraf etkilerine özen çekerek Kovid-19’un tedavisi amacıyla hastaneler ve araştırmalar haricinde etibba eliyle tılsım ile verilmemesi konusunda uyarmıştı.

7’si kanser 11 merhem köylü ifa listesine makbuz

Sağlık Bakanlığı AVM’lerde uyulacak kuralları açıkladı

Dünya Sağlık Örgütü demincek bile BM’yi karıştırdı

Share: