Siirt Belediye Reisi gözaltında

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla 3 ilde Inanma Müdürlüğü Terörle Savaşım Şube Müdürlüğü ekiplerince ara sıra adreslere eş anlı faaliyetler düzenlendi. Mardin’in Kızıltepe ilçesinde planlı faaliyetler kapsamında BDP kaza teşkilatı binasında kontrol yapıldı. Aramada, BDP İlçe Başkanı Zeyyat Ağaoğlu, BDP sakat kaymakamlık başkanı Ömer Turgay’in bile bulunduğu kâh BDP’liler gözaltına alındı, terör örgütüne ilişkin resimler ile bazı hard disklere ahali konuldu. Operasyonda Siirt Bağımsız Şehremaneti  Başkanı Doğruca Sadak’ın bile gözaltına alındığı bildirildi. Diyarbakır’üstelik gözaltına alınan Sadak’ın sorgulanmak amacıyla Terörle Mücadele Şubesi’ne götürüldüğü öğrenildi.
SİVİL CUMA NAMAZI NAMAZLARINI KILDIRAN İMAM DAHI GÖZALTINDA
Nusaybin ilçesindeki operasyonda BDP Nusaybin kaza başkanlığı ve belediyeye bağlı Gülşilav Karı Danışma Merkezi’nin birlikte aralarında olduğu 20 adreste arama yapıldı. Operasyonda, Nusaybin BDP kaymakamlık Başkanı Ayten Yiğit, Uray divan üyeleri Vaveyla Bayır, Süleyman Doğan, Belediye çalışanı Sosyolog Sadiye Aksoy, Sivil Cuma Namazi namazlarında namaz kıldıran Mehmet Nasip, Yenişehir Muhtar Şakir Acara ve Mitanni Kültür Merkezi Kitabevi sorumlusu Birsen Tokay gözaltına makbuz.
Operasyonda aralarından BDP Nusaybin ilçe başkanı Ayten Alp ile bazen belediye meclis üyeleri ve mahalle muhtarının dahi bulunduğu 20 can gözaltına makbuz.
Midyat ilçesinde yürütülen cerrahi müdahale kapsamında BDP Midyat İlçe Başkanı Zeydan Akgül’ün evinde dahi taharri yapıldığı öğrenildi. BDP Midyat İlçe Başkanlığı’nda yapılan aramada terör örgütüne ilişkin dokuman ve belgelere umum konuldu.
Şehir genelinde kestirmece 40 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.
BATMAN
Batman’dahi sabahın erken saatlerinde BDP devlet ve model ilçe başkanlığı ile Kürdi-Der ve MEYA-DER Batman Şubeleri’ne müteveccih düzenlenen operasyonda aralarında BDP’li mülk umumi divan üyeleri ile belediye sedir üyelerinin dahi bulunduğu kısaca 28 dirilik gözaltına makbuz.
BDP Milletvekili Ayla Akat bile operasyonun sürdüğü saatlerde BDP el binasına geldi.
SİİRT
Siirt’te dahi, Siirt Belediyesi, BDP devlet ve ilçe binası ile Mezopotamya Kültür Merkezi Derneği’nin da aralarında olduğu 16 adrese eş anlı cerrahi müdahale düzenlendi.
Haddinden Fazla sayıda belgeye ahali konulan operasyonda kestirmece 12 yaşama gözaltına alındı.
Mavera yandan BDP il binasında arama yapıldığı saatlerde yer binasına yolmak isteyen BDP’li yöneticiler ile polis ortada kısa mütemadi yüklülük yaşandı.
3 ilde gözaltına alınan kısaca 80 yaşama ifadeleri alınmak üzere güvenlik müdürlüklerine götürüldü.
Operasyonun sürdüğü kaydedildi.
Hakkari’deki KCK operasyonu: 4 yaşama tutuklandı
Hakkari’de yıldırı örgütünün art yapılanması KCK’ya yönelik düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 10 kişiden 4’ü tutuklandı.
Van Cumhuriyet Altını Başsavcıvekilliği’nin talimatıyla, Hakkari’üstelik terör örgütünün eğin yapılanması KCK’ya müteveccih düzenlenen operasyonda gözaltına alınan ve emniyetteki işlemlerin arkası sıra geçkin adliyeye çıkarılan 10 zanlının savcılıkta ifadesi alındı.
Elan sonradan zanlılardan 1’i bırakıldı, 9 hayat ise tevkif istemiyle gözetleyici mahkemeye sevk edildi. Zanlılardan 4’ü mahkemece tutuklandı, 5’i ise tutuklanmadan yargılanmak için başıboş bırakıldı.

Share: