Sigortacılar Arbitraj Garanti Fonu’na arzulu

Sonuç açıklayan Islah Paketi, sigorta sektöründe bir çokça konuda heyecan yarattı. Pakette 18 gözyaşı altının dahi Bireysel Tekaütlük Sistemi’hangi (BES) dahil edileceği ve BES dışındaki kredi, sandık, toplum örgütü vb. kuruluşlardaki tekaütlük birikimlerinin 2023 sonuna kadar BES’e aktarımına imkân verileceği belirtildi. Arbitraj Garanti Fonu ise sektörde hazırlıkların başlamasını hastalık oldu.

Acun’dan Selçuk Altun’a mütekellim Quick Sigorta Umumi Müdürü Ahmet Yaşar, Tutum Düzelti Paketi’nde saha düz Ara Kazanç Güvence Fonu kuruluşunun sigorta şirketleri tarafından gerçekleştirilebileceğini belirterek, devletin da bu kurulan fona eş olabileceği önerisinde bulundu.

“TAHVİL GARANTİ FONU HAYATİ ÖNEME SAHİP”

Gerçek sektörün finansman kaynaklarına bakıldığında vezneci finansmanının geçmiş sırada kayran aldığını vurgulayan Yaşar, faktoring, leasing ve finansman şirketlerinin bile merbut bile olsa ana sağladıklarını belirterek, “Bu şirketleri incelediğimizde, çoğunun vezneci iştiraki olduğunu görüyoruz. Oysaki gelişmiş ülkelerde, anamal piyasalarından borçlanma araçları ihraçları ile sağlanan kaynağın yetişkin kayran tuttuğunu biliyoruz. Ülkemizde bireysel tekaütlük fonları, sigorta şirketleri fonları, avarelik sigortası fonu, kazanç ve sandıklar, nazik ferdî yatırımcılar kabilinden etraf aktörlerinin yönettikleri fonlar beniz milyarlarla ifade edilen seviyelere ulaştı. Henüz da önemlisi şu anda dünyada eşkâl bankalarının akçasal tevessü politikaları yardımıyla trilyonlarca dolarlık envestisman yeri arayan fonlar oluştu. Bunları direkt gerçeklik fasıl şirketleriyle buluşturmak gerekiyor. bu bakımdan kurulacak Ara Kazanç Garanti Fonu’nun dirimlik öneme topluluk olduğunu düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

“Sermaye piyasalarındaki yatırımcıların yeryüzü koskocaman sorunu borçlanma uzlaştırıcı ihraç eden şirketlerin ve istikraz araçlarının yarattığı itimat riskini taharri edememek olduğunu düşünüyoruz” diyen Yaşar, kaslı piyasalarda borçlanma araçlarının sigortalanabildiğini ve yatırımcıların ödedikleri primlerle güven risklerini arama edebildiklerini kaydetti.

“RESÜLMAL PİYASASI ARAÇLARINA TEMİNAT SAĞLANMASI ÜSTÜNE BİR ÇALIŞMA GERÇEKLEŞTİRDİK”

Quick Sigorta’nın Ilk Teşrin 2020’den bu yana eş resülmal piyasası araçlarına güvence sağlanması konusunda benzeri emek gerçekleştirdiğini sözlerine ekleyen Yaşar, şunları söyledi:

“Ilk Teşrin 2020’da Türkiye’da ilk defa aynı VDMK’ın (Varlığa Dair Menkul Değer) kefillik sigortası ile 15 Milyon TL’lik ihracına destek olduk. 11 Mart 2021’üstelik da bire bir ihraççının 2 yıl vadeli 30 milyon TL’lik VDMK ihracına destek olduk. Temas iki ihraç üstelik yatırımcılardan şişman deste gördü ve bizlere gelen yorumlardan anladığımıza göre yatırımcıların ilgisinin sebeplerinden birisi da söylenegelmiş değer üzerindeki Quick Sigorta kefalet sigortası oldu. Sözkonusu iki ihracın arz makro özelliği ihracı gerçekleştiren şirketin henüz önceki sermaye piyasalarına hiç erişmemiş tıpkısı müşareket olmasıydı.”

Sigorta devi Rusya pazarına giriyor

 

Sigorta sektörüne hak izni

 

Share: