Sigortacı AXA tezelden küçülüyor

FİNANSGUNDEM.COM-ÖZEL SELEN

Pandemi sürecinde çabucak küçülen ve eke pazarlardaki varlıklarını devreden AXA, Belçika bankacılık operasyonlarının %100’ünü hep 690 milyon euro karşılığında kooperatif bankası Crelan’a sattı.

SADELEŞİYORUZ AÇIKLAMASI

 AXA İcra Kurulu Başkanı Thomas Buberl şunları söyledi: 

“Bu işlemin tamamlanması, AXA’nın sadeleştirme yolculuğunda bambaşka tıpkısı adımı meni ediyor. Bu ayrıntılı vadeli ortaklık eliyle AXA Bank Belgium ile diri bağları sürdürmekten ve bunu Crelan’ın ağına daha üstelik genişletmekten memnuniyet duyuyoruz.”

SATARAK KÜÇÜLÜYOR

Öte yandan Fransız sigorta şirketi AXA, güdük bir müddet önceki üstelik Malezya’daki varlıklarını 262 milyon euroya Generali’ye satmıştı. AXA, geçtiğimiz Açıklık ayında da Yunanistan’daki sigorta birimlerini satarak sektörün gündemine oturmuştu.

beraber, Generali ve AXA, anlaşmanın 2022’nin ikinci çeyreğinde tamamlanmasının bekleniyor. İtalyan sigorta şirketinin ödeme gücü oranı kavil sonucu %3,5 oranında aksi etkilendi. Malezya anlaşmaları üzerine HSBC, Generali’nin biricik finansal danışmanı namına fariza yaptı.

Henüz sonra da HSBC Holdings Plc, Singapur’bile global aynı dirlik idare merkezi sağlamak ve Güneydoğu Asya’daki genişlemesini çurlatmak amacıyla AXA Singapur’u 575 milyon dolara satın almakta anlaştı.

TÜRKİYE, AVRUPA’YA BAĞLANDI

Satarak küçülen sigorta şirketi Türkiye için da balaban ayrımsız değişmeyen aldı. Fransız sigortacı AXA Ekip, Türkiye’dahi faaliyet gösteren AXA Sigorta’yı Avrupa’ya bağladı.

AXA Grubu’nun düzenleme yapısını yeniden şekillendirerek ortaya koyduğu dalavere stratejisi doğrultusunda AXA Sigorta, CEO Çetin Ölken liderliğinde AXA Avrupa CEO’su Antimo Perretta’evet sınırlanmış adına çalışmalarını sürdürecek.

Türk Ekonomi Bankası’nda eğin dozaj üç nasıp

 

İngiltere’nin banka şubesi krizine hal

 

Share: